Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A bankszámlánkra utaznak az online csalók

A szélhámosok is lépést tartanak a technika fejlődésével. Egyre kevesebb az olyan eset, amikor személyesen keresik fel áldozataikat, sokkal gyakoribbá váltak az online csalások. Emiatt a tét is jóval nagyobb lett: akár a bankban lévő teljes megtakarításunkra rátehetik a kezüket illetéktelenek, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak.

Sztanyó István rendőr alezredes, a XII. kerületi rendőrkapitányság vezetője lapunknak elmondta, hogy az utóbbi időben elterjedt módszer szerint a csalók banki ügyintézőnek, esetleg bankbiztonsági szakembernek adják ki magukat, és adategyeztetésre, vagy épp a visszaélések megelőzésére hivatkozva bankkártyaadatokat kérnek kiszemeltjeiktől. Ez azonban csapda!

„A bankkártyánk számát, PIN-kódját, valamint a kártya hátoldalán lévő, háromjegyű CVC- vagy CVV-kódot soha, semmilyen körülmények között ne adjuk meg másoknak!” – erre figyelmeztet mindenkit a rendőrkapitány. Hozzátette, hogy az említett adatokat még akkor se mondjuk el, ha egy ismert banki telefonszámról hívnak, előfordulhat ugyanis, hogy a csalók „maszkolják a hívást”, tehát azt a látszatot keltik, mintha valóban a pénzintézet hivatalos számáról telefonálnának.

A bankkártyánk adataira, vagy akár az online bankos belépőkódjainkra egy valódi ügyintézőnek nincs szüksége, így azokat senkinek sem kell megadni. Ahogy a telefonunkra érkező banki SMS-kódot sem szabad megosztani – ha bárki ilyet kér egy hívás során, szinte biztosan azért teszi, hogy szándékunk ellenére indíthasson utalást a számlánkról.

„Azzal az ürüggyel is hívhatnak a magukat banki alkalmazottnak kiadó csalók, hogy biztonsági okok miatt új applikációt, programot kell telepíteni a mobiltelefonunkra vagy a számítógépünkre. Ilyen kérést se teljesítsünk soha, mert az elkövetők átvehetik az irányítást a készülékünk felett, és a tudtunk nélkül hajtanak végre átutalásokat” – beszélt egy másik, ugyancsak elterjedt trükkről Sztanyó István.

Ha az interneten keresünk rá egy bank oldalára, a webcím alapján mindig győződjünk meg arról, hogy a megfelelő oldalra jutottunk el. A csalók ugyanis azzal is próbálkoznak, hogy lemásolják a bank weboldalát, ott pedig megszerzik a gyanútlan felhasználók azonosítóit, jelszavait.

Az online vásárlás is veszélyes lehet. A kapitányságvezető azt tanácsolja, hogy ha az internetes apróhirdetési oldalakon, piactereken egy eladó bármilyen okból a bankkártyaadatainkat kéri, ne adjuk meg azokat. Ha a személyes átvétel nem megoldható, ragaszkodjunk az utánvételes fizetéshez!

A XII. kerületi rendőrkapitányság újabb és újabb online csalásokról kap bejelentést, a sértettek kára nemritkán milliós nagyságrendű – volt már, hogy valakinek az összes bankszámlájáról egyidejűleg tudták leemelni a pénzt a tettesek. Vannak ugyanakkor olyanok is, akik alkalmanként „csak” néhány ezer forinttal károsítják meg az embereket, abban bízva, hogy a kis összegű utalásokat észre sem veszik az érintettek, vagy ha mégis, akkor emiatt nem tesznek feljelentést. Sztanyó István arra biztat mindenkit: jelentse, ha bármilyen összeggel megkárosították, hiszen minél több információhoz jutnak a rendőrök, annál nagyobb eséllyel bukkannak az elkövetők nyomára.

n.