Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Zöldcsütörtöktől húsvéthétfőig fő a hagyomány!

A húsvétot megelőző nagyhét csütörtökjét a népnyelv zöldcsütörtöknek nevezi, azt sugallva, hogy ilyenkor már együnk friss zöldféléket – spenótot, sóskát, újhagymát. Többszörösen jót teszünk ezzel magunkkal, mert illik a böjtbe, másrészt télutón ránk fér a vitaminpótlás. A húsvéti ünnepkör hagyományaihoz tartozik még szorosan a főtt, füstölt sonka, a báránypecsenye és a kemény tojás is. Természetesen mindnyájan ragaszkodunk ezekhez, de azért egy-egy csekély változtatást becsempészhetünk a készítési módokba.

PARAJOS TÓCSNI

A reszelt, nyers krumpliból sütött lepényke világszerte számos néven ismert, ilyen például a svájci rösti, a svéd rarakor, az angolszász hash browns. A magyarok azonban mindenkin túltesznek, se szeri, se száma az elnevezéseinknek: tócsi, tócsni, toksa, krumpliprósza, macok, cicege, cicedlilapcsánka, lepcsánka, gánica, engemenge, matutkagörhöny, lapotya, harula, lepkepotyi, placki, bramborák, nyist, picskedli, ragujla.
Bár a tésztájuk azonos, a sütésük már eltérő. Van, amit kevés zsiradékon serpenyőben, míg másokat bő olajban, lángos gyanánt sütnek meg. Az alább bemutatott formában nagy előnye, hogy a gyerekekkel még a spenótot is el lehet fogadtatni!

Hozzávalók (8 darabhoz):

50 dkg zsenge parajlevél

1 kg burgonya

só, őrölt bors

1 ek liszt

3 gerezd fokhagyma

csipetnyi reszelt szerecsendió

diónyi vaj

…a sütéshez: 7 ek olaj

…a tetejére: 8 kis tojás

A zsenge parajleveleket meg­mossuk, majd forró, sós víz­ben néhány percig főzzük. Ezután leszűrjük, és jól lecsöpögtetjük. A burgonyát meg­hámozzuk, durván lereszel­jük, és konyharuhába tekerve kicsavarjuk a levét. Megsóz­zuk, megborsozzuk, a tojásokkal és a liszttel összedolgoz­zuk.
Ezt követően négy evőkanálnyi olajat egy serpenyőben felteszünk melegedni, majd a burgonyamasszából vizes kézzel kis, kerek lepényeket formálunk, és egyszerre 4-4 darabot (mindkét oldalukon) pi­rosra sütünk a forró olajban. Konyhai papírtörlőre szedve tálalásig melegen tartjuk. A fokhagy­magerezdeket megtisztítjuk, összezúzzuk, és a vajon meg­futtatjuk. A lecsöpögtetett parajt beleforgatjuk, megsóz­zuk, megborsozzuk, reszelt szerecsendióval is fű­szerezzük.
Tálalás előtt az olajon a kis tojásokból tükörtojásokat sütünk. A tócsnikra egy-egy kanálnyi párolt spenótot halmozunk, majd mind­egyik tetejére tükörtojást csúsztatunk. Megsózzuk, és azon forrón tálaljuk.Zoldcsutortoktol_husvethetfoig3

 

HAMIS KASZINÓTOJÁS

A klasszikus kaszinótojás elegáns, mutatós előétel, de az elkészítése kissé munkaigényes. Különösen a töltelék összeállítása, tojásokba töltögetése, valamint a házi majonéz kikeverése hosszadalmas, ez utóbbi nem is mindig sikeres művelet. Aki mindezzel nem akar bajlódni, annak itt az ideális, gyors megoldás! Ízre, látványra megtévesztésig hasonló.

