Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Fűszerezzük meg fogyókúránk szomorú hétköznapjait!

A húsvéti ünnepnapok után senki ne álljon rá a mérlegre! Nem elég a járvány miatti bezártság társas kapcsolatok nélküli, bús időszaka, amikor a bánatevők a legravaszabb módon kárpótolják magukat sütivel, csokival, a tiltott élvezetek sokféle variációjával, most még itt van ez is, a hagyományos, kötelező fogások, csemegék tömkelege… Ilyenkor jönnek a „szüleim is testesek voltak”, „én a levegőtől is hízom” magyarázatok, nyugtatgatjuk a lelkiismeretünket, miközben szép lassan tovább hízunk.

John Yudkin szerint ha naponta csak 20 kalóriával eszünk többet, mint amennyit felhasználunk, akkor 20 év alatt 20 kilóval leszünk többek. Ez a 20 kalória például 5 dekagramm gyulai kolbász és egy kiflivég.

Tele vagyunk szakkönyvekkel, jó tanácsokkal, interneten kapható csodaszerekkel, mégis marad minden a régiben. A kampányszerű fogyókúrák eredménytelenek, mert a szokásos étrendünkre visszatérve visszaáll minden, sőt! Igazán tartós eredményt csak életmódváltással és sok mozgással lehet elérni. Eddig a közhelyek, bosszantó bölcsességek sora…Fuszerezzuk_meg_a_fogyokurank

Nem marad más, mint valamelyik teljes kiőrlésű kenyérféle reggelire, tojás, száraz felvágott vagy sajtféle, klasszikus diétás hús, rántás nélküli főzelék ebédre, majd este hatig az utolsó felvonás, a kefir. Mindebbe azonban lehelhetünk életet ügyes fűszerezéssel!

Fűszereinkkel ugyanis nem csak kellemes ízt és illatot adhatunk ételeinknek. A magok, virágok, levelek, gyökerek, kérgek és a növények egyéb részei általában gyógyhatású anyagokat is tartalmaznak, másrészt fontos tulajdonságuk, hogy használatukkal csökkenthető az ízesítéshez szükséges só mennyisége.

Minél több fűszerünk van otthon, annál inkább kísérletezhetünk ezekkel. Többről már ki is derült, hogy használatával gyorsítható a testsúlycsökkenés. Angol kutatók kimutatták, hogy az erős paprika, a chili, a mustár, a gyömbér és a fokhagyma fokozza az anyagcserét. A szervezet elégeti a többletkalóriát, megakadályozva annak lerakódását a „zsírraktárakban”. Persze, ezzel is csak óvatosan, a mértékletesség legyen az irányadó, ne fűszerezzük agyon az ételeket!

Néhány gondolat kedvenc fűszeremről, a fokhagymáról. A héja könnyebben lehúzható, ha a gerezdeket 4-5 percig hideg vízben áztatjuk. Vágjuk össze a fokhagymát, majd sózzuk meg, mert így hasznosulnak legjobban a benne lévő aromaanyagok, végül nyomjuk össze a kés lapjával. (Serpenyőben pirítani csak nagyon gyorsan szabad, mert különben megkeseredik.) Olajban tárolva nem szárad ki, és nagyon finom az aromája, sült húsokhoz különösen jól illik.

Fűszerkivonatot is tudunk készíteni, ha vízben vagy borban addig főzzük a fűszernövényeket, amíg el nem fő a levük. Ezt a sűrítményt aztán leszűrjük, és kefirünk vagy különböző mártások, levesek ízesítésére használhatjuk.

A zöld fűszereket háromféle módon tárolhatjuk. Nejlonzacskóban lefagyasztva – ez nagyon praktikus, mert aprítani sem kell, elég sodrófával egyszerűen összetörnünk, ha megfagytak. Szárítva is tarthatjuk, jól zárható üvegekben, csak arra vigyázzunk, hogy ne legyenek a tűzhely közelében, mert a keletkező gőztől összecsomósodnak, és aromájukat vesztve hamarabb megromlanak. Fontos, hogy mielőtt az üvegeinket frissen feltöltjük, öntsük az üveg alján lévő régit egy szalvétára, ugyanis az újonnan vásárolt fűszert kell alulra szórni, a régit pedig annak a tetejére. A harmadik módszer, amikor a szárított fűszereket olajba téve őrizzük meg, de ez fogyási szempontból nem annyira ajánlatos.

Kövesdy Zsuzsanna