Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Kertjeinkben a természet

Méltán vagyunk büszkék zöld kerületünkre. Az egészséges és barátságos lakókörnyezet kialakításában meghatározó szerep jut a magánkerteknek is, ám ezek között nagy különbség lehet! A Hegyvidéki Zöld Iroda által – újszerű civil kezdeményezésre – meghirdetett pályázat a természetközeli kerteket díjazza.

Az emberben olyan mélyen gyökeredzik az elvesztett édenkert utáni vágy, hogy ősidőktől kezdve keresi a tökéletes kertet, és belelátja minden árnyas ligetbe, csalitos pagonyba. A kert azonban sokáig és sokaknak csak haszonkert lehetett. Az ókorban kimagasló jólétet jelentett, ha valaki meg tudta engedni magának, hogy egy ilyen „haszontalan”, de szép dologra pazarolja az erőforrásait.
Szemirámisz babiloni függőkertje után a kolostorkertek mentették át a kertkultúrát a középkorba, amikor a főúri kastélyok körül kialakultak az első tájképi angolkertek és a kötött formák közé rendezett francia kertek. Évszázadok múltán már mindenkinek lehetősége nyílt hozzájutni, de abban a pillanatban a kert egyszer csak elvesztette státuszszimbólum jellegét. Megszülettek az „okoskertek”, amiket egyetlen fűnyíróval percek alatt gondozni lehetett. A kerítés melletti tujasövény pedig semmilyen ápolást nem igényelt, csak elválasztott, eltakart.Kertjeinkben_a_termeszet1Ma a (magán)kert, szerencsére, újra szimbólum, intim menedék, családi játszótér, vendéglátóhely. A nagyvárosok betonrengetegében egyre nagyobb érték a zöld felület, így a legkisebb is számít. A rendelkezésre álló növény- és eszközválasztékból egy ablakpárkány is gazdagon és változatosan felvirágozható, automatikusan öntözhető. Egy kertben pedig szinte végtelen az elültethető növényállomány és a bútorok, kényelmi berendezések kínálata.
De vajon csak a kertre költött pénz adja a zöld terület értékét? A „Kertjeinkben a természet” című pályázat megálmodójának nem a térkő minősége, a grillező kialakítása vagy a medence vízforgatójának kapacitása lebegett a lelki szemei előtt, hanem a természetesség. A madárcsicsergés, a virágillat, a békét sugárzó miliő.
A bírálat szempontjai is ennek megfelelően alakulnak: az a pályázó számíthat elismerésre, aki a bemutatott kertjében nemcsak felismeri a természet igényeit, de tesz is azok előmozdításáért. Előnyt jelent a pillangókat és madarakat vonzó természetes anyagú itató vagy kis tó, a kert védett sarkában háborítatlan nyugalmat kínáló farakás, a komposzttal gazdagított talaj, a beporzók zümmögésétől hangos, színpompás virágoskert, a már talán nem a legszebb, de megtartott idős növények jelenléte, a növényfajok és fajták változatossága, a lakott madárodú és a rovarhotel.Kertjeinkben_a_termeszet2Ebben az összevetésben, bizony, nem jelent hátrányt, ha a gyepben elszaporodnak és virágot bontanak az ibolyák, a százszorszépek; ha a füvet csak ritkán nyírjuk; ha az ősszel lehulló levelet nem gereblyézzük össze, és nem égetjük el; ha a kerti tó vize algás, és békák kuruttyolnak benne; ha nem irtjuk vegyszerrel a kártevőket, és nem keserítjük műtrágyával a láthatatlan talajlakók millióinak életét. Az így kialakított kert első látásra talán ápolatlan, de ha kiszakadunk a sztereotípiák bilincséből, akkor felfedezhetjük, hogy harmóniát sugároz és megnyugtat.
Mindamellett a természetközeli kertek szemlélődésre, elcsendesedésre hívnak, és a kevesebb kerti munka miatt fel is szabadítják az ehhez szükséges időt. Ki ne szeretne a zajos és büdös fűnyíró kötelességszerű és küzdelmes tologatása helyett árnyas fák alatt, madárcsicsergéssel körülvéve, nyugágyban olvasni? Korunk és világunk folyton gyorsuló hajszája nem támogatja ezeket a gondolatokat, de ez a pályázat néhány emberben talán elindítja a felismerést.
Aki úgy érzi, hogy kertje több szempontból is épp ilyen természetközeli, és szívesen megmutatná azt, küldje el pályázatát 2021. augusztus 2-ig a zoldpont@hegyvidek.hu elektronikus címre, vagy adja le személyesen a Hegyvidéki Önkormányzat ügyfélszolgálatán (XII., Böszörményi út 23–25.). A pályázat adatlapja a Hegyvidéki Zöld Iroda honlapján (https://zold.hegyvidek.hu/lakossagi-akciok/kertjeinkben-termeszet) elérhető, és ott elektronikusan ki is tölthető. A rövid adatlaphoz csatolni kell a szabadon összeállítható pályázati anyagot, amely fényképekkel, írott ismertetővel mutatja be a kertet.Kertjeinkben_a_termeszet3A szakmai zsűri által leginkább természetközelinek ítélt kert gazdája 100 000 forint értékű ajándékutalványt kap, a második 50 000, a harmadik 25 000 forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodik. A kertben jól használható díjakat a pályázat kitalálója, egy kerületi (kert)szomszédunk ajánlotta fel.
A tervek szerint a pályázatot évről évre meghirdeti a Hegyvidéki Zöld Iroda, így ha valaki most még nem érzi megfelelőnek a kertjét, akkor sincs késő megtenni a szükséges átalakításokat. Ültetni, alkotni és fotózni kell, hogy jövőre legyen esély elnyerni a díjak valamelyikét, és megkapni az emléktáblát!

B. I.