Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Készülődés és kísérletezés ünnep előtt a konyhában

Mára már mindenkit – így vagy úgy – megérintett az ünnep szele. Az előrelátók beszerezték az ajándékokat, de legalábbis eldöntötték, hogy kinek mit szánnak. Ők valószínűleg azt is tudják, mikor mi kerül majd az asztalra. Nekik könnyebb dolguk van, az improvizálásra hajlamosabbaknak kevésbé. Előbbieknek csak a készülődniük kell, utóbbiaknak még kísérletezniük. Az viszont mindenkinek használ, ha amit lehet, előre elkészít, például megsüti a mézeskalácsot, a habcsókot, az ajándéknak sem utolsó birsalmasajtot, az ünnepi finisig pedig kipróbál néhány olyan új fogást, aminek a megalkotásához rutin szükségeltetik. Ha nem is kerül fel mindegyik a karácsonyi asztalra, egy-egy adventvasárnapi ebédet, vacsorát megújíthat. Ilyen például a friss zsályából készült leves, a kacsasültet kísérő sütőtökös zöldségköret vagy a különleges mézes lila hagyma. A ricsetről nem is beszélve, amely kiben nosztalgiát, kiben kíváncsiságot ébreszthet. Mindenesetre egy kiadós téli séta után mindenki jóllakhat vele!

ZSÁZSAKRÉMLEVES

Az enyhén csípős, kicsit a mustárra vagy a tormára emlékeztető ízű kerti zsázsa a legrövidebb tenyészidejű zöldségnövény: a vetés után 12-14 nappal már fogyasztható, ezért akár otthon is nevelhetjük. Föld nélkül is kifejlődik, ha egy tányérba több réteg itatóspapírt fektetünk, és alaposan benedvesítjük, majd erre szórjuk a magokat. Baktériumölő, sokféle vitamint és ásványi sót tartalmaz. Frissességéért, üde zöld színéért főleg télen érdemes minél többet enni belőle.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 közepes póréhagyma

1 evőkanál vaj

1 nagyobb burgonya

5 dl erőleves (bioleveskockából is készülhet)

1 csomó friss zsázsa

1 dl tejszín

só, őrölt fehér bors

1 evőkanál citromlé

 

Az apróra vágott hagymát a vajon üvegesre pároljuk, majd a tisztított, feldarabolt burgonyát is rádobjuk, és az erőlevessel felöntjük. Puhára főzzük, aztán botmixerrel pépesítjük, közben a friss zsázsa háromnegyed részét is hozzáadjuk. Állandóan kevergetve a tejszínt beleöntjük, és még 1 percre visszatesszük a tűzre. Megsózzuk, a fehér borssal fűszerezzük, egy kevés citrommal pikánsra ízesítjük. Forrón, friss zsázsalevelekkel megszórva kínáljuk.Keszulodes_es_kiserletezes5

 

PÁCOLT KACSAMELL SÜTŐTÖKÖS ZÖLDSÉGEKKEL

A kacsasült Márton-nap után is ünnepi falatnak számít, különösen akkor, ha a szokásoktól eltérően ízesítjük, például sütés előtt bepácoljuk. A szokványos párolt káposzta helyett a körete is más lehet, a színre, ízre, formára különböző zöldségek együttese, a sütőtökkel az élükön, mutatós és izgalmas kísérettel szolgál.

 

Hozzávalók 4 személyre:

 

80 dkg kacsamellfilé

só, őrölt bors

2 gerezd fokhagyma

1 nagy fej vöröshagyma

3 szál friss kakukkfű

0,5 dl olívaolaj

2 dl száraz fehérbor

1 kiskanál étkezési keményítő

…a körethez:

0,5 dl olívaolaj

1 szál póréhagyma

1 kisebb kanadai sütőtök

1 kis fej brokkoli, karfiol

1 céklagumó

1 piros színű paprika

só, őrölt bors

2 evőkanál méz

néhány szál zellerzöld és kakukkfű

4 evőkanál pirított tökmag

 

A kacsamellfilék bőrét éles késsel kockásan beirdaljuk, majd sóval, borssal bedörzsöljük. A húsdarabokat a megtisztított, csíkokra vágott fokhagymával megtűzdeljük, egy tálba fektetjük, a lehéjazott, felkarikázott vöröshagymával és a kakukkfűvel megszórjuk, az olajat rálocsoljuk, és egy éjszakára hűtőszekrénybe tesszük érlelődni. Másnap a pácoláshoz használt olajban megsütjük, úgy, hogy egy másik kisebb serpenyővel a melleket lepréseljük. Így a véres nedvesség kifolyik a rostok közül. Ha megpirultak, a húsdarabokat megfordítjuk, a másik oldalukat is megpirítjuk, majd a serpenyőből kivesszük, és félretesszük. A fehérbort a visszamaradt zsiradékba öntjük, jól átforraljuk, és egy kevés hideg vízzel, simára kevert keményítővel besűrítjük. Tálaláskor a kacsamelleket ferdén felszeleteljük, a mártást külön csészében kínáljuk mellé.

