Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Savanyú káposzta nem csak a spórolós napokra

Jó okunk van rá, hogy mostanában egyre inkább takarékoskodjunk. Ha épp a főzésen jár az eszünk, nem véletlen, hogy elsőként az olcsó káposztára, különösen a savanyúra gondolunk. Ez talán az egyetlen olyan élelmiszer, amivel az ember „kijavította” a természetet. Erjesztéskor ugyanis megjelennek a B12-vitamin felbecsülhetetlen értékű molekulái – ez a vitamin felelős a szellemi és mentális frissességünkért, a csontok, izmok erősítéséért, elengedhetetlen a vörösvérsejtek képződéséhez és ezáltal a sejtek oxigénellátásához, semlegesíti a zsírok egy részét, és hosszan lehetne sorolni. Kifejezetten jó hatással van a hangulatunkra, a stressztűrő képességünkre is. Azt, hogy még az íze is kitűnő, nekünk, magyaroknak, nem kell bizonygatni, hiszen konyhánk híres a savanyú káposztás fogásokról. Ám hogy nem kifogyhatatlan, azt a következő receptekkel szeretnénk igazolni.

DIÓS SAVANYÚKÁPOSZTA-LEVES

Káposztalevest sokfélét ismerünk, ám ez a sárgarépával, zöldséglevesben főtt, dióval tálalt verzió meglehetősen ritka. Ízekben olyan gazdag, hogy csak jó lehet!

Hozzávalók (4 személyre):

1 vöröshagyma

3 evőkanál olaj

40 dkg savanyú káposzta

2 szál sárgarépa

6 dl zöldségleves (bioleveskockából is jó)

1 dl tejföl

2 evőkanál liszt

só, őrölt fehér bors

a tálaláshoz:

maréknyi dióbél

pirított zsemlekocka

A megtisztított hagymát apróra vágjuk, és az olajon sütni kezdjük. A sárgarépát kis kockákra, a savanyú káposztát rövidebb szálakra vágjuk, és mindkettőt a piruló hagymára dobjuk. Néhány percig kevergetve pároljuk, majd a levessel felengedjük, és a benne lévőket megfőzzük. Ezután a tejfölben simára kevert liszttel besűrítjük. Ha kell, még sózzuk, borsozzuk. Tálaláskor pirított zsemlekockával és durvára vágott dióval megszórjuk. Díszítésül, ha van néhány szál, metélőhagymát és rózsaborsszemeket szórhatunk rá.Savanyukaposzta2

 

SAVANYÚKÁPOSZTA-SALÁTÁK

A savanyú káposztát önmagában is lehet savanyúságként tálalni, de sok finom összetevővel önálló fogásként is megállja a helyét. Lehet elő-, akár vagy egytálétel, ebédre, vacsorára. Mi most ezekből válogattunk. Az ízesítéséhez, mert megérdemli, érdemes valamilyen finom salátaolajat, például tökmag-, kukoricacsíra-, szőlőmag-, szezámmag-, mogyoró- vagy dióolajat használni.

 

A BABOSHOZ: 50 dkg savanyú káposzta; 2 babérlevél; 2 evőkanál olaj; só; 1 csapott mokkáskanál őrölt bors; 1 kis póréhagyma; 2 evőkanál salátaolaj; 2 evőkanál citromlé; 1 evőkanál porcukor; 20 dkg kisebb szemű konzerv fehér bab; fél csokor metélőhagyma.
A káposztát kissé kimossuk, majd né­hány vágással rövidebbre aprítjuk. Utána az olajon kevergetve megforrósítjuk, enyhén megsózzuk, megborsozzuk, a babérleveleket beledobjuk, és 1 deci vizet aláöntve 25 perc alatt megpuhítjuk. Végül addig hagyjuk a tűzön, amíg a leve elpárolog. A póréhagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk, majd a kihűlt káposztával és a leszűrt babbal együtt a citromlével és a cukorral simára kevert salátaolajjal összeforgatjuk. Metélőhagymával fűszerezzük.

A FARMER változathoz: 50 dkg savanyú káposzta; 15 dkg főtt, füstölt tarja; 2 lila hagyma; 3 szem piros hónapos retek; fél kígyóuborka; fél-fél csokor metélőhagyma és zellerzöld; 1 kiskanál porcukor; 1 mokkáskanál só; fél mokkáskanál őrölt bors; 1 kiskanál 5%-os csemege-ételecet.
A savanyú káposztát rövidebb szálakra aprítjuk. A tarját felkockázzuk. A lila hagymát és a retket megtisztítjuk, az előbbit karikákra, az utóbbit és az uborkát félkarikákra vágjuk. A metélőhagymát, a zellerzöldet finomra aprítjuk. A porcukrot és a sót 1,5 deci vízben kevergetve feloldjuk, megborsozzuk, az ecettel elkeverjük, és az előkészített hozzávalókat beleforgatjuk.

A GOMBÁS-KUKORICÁSHOZ: 10 dkg csiperkegomba; 1 mokkáskanál só; 1 kiskanál fehérborecet; 1 sárgarépa; kis darab zeller; mokkáskanálnyi citromlé; 40 dkg savanyú káposzta; 4-5 evőkanál salátaolaj.
A gombát megtisztítjuk, cikkekre vágjuk, és enyhén sós, ecetes vízben megfőzzük. A sárgarépát és a zellert megtisztítjuk, gyufaszálnyi csíkokra metéljük, és a citromlével összekeverjük. A káposztát kissé rövidebb szálakra vágjuk, majd mindezeket a kukoricával együtt a kihűlt, lecsöpögtetett gombával összeforgatjuk. Az olajjal meglocsoljuk, ha kell, még ízesítjük.

