Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hogyan nyeljük le a gombócot?

Gombóc van a torkunkban, valljuk be, ha szembesülünk a jelennel, a bezártsággal, és belegondolunk a közeli – sőt távoli – jövőbe. Ezt a torokszorító érzést meg kell próbálnunk mindenféle módon oldani: családi segítséggel, baráti szóval, türelemmel, értelmes otthoni elfoglaltsággal. Például a főzéssel-sütéssel. Kényszer szülte nagy alkalom, hogy most olyan munkaigényes fogásokat készíthessünk, amikre eddig nem volt időnk, és előhívjuk a leleményességünket. Ha jól eszünk, jól leszünk!

GOMBÓC TÍZFÉLE FORMÁBAN

Ha már gombócról beszéltünk a bevezetőben, álljon itt a legnépszerűbb magyar tésztaféle leírása. Nagyon szeretjük, de legtöbben félnek az elkészítésétől, mert bonyolultnak, hosszadalmasnak tartják, és inkább megveszik a mélyhűtöttet. Ám hogy micsoda különbség van ez és az otthon készült között, annak kipróbálására most itt a lehetőség. Ráadásul legalább tízféle édes és sós variáció közül választhatunk.Hogyan_nyeljuk_le_a_gombocot1

 

A burgonyás gombóctészta alapreceptje

Hozzávalók (kb. 25 darabhoz):

1 kg szétfövő burgonya

mokkáskanálnyi só

1 tojás

5 dkg zsiradék (libazsír vagy vaj)

20-25 dkg finomliszt

 

A burgonyát héjában, enyhén sós víz­ben puhára főzzük, majd meghámoz­zuk, és még melegen áttörjük (így könnyebb). Amikor langyosra hűlt, megsózzuk, a felvert tojással, a zsiradékkal és annyi liszttel, amennyit felvesz, rugalmas tésztává gyúrjuk. Megkóstoljuk, hogy elég sós-e a tésztája, mert az íztelen gombóc élvezhetetlen. Kissé állni hagyjuk, majd liszttel behin­tett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, és tenyérnyi lapokra vágjuk. Valamilyen töltelékekkel megtöltjük, összegömbölygetjük, és lobogva forró, sós vízben kifőzzük.

 

GOMBÓCTIPPEK

1. Barackos gombóc, amibe most a friss gyümölcsöt sűrű baracklekvár vagy beáztatott aszalt sárgabarack helyettesíti. A megpuhult gyümölcs közepébe egy szem fahéjas kockacukrot kell illeszteni. Pirított morzsába vagy darált mákba forgatjuk.

2. Szilvás gombóc, aminek tölteléke télen mirelitszilva vagy beáztatott aszalt szilva. A közepébe fahéjas kockacukor kerül. Pirított morzsába vagy darált mákba forgatjuk.

3. Mákos gombóc. A töltelékéhez a darált mákot vajjal, tejjel, cukorral, reszelt citromhéjjal, vaníliás cukorral sűrűre főzzük. A kifőtt gombócokat vajba forgatjuk, és rumos baracklekvárt kínálunk mellé.

4. Almás gombóc. A fele mennyiségű alaprecepthez 4 kis kockára vágott, 1 felvert tojással összekevert almát adunk. 1 kiskanál őrölt fahéjjal és cukorral ízesítve főzzük, majd pirított morzsába forgatjuk.

5. Gombás gombóc. Töltelékéhez 5 dkg kisütött húsos szalonnakocka zsírján megfuttatott 1 fej hagyma és az ezen megpárolt, fokhagymával, őrölt borssal ízesített 35 dkg gomba (az erdei az igazi!) kell. Kifőzve, forró vajba forgatva tálaljuk.

6. Bécsi gombóc. Tésztájába csak 15 dkg burgonya, 50 dkg liszt, 1 evőkanál búzadara kerül, majd zsemléből készült pirított zsemlekockával összedolgozzuk. Fűszere az őrölt szerecsendió és bors. Forró vajon megforgatva, mártásos húsok mellé tálaljuk.

7. Majoránnás gombóc. Az alaptésztába 1 apróra vágott, vajon megpirított vöröshagymát, friss vagy szárított majoránnát, reszelt szerecsendiót, őrölt fehér borsot dolgozunk, kifőzve vajba forgatjuk. Mártásos húsokhoz illik.