A körethez a póréhagymát felkarikázzuk, és az olajon kissé megfuttatjuk. Az összes zöldséget megtisztítjuk, és kis kockákra vágjuk, a brokkolit és a karfiolt kis rózsáira szedjük. A póréhagymához adjuk, és együtt fedő alatt roppanósra pároljuk. Közben megsózzuk, megborsozzuk. A vége felé a felaprított zellerzöldet hozzáadjuk, a kakukkfüvet rámorzsoljuk, a pirított tökmaggal megszórjuk, és tálalás előtt a mézzel meglocsoljuk.Keszulodes_es_kiserletezes2

 

VASKERESZTESI RICSET

Ez a tartalmas és egyszerű téli fogás a sólet rokona, de kevésbé nehéz. Alapja a ritkán használt, ám remek gersli, úri nevén árpagyöngy, ami hántolt és méret szerint osztályozott árpa, a legmagasabb vitamin- és ásványianyag-tartalmú gabonafélénk. Sokfelé, sokféleképpen főzik. Az alábbi a Szombathelytől 20 kilométerre fekvő Vaskeresztről származik, ahol generációk óta így készítik.



Hozzávalók (8 személyre):

50 dkg szárazbab

1,5 kg füstölt csülök, tarja, oldalas (ami épp van)

2-2 nagy sárgarépa és petrezselyemgyökér

1 nagy fej vöröshagyma

25 dkg árpagyöngy (gersli)

6-7 dkg zsír

1 evőkanál finomliszt

1 evőkanál nem csípős pirospaprika

A babot a főzést megelőző éjszakára hideg vízbe áztatjuk. A füstölt hússal, ha túl sós, szintén ezt tesszük. Ezután egy darabban elkezdjük főzni, és ha félig megpuhult, a megtisztított, egészben hagyott zöldségeket és a kissé bevagdalt hagymát is hozzáadjuk. Közben egy másik edényben a babot, míg egy harmadikban a jól átmosott árpagyöngyöt főzzük puhára.

Ha elkészültek, a babot és az árpagyöngyöt leszűrjük, leöblítjük, és annyi füstölthús-főzőlével keverjük össze, amennyi ellepi. A megpuhult füstölt húst és a zöldséget felkockázzuk, a babos keverékhez adjuk, felforraljuk, és ha kell, megsózzuk. A zsírból a liszttel zsemleszínű rántást készítünk, a tűzről levéve a pirospaprikát belekeverjük. A ricset levét ezzel kissé besűrítjük, de óvatosan, ne legyen olyan sűrű, mint egy főzelék!Keszulodes_es_kiserletezes1

 

MÉZEN KARAMELLIZÁLT LILAHAGYMA

A mutatós lilahagyma, azontúl, hogy finom, télen a friss zöldfélék legjobb helyettesítője. Egészségvédő szerepe megkérdőjelezhetetlen. Néha egészen különleges ízeket is előcsalogathatunk belőle, például ha karamellizáljuk. Sültek mellé kiváló; ha most kipróbáljuk, és beválik, ünnepkor már kínálhatjuk is.


Hozzávalók (4 személyre):

40 dkg lilahagyma

2 evőkanál méz

3 evőkanál vörösborecet

1 dl száraz vörösbor

2 evőkanál olaj (lehetőleg olíva)

só, őrölt bors

1 evőkanál cukor

 

A hagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk, és gyűrűire szedjük. Egy magas falú serpenyőben a mézet világosbarnára karamellizáljuk, majd a hagymát beleszórjuk. Az ecetet, a bort és az olajat vékony sugárban folyamatosan kevergetve belecsorgatjuk, és erős tűzön 10 percig főzzük. Megsózzuk, egy csipetnyi borssal fűszerezzük, és cukorral ízesítjük. Hidegen vagy frissen sültek mellé forrón kínáljuk.Keszulodes_es_kiserletezes4

 

DIÓS CSÓK CSOKOLÁDÉSZERPENTINNEL

A habcsók elengedhetetlenül hozzátartozik a karácsonyi hangulathoz, de az elkészítése kicsit „babrás”. Nem kell azonban várnunk az ünnep előtti napokig, mert jól záródó dobozban akár egy hónapig is eláll. Ráadásul egyszerre akár többféle ízesítésűt is süthetünk, kókuszreszelékkel kevert banáncsipszeset, vagy ezt a diós változatot. A fehér csókoknak nagyon jól áll a csokoládéspirál-díszítés.

 

Hozzávalók (kb. 50 darabhoz):

3 tojásfehérje

15 dkg porcukor

30 dkg darált dió

3 evőkanál diólikőr

…a díszítéshez:

5 dkg tortabevonó csokoládé

 

A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük, majd kanalanként hozzáadjuk a cukrot, és ezzel tovább, egészen keményre, fényesre verjük. Ezután a darált diót óvatosan beleforgatjuk, és (ha van) a diólikőrt is belecsorgatjuk. A masszát csillagcsöves habzsákba töltjük, és egy sütőpapírral bélelt tepsire csinos csókokat nyomunk belőle.

Előmelegített, de nem forró sütőbe toljuk, (180 °C, légkeveréses sütőben 165° C), és 15 perc alatt átsütjük. Ezután rácsra téve egy éjszakán át szikkadni hagyjuk. Végül a tortabevonó csokoládét vízgőz felett megolvasztjuk, és egy apró tölcsér segítségével spirálokat rajzolunk a tetejükre.Keszulodes_es_kiserletezes3

Pákozdi Judit