Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Most_erzem_igazan_hogy_a_sajat_rendelomben_vagyok_1

„Most érzem igazán, hogy a saját rendelőmben vagyok”

Elkülönített bejáratok, csendes és tágas terek, lift, korszerű berendezések. „Az elmúlt időszakban sokat kellett dobozolnunk, de megérte!” – mondta dr. Kenyeres Zsuzsanna felnőtt háziorvos, aki kollégáival együtt most már a teljesen felújított, Szilágyi Erzsébet fasor 18. szám alatt található rendelőegység emeletén fogadhatja a hegyvidéki betegeket.

„Ha már egyszer beteg az ember vagy a gyermeke, legalább a környezet legyen derűs és megnyugtató” – fogalmazta meg Pokorni Zoltán a hegyvidéki rendelőfelújítási program egyik legfontosabb célját. A polgármester emlékeztetett, hogy az elmúlt hat évben tizenkét helyszínen tizenhat felnőtt- és gyermekháziorvosi rendelő újulhatott meg. A projekt fókuszában – a korszerűsítés mellett – az egységes megjelenés, a betegbarát hangulat és az akadálymentes környezet megteremtése állt.Most_erzem_igazan5A 2016 őszén kezdődő beruházás utolsó állomása a Szilágyi Erzsébet fasor 18. szám alatti épület volt. Az itt üzemelő gyermekorvosi rendelővel kapcsolatos munkálatok két évvel ezelőtt értek véget, a felújítás összköltsége bruttó 134 577 654 forint volt, amit az önkormányzat az Egészséges Budapest Program támogatási forrásából valósított meg.
A korszerűsítés során a nyílászárókat, a vizesblokkokat, a burkolatokat, a felületképzéseket, az elektromos és a fűtési hálózatot, valamint a gépészeti rendszereket is kicserélték a kivitelezők. A 212 négyzetméteres terület racionalizálásával a rendelők tere átjárhatóbb és kihasználhatóbb lett. A váróteremben új padok és asztalok szolgálják a betegek kényelmét.
„Az alsó szinten négy gyermekorvos és kilenc védőnő praktizál, akik mintegy nyolcezer hegyvidéki családot látnak el. Nagy öröm számunkra, hogy a kicsik is vidám környezetbe érkezhetnek. Az átalakításnak köszönhetően most már a fertőző betegek, az egészséges páciensek és a tanácsadásra érkezők is külön bejáraton jöhetnek az elkülönített vizsgálatokra” – szólt a részletekről Fonti Krisztina alpolgármester.Most_erzem_igazan_hogy_a_sajat_rendelomben_vagyok_3A komplex felújítási projekt utolsó fázisaként az emeleten, a bőr- és nemibeteg-gondozó helyén – amely a Kútvölgyi Klinikai Tömbbe költözött –, 226 négyzetméteren rendelők, fektetővárók és kiszolgálóhelyiségek jöttek létre négy háziorvosi praxis számára. Most már itt működik a Hegyvidéki Betegirányítás diszpécserközpontja is, ami jelentősen hozzájárul az ellátás gördülékenységéhez.
A 10. számú felnőtt háziorvosi egység új rendelője bruttó 379 723 319 forintból készült el, amit az önkormányzat saját forrásból, valamint az Egészséges Budapest Program során elnyert 300 millió forintból finanszírozott. A kivitelezés a Pannonterv Kft. tervei alapján valósult meg. Megújult a tető, a teljes héjazat és az ereszcsatorna, rekonstruálták a műemlékvédelmi épület homlokzati díszítőelemeit, korhű nyílászárókra cserélték a faszerkezetű ablakokat, korszerűsítették a gépészeti és az elektromos hálózatot.Most_erzem_igazan_hogy_a_sajat_rendelomben_vagyok_2Az épület előtt négy parkoló kapott helyet, az akadálymentes közlekedés érdekében személyfelvonó szolgálja a betegeket. „Az egykor vámházként működő, a kerület határán álló épület komoly történelmi múlttal rendelkezik, nagyon örülünk, hogy értékként újulhatott meg” – emelte ki Nagy Gergely műemlékvédelmi építész, aki szakértő csapatával közösen valósította meg az önkormányzat elképzeléseit.
„Minden háziorvosi rendelőnk egységes, skandináv stílusú arculatot kapott. A gyermek és felnőtt betegek most már megnyugtató környezetben látogathatják orvosaikat – mondta Pokorni Zoltán, aki kitért arra is, hogy a Szilágyi Erzsébet fasor 18. szám alatti épületre a legbüszkébbek. – A legnehezebb és a legdrágább projekt volt, hiszen valójában egy fontos műemlék épületet újítottunk fel, amiben szinte mindent cserélni kellett. Most már a földszinten és az emeleten is kellemes hangulatú rendelőkbe érkezhetnek a páciensek. S bár itt vagyunk Buda egyik legforgalmasabb csomópontjánál, a háromrétegű üvegablakoknak köszönhetően semmit nem lehet hallani a külső zajból.”
A polgármester a kihívásokról is beszélt lapunknak. „Nem volt egyszerű, de sikerült megoldanunk, hogy a felújítások ellenére az orvosok és a védőnők zavartalanul tudják fogadni a betegeiket. A költözések során az optimális munkafeltételeket is szem előtt kellett tartanunk. Embert próbáló feladat volt, hat év alatt jutottunk a végére, elégedettek vagyunk a végeredménnyel!” Most_erzem_igazan_hogy_a_sajat_rendelomben_vagyok_1

