Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nyár eleji munkák a kertben

Május a „nevelő” hónap, ugyanakkor a fejlődés az idén nem tudott maradéktalanul megvalósulni, mert országszerte súlyos aszály van. Az elmúlt időszakban a sokéves átlagnál 160-180 milliméterrel kevesebb csapadék hullott, és a szárazság nemcsak a mezőgazdaságot, de a magánkerteket is sújtja.
A talajban kialakuló vízhiány gyéríti a talajéletet, ami csak tovább súlyosbítja a helyzetet, így aztán hiába vetünk, ültetünk, ha növényeink nem tudnak fejlődni. A talajélet fokozása érdekében most kiemelten fontos a rendszeres öntözés és a tápelemek szakszerű pótlása, ezzel tudjuk segíteni a hasznos mikroorganizmusok és a magasabb rendű talajlakók, például a giliszták fejlődését. Minderről Sipos József növényorvos, a Hegyvidéki Zöld Iroda kertészeti tanácsadója beszélt lapunknak, akit az aktuális kerti feladatokról kérdeztünk.
A XII. kerület számtalan kertjében megtalálható gyepek gondozásánál is figyelemmel kell lenni a szárazságra – mondta a címzetes egyetemi docens tanár. Érdemes tudni, hogy a víz kimossa a talajból a tápanyagokat, ezért azok pótlásáról is gondoskodni szükséges. A pázsitfüvek annál jobban bokrosodnak, minél többet nyírjuk őket, viszont az intenzív kezelés hatására a talajfelszínen filcszerű réteg alakulhat ki, amely akadályozza a víz és a levegő talajba jutását. Ennek a rétegnek a felszaggatását, eltávolítását gyepszellőztetővel végezhetjük el a nyár elején. A fellélegző fűcsomók a kezelés után még gyorsabb növekedésbe kezdenek.Nyar_eleji_munkak_a_kertben1
A fűben megjelenő, jellemzően kétszikű gyomnövényeket lehetőleg vegyszermentes megoldással irtsuk. A legjobb acatoló segítségével gyökerestül és mihamarabb eltávolítani őket. Nem szabad tehát bedőlni annak a hiedelemnek, hogy az automata öntöző és a robotfűnyíró minden gyepápolási kérdést megold!
Nagyon népszerű a palántázás, hiszen a virágboltokban, kertészeti árudákban megvásárolt zöldség-vagy egynyárivirág-palántákat elültetve gyorsan szép eredményt kaphatunk. A zöldségek közül a legklasszikusabbak a paradicsom és a paprika, amelyeket bárki otthon is termeszthet, akár egy nagyobb edényben, dézsában. A palántákat este, borús időben a legjobb kiültetni, hogy a frissen kihelyezett és még gyámoltalan növénykék ne égjenek meg a tűző napon. Az évnek ebben a szakaszában már elültethetjük a melegkedvelő tököt és rokonait, például a padlizsánt, a cukkinit és a patisszont is.
Nyár elejére a kártevők és kórokozók is megjelennek a kertben. Komoly károkat okozhatnak a csigák, amelyek a szárazság ellenére a Hegyvidéken is tömegesen előfordulhatnak. Ellenük a megfelelő növénytársításokkal természetbarát módon védekezhetünk. Például a kényesebb vetemények vagy virágágyak köré ültetett torma, csalán, zsurló vagy fokhagyma távol tartja a falánk csúszómászókat. A zeller a lombrágó hernyók ellen használható, a hangyákat pedig a menta és a snidling szaga riasztja el.
A levéltetvek ilyenkor még csak egy-egy gazdanövény hajtásain jelennek meg tömegesen. Kártételük nemcsak a növényi nedvek szívogatásában és a gyümölcsök foltosodásában jelentkezik, hanem a vírusok terjesztésében is. Megoldás lehet a fertőzött ágak eltávolítása vagy a – Sipos József által kikísérletezett – fokhagymás, narancsolajos permetezőszer, amely megfelelő időben és gyakoriságban alkalmazva gátat vet a további inváziónak.Nyar_eleji_munkak_a_kertben2A gyakorló gazda azt ajánlja, hogy a kertben a dísznövények és a gyümölcsfák közelébe tegyünk ki a gazdaboltokban, vagy akár az interneten is beszerezhető sárga lapokat, amik levegőn nem száradó ragasztóval vannak bekenve. A koronába vagy a talaj közelébe helyezett lapok színe sok kártevő rovart csal lépre, például a cseresznyelegyeket, levéltetveket, molyokat, különféle bolhákat.
Június elején köszönt be a betakarítás ideje. Ilyenkor érnek a korai cseresznyék, már lehet szedni a termést, de fontos, hogy fogyasztásig hűvös helyen tároljuk, különben gyorsan romlásnak indul a ropogós csemege. Hasonlóan korán érik a szamóca, amely 25-28 nappal a virágzás után terem. Javában virágzik a bodza is, amiből ízletes szörpöt tudunk készíteni. Kerüljük azonban a forgalmas utak környékét, mert az állandó kipufogógázban élő növények fogyasztása nem egészséges!
A gyógy- és fűszernövények egy része is szedhető már. A citromfű friss hajtásaiból kellemes, nyugtató tea főzhető, a friss bazsalikom- vagy a rukkolalevelek pedig a konyhában használhatók fel. Ezeket a növényeket akár egy nagyobb cserépben is nevelhetjük az ablakpárkányon.
Általános jó tanács a gyümölcs- és díszfák gondozásához – akár a kertben, akár a ház előtt, a járdán állnak –, hogy időjárástól függetlenül heti 40-50 liter (4-5 vödör) vízzel öntözzük meg a törzs körüli tányért. Ha komposzttal is megszórjuk a fa tövét, akkor a tápanyag-utánpótlást is biztosítjuk számukra a zavartalan növekedéshez.

B. I.