Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Jurta a Gesztenyés kertben

Hónapok óta borzolja a kedélyeket a Gesztenyés kertben felállított jurta. A parkba látogatók nem értik, hogyan kerülhetett ide ez az építmény egy mobil illemhely és kisebb sátrak társaságában. Utánajártunk a lakossági panaszoknak, és alább a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól kapott tájékoztatást is ismertetjük.

Kiderült, hogy valójában a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvény (Gytv.) hatálya alá tartozik az a gyűlés, amely egy magánszemély több bejelentése alapján január 14-e óta a Gesztenyés kert területén zajlik, „Tiltakozás a COVID Diktatúra ellen” címmel. A bejelentés tartalma szerint egy jurtát, több kisebb sátrat, molinót, technikai eszközöket, mobilvécét, székeket, asztalokat használ a szervező. Állítása szerint a vakcinákkal, a koronavírus-járvánnyal, a devizahitelekkel, a hajléktalansággal kapcsolatos filmeket vetítenek, és tájékoztató tartalmakat tesznek közzé, valamint aláírásokat gyűjtenek a veszélyhelyzet Alaptörvény-ellenességével kapcsolatban.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) első körben május 1-jéig tartó gyűlésről kapott bejelentést, amit a törvények értelmében tudomásul vett. Mást nem is tehetett, mivel minden az előírásoknak megfelelően történt, így nem is hozhatott tiltó rendelkezést.
Még akkor sem, ha a gyűlés okkal zavarja a Gesztenyés kertbe pihenni, kikapcsolódni, sportolni érkezőket. Ezt bizonyítják a panaszos levelek: az emberek egyszerűen nem értik, mi keresnivalója van a pihenőterületen az oda nem való építményeknek. Valljuk be, jogos a felvetés, hogy miért áll mobil illemhely egy park közepén…
Amikor pedig már azt hihettük, hogy befejeződik a gyűlés, mert lejár a bejelentéskor megadott záródátum, április 24-én az említett magánszemély újabb bejelentést tett. Ebben az állt, hogy május 3-án 23.00 órától július 24-ig ugyanazon a területen ismét a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó gyűlést tartana.
A helyzet azonban így már bonyolultabb, ugyanis az önkormányzat több rendezvényt tervez erre az időszakra a Gesztenyés kert teljes területén, és ezeket korábban jelezte is a rendőrségnek. Emiatt a BRFK úgy vette tudomásul a gyűlést, hogy az nem akadályozhatja az önkormányzati eseményeket. Ez azt is jelenti, hogy ezekben az időszakokban a helyszín eredeti állapotát kell visszaállítania a szervezőnek, tehát az önkormányzati rendezvények idején nem lehetnek a közterületen az építmények és az eszközök.
Itt jön a csavar a történetben, mert a magánszemély a rendőrségen tartott egyeztetésen kijelentette, hogy nem tesz eleget a bontási kötelezettségének. Ebben az esetben viszont a közterület tulajdonosa, azaz a fővárosi önkormányzat jogosult helyreállítani, vagy helyreállíttatni az eredeti állapotot.Jurta_a_Gesztenyes_kertbenMilyen további kötelezettségei vannak a gyűlés szervezőjének? A rendőrség tájékoztatása szerint amennyiben a résztvevők magatartása veszélyezteti a törvényességet – különös tekintettel a gyűlés békés jellegének elvesztésére, a békés jelleget biztosító korlátozások megsértésére, mások jogainak vagy szabadságának sérelmére –, és másként nem állítható helyre a rend, akkor a gyűlés vezetőjének fel kell oszlatnia rendezvényét. Ha ennek a kötelezettségének nem tesz eleget, ezt helyette a rendőrség végzi el.
A XII. kerületi kapitányság minden erre vonatkozó bejelentést kivizsgál, miként akkor is eljár, ha a gyűlés résztvevőinek viselkedése, fellépése bármely tekintetben szabály- vagy törvénysértő. Aki ilyet tapasztal, annak érdemes értesítenie a hivatalos szervet. Tudni kell, hogy a gyülekezési törvény alá tartozó rendezvényen a kerületi rendészet nem intézkedhet, erre kizárólag a rendőrségnek van joga.
Kijelenthető tehát, hogy – legalábbis egyelőre – minden a törvényesség keretei közt zajlik a jobb sorsra érdemes Gesztenyés kertben, még akkor is, ha a parkba járók nagy többsége nem ért egyet a döntésekkel. Felmerül a kérdés, hogy ez a helyzet mennyiben a joggal való élés, vagy inkább visszaélés.
A gyűlés szervezője bejelentésében a résztvevők létszámát 40 főben határozta meg, 3 rendező jelenlétével. Az utóbbi 3 fő azóta gyakorlatilag életvitelszerűen a parkban tartózkodik, és folyamatosan a gyűlés helyszínén tisztálkodik, étkezik. Valójában beköltöztek a Gesztenyés kertbe. Mindez komoly kérdést vet fel a gyülekezési törvényben foglaltak és a személyes szabadságjogok kapcsolatáról. Jelesül: egy gyülekezés milyen mértékben sértheti egy közpark használóinak jogait hónapokon keresztül?

sm.