Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Mik azok a mrgarok?

Ma már nem alkalmazott technikával, kötőanyag nélkül épített karámokban tartották egykor a juhokat a Krk szigeten gazdálkodó pásztorok. A Baška-völgy feletti fennsíkon álló, felülről nézve kővirágokat formázó mrgarokkal most közelebbről is megismerkedhetnek a polgármesteri hivatal látogatói a folyosógaléria legújabb fotókiállításán.

Krk szigete az egyik legnépszerűbb nyaralóhely a magyar turisták körében, minden évben sok ezren töltik ott a szabadságukat, hogy élvezzék a festői tájat, a tenger látványát, a nagyszerű strandokat. Ám nem csak ezek miatt érdemes ellátogatni oda, a hely ugyanis különleges építményeket rejt. Erről is beszélt a polgármesteri hivatal új kiállításának megnyitóján Gyurity István, a tárlatot szervező hegyvidéki és budapesti horvát önkormányzat vezetője, aki bevezetőjében egy húsz évvel ezelőtti emlékét osztotta meg a vendégekkel.
Elmondta, hogy Ausztráliában személyesen láthatta a tengerből kiemelkedő tizenkét apostol szikláit. Alig néhány évvel később az egyik szikla ledőlt, és végleg eltűnt a mélyben. Ezért is annyira fontos, hogy természeti és épített kincseinket megőrizzük az utókornak, miként ezt a Sinjali Egyesület teszi a Krk szigeti mrgarokkal. E küldetés első állomása ez a bemutató. A polgármesteri hivatalba érkezők a részben drón segítségével készült fotókon megismerkedhetnek a pásztorok művészetének világviszonylatban is ritka emlékeivel. „A képeken visszaköszönnek Krk csodái, az építmények, a megkapó táj, a napfény, mindaz, amit a sziget nyújtani tud” – tette hozzá Gyurity István.
Mladen Andrlić, a Horvát Köztársaság budapesti nagykövete üdvözölte a szintén jelen lévő georgiai és lett nagykövetet, majd arról beszélt, hogy élete negyedét Baškában töltötte. Mint kiemelte, otthon érzi magát Budapesten is, így számára különösen kedves a mostani kiállítás, és reméli, hogy Sanjin Ilić fotóit látva még több magyar turista választja majd nyaralása helyszínéül a horvát tengerpartot.Mik_azok_a_mrgarok1Toni Juranić, Baška polgármestere szerint a tárlat kiváló alkalom a bemutatkozásra, és arra biztatott mindenkit, hogy látogasson el Krk szigetére, amelyet méltán neveznek aranyszigetnek. Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester mindenekelőtt köszönetet mondott a kiállítás létrehozásáért, hangsúlyozva, hogy ebben elévülhetetlen érdemeket szerzett Gyurity István. Hozzátette, hogy Horvátország népszerű turisztikai célpont, a nyaralók pedig a felvételeket végignézve egy újabb vonzó helyszínre találhatnak.
Branka Polonijo, a Sinjali Egyesület képviselője elmondta, hogy a mrgarok a kötőanyag nélküli kőrakási technika legszebb példái. Ezek a juhkarámok arra is emlékeztetnek, hogy nem is olyan régen a szigeten nem a turizmus biztosította a megélhetést az ott élők számára, volt idő, amikor a köves tájon főként pásztorkodásból tartották fenn magukat az emberek. A mrgarok egy korszakot jelképeznek, emléket állítanak az emberi igyekezetnek és a mégoly kietlen természettel való együttélésnek.
A Baška-völgy fölött található karsztvidéki fennsíkokat uraló juhkarámok másik érdekessége, hogy felülről nézve virágot formáznak. Európában igen ritkák a hasonló építmények, két szigeten, Nagy-Britanniában és Izlandon, valamint a svájci Alpokban találunk még ilyeneket. Azért építették őket, hogy a közös legelőkön el tudják különíteni a különböző tulajdonosok állatait.
A tervekről szólva elhangzott, hogy az egyesület többéves projektben gondolkodik. A cél néhány mrgar felújítása és rendszeres karbantartása, továbbá a Baška-völgyben található összes többi mrgar megóvása és megjelölése. Mik_azok_a_mrgarok2

MM.