Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A gyengéd fürtös gyöngyike

Tél végén, kora tavasszal a Hegyvidék zöld területeit járva szinte bizonyos, hogy találkozunk a fürtös gyöngyikével, ezzel a szerény hagymás növénnyel. Annyira otthon van domboldalainkon, hogy gyakran a kertekben is megjelenik.

A fürtös gyöngyike a spárgafélék családjába és a csillagvirágformák alcsaládjába tartozik. Ez egy hobbikertész számára valószínűleg nem sok információt ad, ezért jobb, ha azt jegyezzük meg, hogy a jácint rokona.

Legközelebbi hozzátartozói között szerepel az erdeinkben – olykor kertjeinkben is – előforduló hófény és sárma. Tudományos nevében (Muscari neglectum) a görög mósusz tövet fedezhetjük fel, ezért hívják egyes vidékeinken pézsmahagymának, pézsmabimbónak. A faj mellőzöttségre vagy elhanyagoltságra utaló nevére (neglectum) nincs észszerű magyarázat a szakirodalomban, talán fajtársainál szerényebb mérete és megjelenése állhat a háttérben. Ez a visszafogottság lett a virágszimbolikában elfoglalt helyének alapja: a fürtös gyöngyike ugyanis a gyengédség, az óvó szeretet jelképe. Gyöngyikét kapni tehát nagyon jót jelent.A_gyenged_furtos_gyongyike

A fűszerű leveleit már télen megmutató hagymás növény 15-20 centiméter magasra nő meg. Vadon a tölgyesek aljnövényzetét részesíti előnyben, de száraz, köves gyepeken és akár bokrok alatti félárnyékban is szépen fejlődik. Apró, fürtökbe rendeződő, lila virágait már február végén láthatjuk, de hűvösebb években csak áprilisban nyílik. Innen eredhet a sárkányölő lovag április közepi ünnepére utaló „szentgyörgyvirág” tájnév.

A virágok helyén érő háromszögletű tokokból származó magok hatékonyan terjesztik a növényt. Egyes kertészeti körökben már-már invazívnak nevezik, olyan szaporán hódítja meg az alkalmas élőhelyeket. Persze őshonos vadvirágként nem tekinthető invazívnak, hiszen csak saját korábbi élőhelyéért küzd a betelepített gyep ellen.

A jácinthoz hasonlóan vázában nem marad meg tartósan, és kisméretű virága miatt pézsmaillata is alig érezhető. Viszont a kertben hetekig virít. Mivel mérgező, kártevők és kórokozók nem fenyegetik, így egyike legigénytelenebb, legellenállóbb virágainknak. Ma számtalan nemesített változata kapható, ezeket már nem jellemzi az ellenállóság, „cserébe” nagyobbak, feltűnőbbek a virágaik.

Ha meg akarjuk csodálni a fürtös gyöngyikét, egy kellemes tavaszi délutánon vegyük célba kerületünk valamelyik természetközeli domboldalát! Szinte biztos, hogy a száraz réteket járva keresés nélkül is belebotlunk.

B.