8. Levesbe való sonkás gombóc. Egyharmad mennyiségű burgonyás alaptésztába 15 dkg darált füstölt sonkát gyúrunk. Diónyi gombócokat formálva belőle vízben kifőzzük.

9. Gombócköret. Az alaptésztából töltelék nélkül kisebb gombócokat főzünk, és pörköltek, paprikás, mártásos húsok mellé kínáljuk.

10. Nudli. A gombóctésztából készült kis, kifőzött sodralékokat vajban, pirított morzsában, darált mákban, pirított hagymában megforgatva, édesen és sósan egyaránt tálalhatjuk.

 

OTTHONI KENYÉRSÜTÉS

Van-e, akit nem ejt rabul a frissen sült kenyér illata? Hát még ha a tésztáját a saját két kezünkkel dagasztottuk? Generációk nőttek fel azóta, hogy a kenyeret otthon sütötték, kemény munkával, sok napra. Mi már hosszú-hosszú ideje a bőséges bolti kínálattal élünk, noha mindig akadtak vállalkozó szelleműek, akik elhitték, hogy meg tudnak birkózni a feladattal.

Most olyan helyzet elé állított minket az élet, hogy van időnk és lisztünk (mert abból többnyire túlzottan is bespájzoltunk, ráadásul lehet, hogy nem jutunk majd mindig friss kenyérhez), belevágni a kísérletbe. Akinek van kenyérsütő gépe, annak könnyebb a dolga, de kézzel készíteni kenyeret nagyobb teljesítmény. A sikerélmény mindkét esetben garantált, ha követjük a leírásokat.

Alábbi receptünk egy teljes kiőrlésű liszttel és magvakkal hagyományos sütőben készülő kenyér leírása. „Feles” kenyérnek is nevezzük, mert a teljes kiőrlésű mellé fele arányban sima liszt is kell bele. Azért nem készítjük csak teljes kiőrlésű lisztből, mert a tészta a benne lévő korpától nem tudna szépen megemelkedni, nem kelne meg eléggé, nehéz, sűrű szerkezetű kenyeret kapnánk, ami messze áll a mi házikenyérről alkotott fogalmainktól. A magokból annyit tegyünk bele, amennyit otthon találunk, köménymag biztosan akad minden háztartásban. (Még diót is törhetünk bele.) Ezekből a hozzávalókból nemcsak kenyeret, hanem kisebb cipókat is süthetünk.

 

Hozzávalók:

2,5 dkg élesztő

1 dl langyos víz

25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt

25 dkg fehér búzaliszt

2-3 kiskanál só

1 kávéskanál köménymag

2-2 evőkanálnyi lenmag, szezámmag, hántolt napraforgómag, tökmag vagy bármilyen olajos mag

3-4 dl víz

2 evőkanál hidegen sajtolt olaj

 

Az élesztőt fél deci langyos vízbe morzsoljuk, és jól összekeverjük, majd megvárjuk, amíg felfut. A kétféle lisztet, a sót, a köménymagot, az olajos magvakat, a feloldott élesztőt és féldecinyi langyos vizet egy dagasztótálba tesszük, és alaposan összegyúrjuk. Amikor az edény falától elváló tésztát kapunk, akkor az olajat is beledolgozzuk. Fél órán át langyos helyen kelesztjük, majd átgyúrjuk, és kiolajozott formába fektetjük (például őzgerinc), amiben további 20 percet hagyjuk kelni. Hideg sütőbe toljuk, majd a készüléket 210 Celsius-fokra állítva 45 percig sütjük.

A cipóknál kicsit más az eljárás. Az első – félórányi – kelesztés után, miután az olajat is belegyúrtuk, a tésztát egy konyharuhával kibélelt, belisztezett tálba borítjuk, és megvárjuk, amíg jó kétszeresére nő. Közben bekapcsoljuk a sütőt 220 Celsius-fokra. A megkelt tésztát deszkára borítjuk, cipókat formálunk belőle, a tetejüket csinosan bevagdossuk, sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk, majd az előmelegített sütőbe tolva 40-45 perc alatt megsütjük.Hogyan_nyeljuk_le_a_gombocot2

Pákozdi Judit