*

„Az elmúlt időszakban sokat kellett dobozolnunk, de megérte, örülünk az új helyszínnek! Korábban egy szobában, váltásban dolgoztunk a kollégákkal, itt viszont saját rendelőnk lehet, ráadásul a betegeket is jóval kellemesebb környezet várja” – értékelt dr. Kenyeres Zsuzsanna felnőtt háziorvos, aki közel harminc éve praktizál a Hegyvidéken.

  • Városmajor utca, Böszörményi út, Kútvölgyi út, Szilágyi Erzsébet fasor – az elmúlt években többször is változott a rendelő helyszíne. Ahogy kollégája, dr. Kenyeres Zsuzsanna fogalmazott, „sokszor kellett dobozolniuk”. Hogyan élték meg a költözéseket? – ezt már dr. Turnai Diana felnőtt háziorvostól kérdeztük.
  • A költözés mindig kihívás, de a végére egész jól belejöttünk, gyakorlatot szereztünk, bár ez főleg az asszisztensnőmnek köszönhető. Úgy érzem, az új rendelő rákényszeríti az embert, hogy megújuljon, átértékelje az eddigi munkáját, változtasson. Szeretem a fejlődést, ezért számomra mindig izgalmasok az új helyszínek. A betegeinknek kevésbé volt könnyű, mégis mindenhova kísértek minket, ami nagyon jó érzés – de egyébként is sok szép emlékem van a Hegyvidékről…
  • Melyik a legkedvesebb?
  • Egy péntek este, a rendelés végén ismeretlen hölgy csengetett a rendelőben. Erős hasi fájdalma volt, és a háziorvosa már nem rendelt, ezért tőlem kért segítséget. Azonnal felfektettem az ágyra, hogy megvizsgáljam. Kérdeztem, hol érez fájdalmat, mire ő latinul mondta a pontos anatómiai helyét. Megkérdeztem, orvos-e, erre azt válaszolta, hogy anatómus. Maszkban volt, ezért csak a szemét láttam, aztán hirtelen megismertem: az anatómiatanárom az, aki huszonöt éve tanított, és a kedvenc oktatónk volt az egyetemen! Nagyon megható pillanat volt, amikor segíthettem neki.
  • Mit gondol az új rendelőjéről, milyen itt dolgozni?
  • A jelenlegi helyszín nagyon szép, patinás, igazi budai. Mind a négy orvosnak külön szobája van, ami lehetővé teszi, hogy egyedivé, személyessé formáljuk a környezetet, amiben a betegeinket fogadjuk. Most érzem igazán, hogy a saját rendelőmben vagyok.Most_erzem_igazan4

Boussebaa Mimi