Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A karate művészet és szellemiség

Egy lánynak különösen fontos, hogy adott esetben meg tudja védeni magát. Nem csak ezért választotta azonban a harcművészeteket a magyar utánpótlásbajnok Kádár Anna. A Városmajori Kós Károly Általános Iskola tanulója beszélgetésünkben elmondta, hogy számára a karate életmód, ami meghatározza a mindennapjait.

– Akik csak a filmekből „tájékozódnak”, azt gondolhatják, hogy a karate nem lányoknak való. Mi az igazság?

– Valóban, a köznyelvben összemosódnak a különböző harcművészeti ágak. Aki a karatét szeretné megismerni, annak azt tanácsolom, ne a filmekből tájékozódjon. Létezik egy bunkai nevű versenyszám, amiben a versenyzők előre megkoreografált küzdelmet adnak elő, ennek célja a formagyakorlatokban elsajátított technikák alkalmazása a küzdelem során. A karate egyáltalán nem verekedés, hanem művészet, életstílus, szellemiség, kultúra.

– Ezért választottad?

– Eredetileg a szüleim az öcsémet vitték karatézni, és én elkísértem őket. Az öcsém bátortalan volt, nem akarta kipróbálni, ezért azt ajánlottam neki, hogy beállok, ha ő is. Úgy megtetszett, hogy ott ragadtam. Akkoriban ritmikus gimnasztikáztam, így fél évig párhuzamosan csináltam a kettőt, de végül a karaténál maradtam. Ennek már hét éve, és ezt a döntést azóta sem bántam meg. Az Inoue-ha Shito-ryu stílust tanulom, amit Hayashi Teruo Soke Hanshi alapított.A_karate_muveszet_es_szellemiseg

– Mit kell erről tudni?

– A karaténak öt nagy ága van, ez az egyik közülük. Egyesületem, a Sporting Budo Karate Klub, amelyet shihan Zallel László vezet, a Soke Yoshimi Inoue által alapított világszövetséghez tartozik. A karateágak közül messze a Shito-ryuban van a legtöbb formagyakorlat, ami a kedvencem. Ebben is versenyzem.

– Mit ad a karate, amit a mindennapokban is hasznosítani tudsz?

– Mivel már hét éve a mindennapjaim része, és formál engem, nehéz elválasztanom, mi az, amit a karatétól kaptam. Önbizalom, kitartás, küzdeni akarás, tisztelet, önfegyelem – ezek mind olyan tulajdonságok, amiket a karate fejleszt, és mindet hasznosítom is az élet más területein. Számomra nagyon fontos a közösséghez tartozás élménye, amit a dojóban átélhetek.

– Versenyzőként mely eredményeidre vagy a legbüszkébb?

– 2017-ben megnyertem a World Karate Federation Utánpótlás Magyar Bajnokságot. Ugyanabban az évben bronzérmet szereztem a diákolimpián, majd 2018-ban ezüstöt. 2019-ben ismét magyar bajnok lettem. Nagyon sokat köszönhetek az edzőmnek, Gréczi Máté senseinek, aki maximális felkészültséggel, türelemmel és szeretettel foglalkozik velem.

– Ajánlanád a kortársaidnak, főleg a lányoknak a karatét?

– Igen, feltétlenül, nemtől függetlenül! Egy jó edzés kiválóan levezeti a stresszt, és mindazok az előnyös személyiségfejlesztő hatásai, amiket már említettem, nagyon hasznosak az életben. Másrészt azért, mert megtanít az önvédelem alapjaira, amit – főleg lányként – nem árt, ha elsajátítunk. Nem utolsósorban pedig alaposan átmozgat, növeli az állóképességet, helyes testtartást, légzést és szép, arányos izomzatot alakít ki.

MM.