Hozzávalók (4 személyre):

60 dkg mélyhűtött franciasaláta-zöldségkeverék

2 burgonya

1 alma

4 csemegeuborka

20 dkg majonéz

só, őrölt bors

mustár, citromlé

8 főtt tojás

2 dl tejföl

2 dl joghurt

2 gerezd fokhagyma

fél csokor petrezselyem

1 csokor metélőhagyma

A zöldségkeveréket megfőzzük, lecsepegtetjük. A burgonyákat héjában megfőzzük, meghámozzuk, és kiskörömnyi kockákra vágjuk. Az almát meghámozzuk, majd a csemegeuborkákkal együtt hasonlóan felaprítjuk. A kész majonézt csipetnyi sóval, borssal és néhány csepp citromlével még pikánsabbra ízesítjük, és a zöldségeket beleforgatjuk.
Egy hosszúkás tálra halmozzuk, és a félbevágott főtt tojásokat a sárgájukkal lefelé rárakosgatjuk. A tejfölt a joghurttal összekeverjük. Megsózzuk, megborsozzuk, zúzott fokhagymával és az apróra vágott petrezselyemmel, metélőhagymával fűszerezzük. A tojások tetejére locsoljuk. Színes salátalevelekkel körülrakva kínáljuk.Zoldcsutortoktol_husvethetfoig5

 

KENYÉRTÉSZTÁBAN SÜLT SONKA

Igaz, még van egy kis időnk húsvétig, de ezért már most el lehet kezdeni a ráhangolódást. Például ha valami olyan újdonsággal szeretnénk előrukkolni, mint a mutatós, tésztaburokban sült sonka, ami egyben pótolja a kalácsot is. Érdemes most kipróbálni, hogy ha nem sikerül elsőre, még legyen időnk a kísérletezésre.

Hozzávalók a töltelékhez:

1 kg házi füstölt sonka

3 babérlevél

1 nagy fej vöröshagyma, tisztítva, félbevágva

3 gerezd fokhagyma, tisztítva

1 kk szemes bors

…a tésztához:

50 dkg kenyérliszt

2,5 dkg friss élesztő

1 kockacukor

0,5 dl víz

1 csapott kk só

1 ek olvasztott zsír

…a nyújtáshoz: liszt

…a tepsi kikenéséhez: zsír

A sonkát a sütés előtti napon annyi vízben, amennyi éppen ellepi, feltesszük főni. A babérlevéllel, a hagymával, a fokhagymával és a borssal fűszerezzük, és fedővel letakarva 1,5 óra alatt puhára főzzük. A főzővízben hagyjuk kihűlni. Másnap a langyos lisztet egy tálba szitáljuk, az élesztőt a kockacukorral és a vízzel felfuttatjuk. A lisztbe öntjük, megsózzuk, majd annyi langyos vízzel, hogy jól formázható tésztát kapjunk, összegyúrjuk. Ezután a zsírral néhány perc alatt hólyagosra dagasztjuk. Egy tiszta kendővel letakarva langyos helyen a duplájára kelesztjük.

A tésztát liszttel behintett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, a lecsöpögtetett főtt sonkát a közepére fektetjük. A tésztát minden oldalról rá­hajtjuk, összenyomkodjuk, majd egy zsírral véko­nyan kikent tepsibe emeljük át, úgy, hogy az összeillesztett rész alulra kerüljön. Előmelegített, 190 °C-os sütőben (légkeveréses sütőben: 170 °C) kb. 50 perc alatt pirosra sütjük.Zoldcsutortoktol_husvethetfoig1

 

ROZMARINGOS BÁRÁNYPECSENYE

Ehhez a kiadós pecsenyéhez fejenként egy nagyobb hússzeletre van szükségünk, ezért az egész tarját mindössze négy egyforma darabra kell vágni. Egyes helyeken eleve így, kb. 25 dekás szeletenként árulják – ha tehet­jük, ilyet vásároljunk. Ha már piacon járunk, vegyünk minél több friss fűszernövényt, hogy azok igazi provanszi ízt, illatot kölcsönözzenek a piruló pecsenyének és a hozzá illő bazsalikomos tepsis burgonyának!

