Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Jeles ünnepnapok közelegnek

Készülődünk. Testben, lélekben – és természetesen a konyhában. A konyhaajtó kizárja a vírusokat, de bent tartja az ízeket, illatokat, a „minden a régi” érzését, az ünnepi készülődés örömét. Most talán azokra a napokra is odafigyelünk, amelyek mellett eddig elmentünk. December 4-én a Borbálákat köszöntjük, aztán már jön is a Mikulás, épp advent második vasárnapján, amire egy egész családnak szóló ünnepi ebéddel készülhetünk, a gyerekeket aszalt gyümölcsből összeállított krampuszok várhatják a tányér mellett. Az Ambrusokon a sor 7-én, a Lucákon pedig 13-án. Majd még két várakozással teli adventi vasárnap, és megteríthetjük a karácsonyesti asztalt. Mert nálunk, mint láthatják, olvashatják, minden e körül forog.

Borbálák könnyű salátája

A Borbálák a nevük napján, december 4-én nem dolgozhatnak, nekünk kell tehát meglepni őket valami finomsággal. Egykor szokásban volt, hogy a lányok cseresznyeágat vágtak, abban a reményben, ha kivirágzik, biztosan férjhez mennek. Cseresznyeággal nem szolgálhatunk, de egy olyan egyszerű salátarecepttel igen, aminek az elkészítését még a tétlenségre ítélt Borbáláknak is nyugodtan ajánlhatjuk.

Hozzávalók (4 személyre):

1 jégsaláta

1 narancs

15-15 dkg retek-, lucerna-, babcsíra (sokféle kapható)

…az öntethez:

1 narancs leve

2 dl tejföl

1 kiskanál mustár

1 gerezd fokhagyma

5 dkg dió

 

Először az öntetet készítjük el. A narancslevet összekeverjük az átpréselt fokhagymával, a durvára vágott dióval, a mustárral és egy kevés sóval, és legalább fél órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy az ízei összeérjenek. Tálaláskor a salátát megmossuk, apróra tépkedjük, a narancsot kifilézzük, és darabokra vágjuk. A csírákkal összekeverve tálra halmozzuk, és lelocsoljuk az öntettel. A csírák magas rost- és ásványianyag-tartalmuknak köszönhetően roboráló hatásúak, természetes antibiotikumoknak tekinthetők. Most különösen nagy szükség van a fogyasztásukra!Jeles_unnepnapok_kozelednek2

 

MIKULÁS-NAPI TERÜLJ ASZTALKÁM

 

Pasztinákos pórékrémleves

A piacokon mostanában bőven kapható pasztinák, ez a petrezselyemgyökérre megszólalásig hasonlító zöldség – ami csak a külsejére igaz, mert az íze amazénál sokkal kellemesebb, lágyabb, kissé édeskés. Már az ókorban ismerték, és csak a burgonya megjelenése szorította vissza. Barátkozásul elég, ha először csak egy nagyobb szálat adunk a zöldséges fogásainkhoz.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 szál pasztinák

2 szál póréhagyma

30 dkg burgonya

1 vöröshagyma

5 dkg vaj

1 l szárnyashús-leves (bioleveskockából is jó)

1,5 dl főzőtejszín

1 csokor petrezselyem

 

A pórét megtisztítjuk – a haragoszöldjét levágjuk és eldobjuk –, a szárát felkarikázzuk (a zsenge, halványzöld részéből ujjnyi darabot félreteszünk a díszítéshez). A vöröshagymát, a pasztinákot és a burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk. A vajon először a hagymakarikákat futtatjuk meg, majd a burgonyát és a pasztinákot is beledobjuk. Fedő alatt pár percig pároljuk, ezután a levessel felengedjük, és puhára, szinte pépesre főzzük. Végül a kész levest krémesre turmixoljuk, majd a tejszínt is belekeverjük. A félretett zsenge pórészárat hajszálvékony karikákra vágjuk, a petrezselymet felaprítjuk, és a levest ezekkel megszórva tálaljuk.

 

Kelbimbós aprópecsenye

A kelbimbó igazi téli zöldség, amelyet leginkább párolva, köretként szoktunk elkészíteni. Így, fűszeres aprópecsenyével összesütve, új oldaláról ismerhetjük meg. Ha a körethez nem akarunk galuskakészítéssel bajlódni, kockára vágott krumplit is süthetünk mellé. A gyerekek mindkettőt díjazzák!