A PARADICSOMOS-PAPRIKÁSHOZ: 50 dkg savanyú káposzta; 4 közepes, kemény paradicsom; 2 húsos zöldpaprika; 1 közepes lila hagyma; 2 evőkanál citromlé; 2 evőkanál fehérborecet; 4 evőkanál salátaolaj; 1 mokkáskanál só; fél mokkáskanál őrölt fehér bors.
A káposztát rövidebb szálakra aprítjuk. A paradicsomok szárát kimetsszük, a szemeket cikkekre vágjuk. A paprikát csíkokra metéljük. A hagymát megtisztítjuk, félbevágjuk, és felszeleteljük. A citromlevet az ecettel, az olajjal, a sóval és a borssal elkeverjük. Az előkészített zöldségeket beleforgatjuk, és azonnal tálaljuk. Aki enyhébben szereti, egy kevés porcukrot is keverhet a salátalébe.Savanyukaposzta4

DEBRECENI KÁPOSZTÁS BORDA

Savanyú káposztából sok laktató fogást ismer a magyar konyha – ez is közéjük tartozik. Egy kreatív szakács fejében, pontosabban konyhájában született meg, de nem fér kétség hozzá, hogy igazi magyaros ihletésű káposztás étel, amihez nem kell külön köret.

Hozzávalók (4 személyre):

40 kg kicsontozott sertéskaraj

só, fél mokkáskanál őrölt bors

6 evőkanál olaj

1 vöröshagyma

35 dkg darált sertéshús

1 gerezd fokhagyma

csipetnyi pirospaprika

1 csapott kiskanál majoránna

1 pár debreceni kolbász (18 dkg)

4 nagy savanyúkáposzta-levél

4 dkg füstölt szalonna

80 dkg savanyú káposzta

1 liter húsleves (bioleveskockából is jó)

1 nagy csokor kapor

1 dl tejföl

1 púpozott evőkanál liszt

A karajt 4 egyforma szeletre vág­juk, kissé kiverjük, besózzuk, és a fele olajon elősütjük, majd félre­tesszük. A hagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, a felét a visszamaradó olajban megfuttatjuk, a többit félretesszük. A darált húst hozzáadjuk, sóval, borssal ízesítjük, a zúzott fokhagymával, a pirospap­rikával és a majoránnával fűsze­rezzük, majd kissé átpirítjuk. Végül a karikákra szelt debrecenit is bele­keverjük.
A savanyúkáposzta-levelek vastag erét kivágjuk, és mind­egyikre 1-1 elősütött bordát teszünk. A darált húsos tölteléket ráhalmoz­zuk, a töltött káposztához hasonló­an összetekerjük, majd zsineggel át­kötjük. A maradék olajon a kis koc­kákra vágott szalonnát kiolvasztjuk, majd a félretett hagymát megfuttat­juk rajta. Pirospaprikával meghint­jük, a néhány vágással felaprított (ha túl savanyú, akkor kimosott) apró káposztát is beleforgatjuk.
A levessel felenged­jük, ha kell, még sózzuk, a felaprí­tott kapor felével meghintjük. A töltelékeket ráfektetjük, és lefedve, kis lángon, az edényt meg-megrázogatva, kb. 1 óra alatt puhára párol­juk. Utána a töltelékeket kiemeljük, a zsineget lebontjuk róluk, és a ká­posztát a tejföllel meg 1 deci vízzel összekevert liszttel sűrítjük. Végül a maradék kaporral megszórjuk, és a húsos batyukat visszarakva, tejföl­lel meglocsolva kínáljuk.Savanyukaposzta3

KÁPOSZTÁS POMPOS

A pompos, ez a játékos szó az ország különböző részein mást-mást jelent. Leginkább kenyértésztából készült lepényt, cipót, egyszerű pogácsafélét, néhol töltött farsangi fánkot. Akkor érdemes sütni, ha sok éhes szájra számítunk, és nem bánjuk a készítésére fordított időt. Bőven felveszi a versenyt bármilyen pizzával!

Hozzávalók egy nagy tepsihez:

2,5 dkg élesztő

50 dkg kenyérliszt, vagy fele búza-, fele rozsliszt, esetleg fele rétes-, fele finomliszt

10 dkg főtt krumpli

só, őrölt bors

3 dl sűrű tejföl

50 dkg savanyú káposzta, rövidebb szálakra vágva

2 evőkanál olaj

…a nyújtáshoz: liszt

a tepsi kikenéséhez: zsír vagy olaj

Az élesztőből egy kevés langyos vízzel és 2 evőkanál liszttel kovászt készítünk. A főtt burgonyát meghámozzuk, lereszeljük, és beledolgozzuk. 2 órán át pihenni hagyjuk. Ezután a maradék liszttel és 1 deka sóval addig dagasztjuk, amíg elválik a kezünktől. Duplájára kelesztjük, majd belisztezett deszkán kinyújtjuk, és egy nagy, kizsírozott tepsit kibélelünk vele, úgy, hogy kis pereme is legyen. A sűrű tejföllel megkenjük.
A káposztát az olajon félig megpároljuk, a tejfölös tésztára szórjuk, alaposan megborsozzuk, és langyos helyen még 20 percig kelni hagyjuk. Ezután előmelegített sütőben 220 °C-on (légkeveresés sütőben 200 °C-on) 20-25 perc alatt ropogósra sütjük. Néhány percig állni hagyjuk, majd forrón, kockákra vágva kínáljuk.Savanyukaposzta1


Pákozdi Judit