Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nehéz ételek, nagy trakták – megkezdődött a farsangi időszak

Későn jött télre kora tavaszi napfény, majd újabb hózáporok és hideg. Úgy tűnik, sok meglepetést tartogat még a bolondos időjárás az idei farsangra. Talán ezért is jó ragaszkodni bizonyos téren a megszokott rituálékhoz. Pandémia ide vagy oda, azért a jelmezbált, ha szűk körben is, biztos sok helyen megtartják a kisiskolások és az óvodások között, a kisgyerekes házakban pedig amúgy is mindennap farsang van… Nem maradhat hát el az asztalról az idén sem a fánk! Csak az a kérdés, milyen legyen? Terítékre kerül a tél gyümölcse, a gesztenye, amely kézmelegítőnek sem utolsó. Továbbá vetünk egy pillantást az emésztést könnyítő édesköményre is, felkészülve a torkos napokra.

Édesköményes tarte

Az egyik legjobb puffadásgátló gyógynövényünk, az édeskömény ilyentájt kerül elő az üvegházakból. Ez az ízletes, lédús zellerféle nemcsak az emésztési panaszokat képes csökkenteni, de görcsöket is hatékonyan old, sőt, kismamák előszeretettel alkalmazzák tejük szaporítására. Azt viszont már kevesen tudják róla, hogy képes aktiválni a női hormonokat, ezzel enyhítheti a klimax tüneteit. Amellett, hogy örvendünk jótékony hatásainak, mi most mégis inkább finom íze miatt vettük elő, és sütöttük bele ebbe a francia halas tortácskába.

 

Hozzávalók a tésztához:

150 g liszt

30 g zabpehely

20 g szezámmag

70 g puha vaj

5 cl víz

Hozzávalók a töltelékhez:

2 édeskömény

2 foltostőkehal-filé

1 pohár tej

1 csipet szerecsendió

1 tojás

15 cl tejszín

40 g parmezán

 

Egy tálban összekeverjük a lisztet, a zabpelyhet, a szezámmagot és egy csipet sót. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott puha vajat. Adjunk hozzá 5 cl langyos vizet, gyorsan keverjük össze, és formázzunk egy labdát. Hagyjuk állni a hűtőben, amíg elkészítjük a tölteléket.

Megmossuk az édesköménygumókat, és vékonyan szeleteljük, majd pároljuk 10 percen át. Lecsepegtetjük, és kihűtjük. Beleöntjük egy serpenyőbe a tejet és egy pohár vizet. A foltostőkehal-filét ebben a keverékben 10 percig pácoljuk, majd lecsepegtetjük és szétmorzsoljuk. A tejszínt és a tojást egy tálban összekeverjük, adunk hozzájuk egy csipet szerecsendiót. A parmezánt csíkokra vágjuk.

Melegítsük elő a sütőt 180 °C-ra. Terítsük ki a tésztát egy 24 cm átmérőjű formában. Villával szurkáljuk meg, majd helyezzük a tetejére a jól lecsepegtetett édesköményt. Adagoljuk el közötte az összetört foltos tőkehalat. Öntsük hozzá a tojás-tejszín keveréket, és hintsük meg a parmezáncsíkokkal. Süssük 180 fokon 25 percig, majd langyosan tálaljuk.Nehez_etelek_nagy_traktak3

 

Gesztenyekrémleves

Selymes, lágy állagával és a gesztenye utolérhetetlen zamatával minden szívet megolvaszt ez a forró krémleves. A titka a tartalmas szárnyas alaplé. Ne spóroljuk ki belőle!

 

Hozzávalók:

1 zeller

200 g hámozott gesztenye

10 cl tejszín

7,5 dl szárnyas alaplé vagy csirkehúsleves

15 g vaj

 

Hámozzuk meg, és vágjuk kockákra a zellert. Forraljuk fel a csirkehúslevest, majd adjuk hozzá a zellert és 150 g lehámozott gesztenyét. Letakarva 25 percig főzzük alacsony lángon. Pürésítsük a levest botmixerrel vagy turmixgépben, és adjuk hozzá a tejszínt. A maradék gesztenyét törjük össze, és egy serpenyőben vajjal 5 perc alatt pirítsuk meg. Osszuk el a levest tálak között, aztán szórjuk meg gesztenyével. Fűszerezzük sóval és borssal, majd forrón tálaljuk.Nehez_etelek_nagy_traktak5

 

Kacsa szőlővel és gránátalmával

A kacsa húsához fantasztikusan illenek a különféle gyümölcsök. Nem csoda, ha a szakácsok és a háziasszonyok sosem fogynak ki a kísérletezési kedvből. Ez az olasz verzió a legjobb végeredmények egyike.