Hozzávalók (4 személyre):

kb. 1 kg báránytarja, a hosszú csonttal együtt (lehet hosszúkaraj is)

8 gerezd fokhagyma

1 citrom

2 ek egész fekete bors

1 ek mustármag

8 friss rozmaringlevél (oregánó vagy majoránna is jó)

2-3 ek olívaolaj

A húst megmossuk, a nedvességet leitat­juk róla. A fokhagymát megtisz­títjuk, a citrom sárga héját véko­nyan lehámozzuk. A borsot, a mustármagot, a rozmaringot hozzáadjuk, és merülőmixerrel vagy aprítógéppel pépesítjük. A fűszerkeveréket egyenle­tesen a szeletek egyik felére és oldalára kenjük, majd az olí­vaolajjal meglocsoljuk. A sütőt 200 °C-ra (légkeveréses sütőt 185 °C-ra) előmelegítjük. A hú­sokat a fűszeres oldalukkal felfelé grillrácsra fektetjük. A rácsot tepsibe állítjuk, és egy pohár vi­zet öntünk alá. A bárányt az előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük. Ha kell, néhány percig grillezzük is, hogy szép ropogós legyen.

Köretnek bazsalikomos tepsis burgonya illik hozzá, amihez felkarikázott burgonyát, hagymát, paradicsomot fel­váltva tűz­álló tálba rakosgatunk, úgy, hogy félig takarják egymást. Áttört fokhagymával, sóval, borssal, felaprí­tott bazsalikommal és reszelt citromhéjjal fűszerezzük. Még kü­lönlegesebb lesz, ha finomra vá­gott kakukkfű, oregánó is kerül rá. Alufóliával lefedve forró sütőben 1 órán át sütjük, majd fólia nélkül megpirítjuk.Zoldcsutortoktol_husvethetfoig2

 

KAPROS HÚSVÉTHÉTFŐI LEVES

A húsvéti főtt sonkából mindig marad, és ez így van jól, mert az ünnep utáni napokban szinte számítunk rá, hogy a maradékból főzünk majd még ezt-azt! Nemcsak a sonkás tésztához, a saláták, töltelékek gazdagításához jön jól, hanem – mint az alábbi példa bizonyítja – húsvéthétfőn egy pompás kapros, gombás zöldségleves is készülhet belőle.

 

…Hozzávalók (4 személyre):

5 dkg füstölt szalonna

1 kis fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

1 csomó leveszöldség

20 dkg csiperkegomba

1 nagy csokor kapor

20 dkg füstölt, főtt sonka

1 kk pirospaprika

só, őrölt bors

  • dl tejszín és száraz vörösbor

1 ek liszt

4 főtt tojás

…a tetejére: tejföl és kapor

A füstölt szalonnát apróra kockázzuk, és kisütjük. A lehéjazott hagymát megreszeljük, és a szalonnazsíron megfonnyasztjuk, a végén az elkapart fokhagymát is hozzáadjuk. A leveszöldséget megtisztítjuk, lehetőleg egyforma kis kockákra vágjuk, a gombát felszeleteljük, és mindezt a hagymára dobjuk. A felaprított kaprot is beleszórjuk (egy részét a tálaláshoz félretesszük), megsózzuk, és fedő alatt a saját levében puhára pároljuk. Ha már zsírjára sült-főtt, a felkockázott sonkát is beledobjuk.

Néhánypercnyi együtt pirítás után a pirospaprikával megszórjuk, és a tűzről lehúzzuk. Bő egyliternyi vízzel felengedjük, megborsozzuk, ha kell, utána sózzuk. A lisztet a tejszínben simára keverjük, és a levest behabarjuk vele. Felforraljuk, majd az utolsó percben a vörösbort is beleöntjük. A keményre főtt tojásokat kis kockákra vágva elosztjuk a tányérokban, a forró levest rámérjük, és tejföllel meglocsolva kínáljuk.Zoldcsutortoktol_husvethetfoig4

Pákozdi Judit