Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A legjobb májusi ajánlat: eper, spárga, saláta

A 17. századig Európában csak a vadon termő szamócát ismerték. Ezt XIV. Lajos uralkodása idején próbálták meg először nemesíteni, csekély eredménnyel: a gyümölcs kicsi maradt. Mígnem 1713-ban Frézier kapitány (akinek a neve véletlenül éppen a francia fraise szóval cseng egybe, ami epret jelent) chilei útjáról öt tő epret hozott haza, a kertjében elültette, és sikeresen szaporítani tudta. Így hát az utókor nemcsak a tűzijátékokról írt kézikönyvéért, hanem a ma létező néhány száz eperfajtáért is hálás lehet neki. Az eper páratlan gyümölcs, önmagában is tökéletes. Egyszerűen nagyszerű. Ha mégis párt kellene választani mellé, elsőként mindenki a tejszínre gondol, pedig – mint példáink mutatják – a fehér csirkehús, a harsányzöld saláták, a pirított magok mind illenek hozzá. A zöldfélék között a spárga a május slágere, de a ropogós levelű saláták is ilyenkor a legkívánatosabbak.

PETREZSELYMES ZÖLDSPÁRGAKRÉMLEVES

A zöldspárga tagadhatatlan előnye fehér testvérével szemben, hogy kevésbé fás, könnyebben hámozható. Ráadásul krémlevesként szép, halványzöld színű, és ha a megfőtt fejeket nem turmixoljuk bele, hanem tálaláskor óvatosan a tetejére fektetjük, még mutatós is.

 

Hozzávalók (4 személyre):

40 dkg zöldspárga

1 kis krumpli

3 szál újhagyma

3 dkg vaj

8 dl tyúkhúsleves (kockából is jó)

1,5 dl főzőtejszín

1 csokor petrezselyem

őrölt fehér bors

cukor, citromlé,

 

A spárgák fejrészét kb. 4 centi hosszúságban levágjuk, félretesszük. A szárát meghámozzuk, majd 2 centis darabokra vágjuk. Az újhagymát felkarikázzuk, és a vajon üvegesre sütjük. A felaprított petrezselymet belekeverjük, de csak annyi időre, hogy a szép, zöld színét kiadja, majd a húslevessel felengedjük.
Ezután a spárga szárát és a meghámozott, feldarabolt krumplit beledobjuk, és teljesen puhára főzzük. Ha kész, krémesen simára turmixoljuk. Újraforraljuk, a spárgák félretett, zsenge fejrészét beledobjuk, kb. 5 percig főzzük. Közben kóstolgatva borssal, cukorral óvatosan ízesítjük, végül a tejszínt is beleöntjük. Néhány csepp citromlevet csöpögtetünk bele, a spárgafejeket óvatosan a tetejére fektetjük, és már tálalhatjuk is! A_legjobb_majusi_ajanlat1

EPRES CSIRKEMELLSALÁTA

Nem tipikus saláta, de nincs nagyon rá más szavunk. Ám így májusban egyszerre betöltheti a saláta és egy különleges előétel szerepét, ami akár egy könnyű egytálfogás is lehet. Tény, hogy sok benne az eper, de szezon közepén-végén megengedhető ennyi dőzsölés az eperimádóknak.

Hozzávalók (4 személyre):

5 dkg fenyőmag

40 dkg csirkemellfilé

só, őrölt bors

1 citrom

1 evőkanál olaj

1 főtt tojás sárgája

2 evőkanál cukor

3 evőkanál tárkonyecet

1-2 evőkanál dijoni mustár

2 dl tejföl

fél fej saláta

40 dkg eper

A fenyőmagot szárazon megpirítjuk, és félretesszük. A húst megsózzuk, megborsozzuk, a fél citrom levével meglocsoljuk, és az olajon 5-6 perc alatt megsütjük. Hűlni hagyjuk, majd vékony csíkokra vágjuk. A tojássárgáját a cukorral, az ecettel és a mustárral gyenge tűzön sűrű mártássá főzzük. Amikor kihűlt, a tejföllel összekeverjük, csipetnyi sóval ízesítjük.
A salátát megmossuk, lecsöpögtetjük, és darabokra tépjük. Az eperszemek csumáját lecsípjük, a szemeket óvatosan megmossuk, majd felszeleteljük. A hozzávalókat a mustáros-tejfölös öntettel gyengéden összekeverjük, és a pirított magokkal megszórva kínáljuk. A_legjobb_majusi_ajanlat3

FASÍRT FORMÁBAN

A fasírt, szép magyar nevén a vagdalt, unalmas húsétel, de így, formában és tésztában sütve még izgalmas is lehet. A leveles tészta köretül is szolgál, nem is kell hozzá más, csak sok-sok friss saláta.