 

Hozzávalók:

1 kacsa

50 dkg fehér szőlő

2 gránátalma

1 hagyma

3 gerezd fokhagyma

1 szál zsálya

2 dk fehérbor

só, bors

 

A kacsát kívül-belül besózzuk, bedörzsöljük frissen őrölt borssal, a hasüregébe zsályát és fokhagymagerezdeket teszünk, bekötözzük, és kacsasütő tálban, 200 fokon, háromnegyed órán át sütjük. Közben két-két deci gránátalma- és szőlőlét préselünk ki a gyümölcsökből, a szálakra vágott hagymát pedig a kacsa zsírján megdinszteljük.

Erre helyezzük a kacsát, amelyet felöntünk a borral, a gránátalmalével és a musttal. Ezen puhára pároljuk az állat húsát, majd egy tálra tesszük, a szaftját sűrűre főzzük, gránátalma- és szőlőszemeket dobálunk bele, és a kacsára öntve tálaljuk.Nehez_etelek_nagy_traktak1

 

New Orleans-i beignet

Az idei farsangi szezonban nálunk a francia bevándorlók által New Orleansba cipelt beignet kerül górcső alá. Ez a puha párna formájú, könnyű fánk az európai változatokkal szemben hagyományosan nem tartalmaz tölteléket. Általában négyzet alakú, de az is előfordul, hogy a tésztát közvetlenül a forró olajba kanalazzák, ebben az esetben hosszúkás lesz. A New Orleans-i kávézókban porcukorral gazdagon meghintve szolgálják fel.

 

Hozzávalók:

260 g liszt

4 g friss élesztő

100 g kristálycukor

1-2 csipet só

3/4 teáskanál szódabikarbóna

1/8 teáskanál őrölt fahéj

4 evőkanál sózatlan vaj

2 teáskanál vaníliakivonat

1 nagy tojás

350 g író

2 liter növényi olaj a sütéshez

porcukor a tálaláshoz

 

Az élesztőt kevés cukorral és langyos tejjel futtassuk fel. A dagasztógép edényében keverjük össze a lisztet, a maradék cukrot, a sót, a szódabikarbónát, a fahéjat, a vajat, a vaníliakivonatot és a tojást. Ha felszaladt, tegyük hozzá az élesztőt, majd fokozatosan csurgassuk bele az írót is. Körülbelül 10 perc alatt dagasszunk fényes, sima tésztát, amely elválik az edény falától.

Formázzunk cipót a tésztából, és körülbelül egy óra alatt kelesszük a duplájára. Enyhén olajozott felületen nyújtsuk ki. Egy éles késsel vagy habkártyával vágjuk 36 négyzetre. Helyezzük ezeket egy sütőpapírral bélelt tepsire, fedjük le egy tiszta konyharuhával, és kelesszük további fél órán át.

Amíg a beignet emelkedik, melegítsük az olajat 375 fokosra egy nagy serpenyőben. Óvatosan dobjuk be mindet egyenként a forró olajba. Mindkét oldalukon süssük aranybarnára 1-2 perc alatt. Ha megsültek, emeljük ki, és itassuk fel róluk az olajat egy papírtörlő fölé helyezett hűtőrácsra téve. Ha kihűltek, bőségesen hintsük meg porcukorral, és azonnal tálaljuk.Nehez_etelek_nagy_traktak4

 

Csokoládés gesztenyepuding

Ez a piemonti édesség az olaszok gesztenyepüréje. Nem gesztenyemasszából, hanem igazi gesztenyéből készül, és mint ilyen, verhetetlen ízorgiával kecsegtet. Pláne, ha sikerül jó minőségű étcsokoládéval házasítani! Én a Váncsa István itáliai szakácskönyvében található verziót szoktam elkészíteni, ezzel nem lehet mellélőni.

 

Hozzávalók:

60 dkg gesztenye

15 dkg étcsokoládé

12 dkg vaj

12 dkg cukor

1 tk só

rum

tejszínhab

 

A gesztenyét sós vízben fél óra alatt puhára főzzük, lehámozzuk, áttörjük szitán. Gőz fölött felolvasztjuk a csokoládét, majd a vajjal, a cukorral és a rummal együtt a gesztenyéhez adjuk. Egy kivajazott sütőpapírral bélelt formába öntjük, elsimítjuk a tetejét, és négy óra alatt megdermesztjük. Ezután különféle kiszúrókkal alakzatokat metszhetünk ki belőle. Tejszínhabbal tálaljuk.Nehez_etelek_nagy_traktak2

Sashegyi Zsófia