 

Hozzávalók (4 személyre):

60 dkg pulykaapróhús

2-3 evőkanál olaj

2 gerezd fokhagyma

só, őrölt bors

1 kiskanál paradicsompüré

2 dl száraz fehérbor

40 dkg kelbimbó

1 kiskanál liszt

1 dl főzőtejszín

 

A pulykahúst, amennyire tudjuk, egyforma kockákra vágjuk. Az olajon hirtelen pirosra sütjük, miközben megsózzuk, megborsozzuk, és összezúzott fokhagymával fűszerezzük. Egy-két percig együtt pirítjuk, majd a paradicsompürét is belekeverjük. A borral felengedjük, és lefedve puhára pároljuk. Közben a megtisztított kelbimbót egy kevés vízben félpuhára főzzük, leszűrjük, és a majdnem puha húshoz adjuk. Együtt teljesen puhára pároljuk. Végül fedő nélkül zsírjára sütjük, egy kis liszttel megszórjuk, egy deci vízzel felengedjük, és a tejszínt is beleöntjük. Addig hagyjuk a tűzön, amíg a mártás besűrűsödik alatta. Köretnek galuskát vagy puliszkát kínálunk hozzá.Jeles_unnepnapok_kozelednek4

 

Töltött sült alma

A finomságokkal töltött sült alma ezúttal a Mikulás-napi ebéd desszertje, de felnőtteknek, gyerekeknek hideg téli napokon bármikor kedveskedhetünk vele. A málnaszörpös leöntéshez nem kell ragaszkodni.

 

Hozzávalók (4 személyre):

4 közepes alma

5 dkg vaj

4 evőkanál gyümölcsös müzli

1 evőkanál durvára vágott dió

2 evőkanál méz

1 dl málnaszörp

Az almák magházát éles késsel kimetsszük, majd a gyümölcsöket kivajazott tűzálló tálba állítjuk. A mézet a müzlivel és a durvára vágott dióval elkeverjük, és az almák üregébe töltjük. A tetejükre egy-egy darabka vajat csúsztatunk, és a tálat előmelegített sütőbe toljuk. Nagy lánggal (200 °C, légkeveréses sütőben 180 °C) 15-20 perc alatt megsütjük. Azon forrón, egy kevés málnaszörppel meglocsolva kínáljuk.

 

Ambrus mézes pecsenyéje

Ambrus a méhészek és a mézeskalácsosok védőszentje, ilyenkor, a névnapja körül már belekezdhetünk a mézeskalácsok sütésébe. Miután ehhez minden hagyománytisztelő háziasszonynak biztosan megvan a bevált receptje, ezúttal egy pompás, mézzel készült pecsenyét ajánlunk az ünnepelteknek.

 

Hozzávalók (4 személyre):

  1. csokor zsálya, megmosva, leszárogatva

80 dkg kicsontozott rövidkaraj

1 liter tej

3 dkg vaj

2-2 evőkanál méz és barna cukor

6 szem szegfűszeg

1 doboz körszeletes ananász

 

A zsályaleveleket letépkedjük, úgy, hogy minden szárrészen 2-3 levélke maradjon. A húst minden fölösleges zsiradéktól megtisztítjuk, majd szoros hengerré formáljuk, és zsineggel átkötjük. Sóval bedörzsöljük, megtűzdeljük a zsályaágacskákkal, és egy lábasba fektetjük. A tejet ráöntjük, nagy lánggal felforraljuk, majd lefedjük, és a húst lassú tűznél puhára pároljuk benne. Ez kb. 45 perc, közben néhányszor megforgatjuk.

A megfőtt húst lecsöpögtetjük, és egy tűzálló tálra vagy tepsire emeljük, a zsályaleveleket leszedjük róla. A puha vajjal és a mézzel megkenegetjük, a barna cukorral meghintjük, a szegfűszegeket köré szórjuk. Előmelegített sütőben megpirítjuk. A kész pecsenyét 8-10 percig pihentetjük, majd felszeleteljük. A visszamaradt zsírját 1 deci vízzel felforraljuk. Az ananászt lecsepegtetjük, és a pecsenyelében átforrósítjuk. A hússzeleteket felváltva tálaljuk.Jeles_unnepnapok_kozelednek1

 

Lucáknak boszorkányhab

December 13-a a néphit szerint kedvez a boszorkányos dolgoknak. Rossz sors vár például azokra az asszonyokra, akik ezen a napon kenyeret sütnek, vagy nagymosást tartanak. A Luca napján megevett almától viszont hamvasak lesznek a lányok… És ez a jóslat biztosan beválik, kiváltképp, ha ilyen boszorkányos formában tálaljuk!

 

Hozzávalók (4 személyre):

50 dkg mélyhűtött gesztenyemassza

2 evőkanál rum

1,5 dl tejszín

2 evőkanál cukor

50 dkg édes alma

1 tojás fehérje

5 dkg porcukor

8-10 db babapiskóta

 

A felengedett gesztenyemasszát áttörjük, a rummal és a tejszínnel habosra keverjük. Az almák magházát kivájjuk, majd a gyümölcsöket egyenként alufóliába csavarva sütőben megsütjük (180 °C-on 45 perc alatt elkészülnek). Ha kihűltek, a puha almabelsőt kivájjuk, és tojásfehérjével meg porcukorral habosra keverjük. Végül a gesztenyekrémet és az almahabot talpas poharakba kanalazzuk, úgy, hogy a rétegek közé babapiskótát tördelünk. Tejszínhabbal megkoronázva kínáljuk.Jeles_unnepnapok_kozelednek3

Pákozdi Judit