Hozzávalók (12 darabhoz):

1 csomag leveles vajas tészta

…a fasírthoz:

2 szelet kenyér

1 dl tej

1 vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

3 evőkanál apróra vágott zöldfűszer (pl.: petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom)

30 dkg darált pulykahús

15 dkg füstölt sonka

1 tojás

10 dkg sajt

só, őrölt bors

…a nyújtáshoz: liszt

…a tetejére: 1 tojás

 

Először a fasírtot készítjük el. A kenyeret kockákra vágjuk, majd a tejbe áztatjuk, de nem morzsoljuk szét. A meghámozott és lereszelt hagy­mával, a zúzott fokhagymával és a zöldfűszerekkel együtt a darált húsba dol­gozzuk. Az apró darabokra vágott sonkát, a felvert tojást és a reszelt sajtot is belekeverjük. Megsózzuk, a borssal fűszerezzük.

A tésztát liszttel behintett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtjuk, és 12 egyforma négyzetre vágjuk. Egy muffinforma mélyedéseit a tésztadarabokkal kibéleljük. A húsos masszából 12 egyforma golyót gömbölyítünk, és egyet-egyet a tésztákba ültetünk. A lelógó tésztaszéleket csinosan ráhajtjuk, és a batyuk tetejét felvert tojássárgájával megkenjük. Ezután a formát 250 °C-ra (légkeveréses sütőben 235 °C-ra) előmelegített sütőbe toljuk. 5 perc múlva a tüzet mérsékeljük, és 220 °C-on még 20-25 percig sütjük. Forrón, sok friss saláta kíséretében tálaljuk.A_legjobb_majusi_ajanlat2

 

PISKÓTAOMLETT EPERHABBAL

Ínycsiklandó, összetett desszert, és tény, hogy az elkészítése idő- és munkaigényes, de megéri, ha igazán finom és látványos édességet szeretnénk tálalni. Még inkább mutatós lesz, ha a habot csillagcsöves habzsákból nyomjuk az omlettekbe.

 

Hozzávalók (4 személyre):

…a piskótaomletthez:

3 tojás

5 dkg cukor

só, 30 dkg liszt

1 evőkanál tejszín

…a habhoz:

30 dkg eper

5 dkg cukor

2 evőkanál citromlé

1 biocitrom reszelt héja

1 evőkanál étkezési keményítő

4 dl tejszín

…a díszítéshez: porcukor

 

A tojások sárgáját a cukor felével és csipetnyi sóval habosra keverjük, a fehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, majd a két masszát habverővel óvatosan összeforgatjuk. Végül a lisztet és a tejszínt is beledolgozzuk. Egy sütőlapot kibélelünk sütőpapírral, és egy kistányérral kb. 1 centi átmérőjű köröket rajzolunk rá (egyszerre akár hármat is). Mindegyikre ujjnyi vastagon tésztát kenünk, és előmelegített sütőbe tolva, nagy lánggal (250 °C, légkeveréses sütőben 235 °C) 4-5 percig sütjük. Ezután az omletteket a papírral együtt a tepsiről lehúzzuk, és hűlni hagyjuk. A sütést addig folytatjuk, amíg a masszából futja.

Közben az epret megmossuk, lecsumázzuk, a felét a cu­korral, a citrom levével és héjával turmixoljuk. Az étkezési ke­ményítőt egy kevés vízzel simára keverjük, az eperpépbe öntjük, tűzre tesszük, és 3 percig forraljuk. A tejszínt kemény habbá ver­jük, a félretett eperszemeket félbevágjuk, és beleforgatjuk. Az omletteket a sütőpapírral együtt egy határozott mozdulattal megfordítjuk, és azt lehúzzuk róluk. Az eperpéppel mindegyiket megkenjük, és a gyümölcsös tejszínnel megtöltve félbehajtjuk. Porcukorral megszórva kínáljuk.A_legjobb_majusi_ajanlat4

Pákozdi Judit