Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Csapadékvíz-mérések kezdődnek

A Hegyvidéki Zöld Iroda is részese annak a széles partnerségben elnyert LIFE CSUKA (a villámárvizek kártételének mérséklését és a csapadékvíz hasznosítását célzó) pályázatnak, amiben két másik budapesti kerület mellett részt vesz a fővárosi önkormányzat és számtalan szakmai szervezet is, például az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), a Fővárosi Csatornázási Művek, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Ez utóbbi intézmény Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszékének szakemberei az elmúlt hetekben mérőműszereket helyeztek el a XII. kerület több pontján.
A Svábhegyi Óvoda tetején egy csapadékmérő az OMSZ által gyűjtött adatokat egészíti ki és pontosítja. Segítségével a Hegyvidékre hulló eső mennyisége 0,2 milliméter pontossággal mérhető, és az időbeli eloszlása is nagyon pontosan követhető.
A felszínre hulló víz számára két út nyílik: a burkolatlan felületeken beszivárog a talajba, az utakról, tetőkről lefolyva pedig előbb-utóbb a csatornahálózatba kerül. A XII. kerület csatornarendszere szinte kizárólag egyesített – azaz a kommunális szennyvizet és a csapadékvizet együtt levezető – rendszerű. Örömteli kivételt képez a Normafa felújításakor alkalmazott megoldás, ami a parkolóból összefolyó vizet az út alatti, méteres átmérőjű csőbe vezeti. Az úttestről érkező víz általában túl szennyezett, ezért nehezen megoldható a további felhasználása, de a hegyen gyűlő víz mindenképpen tehermentesíti a csatornarendszert akkor, amikor a legintenzívebben esik az eső.Csapadekviz-meresek_kezdodnekA Bürök utca tetején lévő árokban folyó víz dinamikáját mérik a szakemberek, de a Hegyvidék további nyolc pontjára is kerülnek olyan áramlásmérők, amik a lezúduló víz sebességét és szintjét is képesek rögzíteni. Ezek jó képet adnak a villámárvizek szempontjából leginkább érintett környékekről. A modellezés során figyelembe kell venni azt is, hogy például a Denevér út környékén a csatornákba ömlő víz nem feltétlenül ott helyben okoz problémát. Jellemzően a völgyben, így a Győri úton és mellékutcáiban alakul ki az összefolyási probléma, ami miatt a csatornákból kiönt az elfolyni nem képes víz.
A mérések célja egy olyan modell kialakítása, aminek a paraméterei nem becslésen vagy statisztikai értékek ismeretén alapulnak, hanem valós méréseken. A beszivárgás és a felszíni vagy felszín alatti lefolyás ismeretében pontosan meg lehet határozni a tárolók kialakításának optimális helyét. Az első csapadékvíz átmeneti megtartására és beszivárogtatására alkalmas műtárgyak várhatóan a jövő évben épülhetnek meg a közterületeken, de a Hegyvidéki Zöld Iroda a magánkézben lévő ingatlanokra is tervezi kiterjeszteni a vízgyűjtést, hiszen jelentős eredmény csak a két rendszer párhuzamos fejlesztésétől remélhető.
Ha már eljutottunk a csapadékvíz tárolásáig, akkor felmerülhet a felhasználás kérdése is. Mind közterületen, mind intézményeknél és magánházaknál a legkézenfekvőbb megoldás az öntözés, amire igény éppen a legnagyobb problémát okozó nyári záporok időszakában mutatkozik. Így az árvízveszély mérséklése során összegyűlő vízmennyiség helyben hasznosulhat, szebbé téve kertjeinket, parkjainkat.

b.