Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Komposztálókereteket kaptak a kerttulajdonosok

Már hagyománynak tekinthető, hogy a kerttulajdonosok minden évben komposztálókereteket igényelhetnek a Hegyvidéki Önkormányzattól. Az idei 220 kompakt csomag gyorsan gazdára talált, az átvétel feltétele pedig egy ismeretterjesztő előadás meghallgatása volt, amelynek a Hegyvidéki Kulturális Szalon biztosított helyet. A sok jelentkező miatt két napon és az adott napokon belül is több időpontra elosztva érkeztek az érdeklődők.
Az előadás az ilyenkor szokásos alapismeretek mellett kitért a komposztálás alternatíváinak értékelésére is. A legtermészetközelibb megoldás, ha a lombot a kertben hagyjuk, nem gyűjtjük össze, így a levelekben lévő tápanyagok télen ugyanazon növények alatt oldódnak ki és szivárognak a talajba, ahonnan a földre hulltak. Ez a kétségkívül kényelmes megoldás akkor jelenthet problémát, ha túl vastag lombréteg gyűlik össze, amely átnedvesedve akadályozza az átszellőzést, és az alatta rekedt növényzet – jellemzően fű – rothadását okozhatja.
Ha a lombot zöldhulladékos zsákokba gyűjtjük és elszállíttatjuk, akkor hasznosul ugyan a lebomló zsákok tartalma, de nem a kertünkben. Sajnos ez a fajta biomassza annyira szennyezett, hogy csak korlátozottan használható. Közparkokban nem is terít ilyet a szolgáltató, csupán a szeméttelepek letakarására használja.Komposztalokereteket_kaptak_a_kerttulajdonosokAz összegereblyézett levelek égetése lakott területen nem engedélyezett, ezért már nagyon sok hegyvidéki ingatlanon a kerti komposztálóba kerülnek. Az előadó, Eleőd-Faludy Gabriella kérdésre válaszolva elmondta, hogy akár a dió levele is komposztálható, a más növények növekedését gátló anyagok ugyanis körülbelül egy év alatt lebomlanak, és nem teszik terméketlenné a komposzttal gazdagított talajt.
Persze a kerti komposztálásnak vannak a mienknél is előbbre mutató megoldásai a világban. Az osztrák fővárosban a kertekből elszállított zöldhulladék mennyiségével arányosan „komposztjegyeket” adnak, amivel a kertészeti telepeken szakértők által felügyelt folyamatok eredményeképpen elkészült komposztból lehet „vásárolni”. Az így visszajutó tápanyag természetesen nem azonos a kertből elszállítottal, de gazdagítja a talaj termőrétegét, és szükségtelenné teszi a műtrágyázást. Ennek a példának a kerti komposztálók használatával szembeni talán egyetlen hátulütője a szállítás, ami mindenképpen környezetterhelést jelent.
A most kiosztott, nagyjából 15 kilós csomagokból pillanatok alatt összeszerelhető komposztálókeretek a verőfényes őszi napokon megtelhetnek, és már jövő nyár végén kitermelhető belőlük az első adag érett, saját készítésű komposzt. Eleőd-Faludy Gabriella kitért a komposztáláskor felbukkanó állatokra is. A giliszták a komposzt bontását végző gyűrűsférgek, és mint ilyenek, szükséges segítőtársaink a zöldhulladékok lebontásában.
Különösen az őszi időszakban a komposztra kerülő termések mágnesként vonzzák a muslincákat, amelyek robbanásszerű szaporasága legendás. A semmiből előkerülő apró rovarok néhány nap alatt felhőként gomolyognak az erjedő szőlőszemek vagy más gyümölcsök fölött. A legrosszabb, amikor a muslincaraj a fényt követve a szobába is betér, mert nehéz távozásra bírni.
Az előadó a komposztáló letakarását javasolta, ami jó hatékonysággal gátat szab a hívatlan vendégek dorbézolásának. S ha már nem kívánt látogatók: felmerült a rágcsálók kérdése is. Többen a kerület különböző pontjain láttak patkányt, és a komposztáló is „gyanúba került” a rágcsálók táplálkozó- és búvóhelyeként.
A patkányok számára a szabályosan használt komposztálóban csak a rovarok jelentenek vonzerőt, aminél sokkal ínycsiklandóbb számukra egy városi szemetes. A komposztáló évente történő átforgatása eléggé zavaró ahhoz, hogy a rágcsálók ne válasszák azt lakóhelyül. Sünök viszont telelhetnek a zöldhulladékba vackolva, ezért amikor átforgatjuk az anyagot, vagy kitermeljük az érett komposztot, legyünk elővigyázatosak.
Bár közvetlenül nem sok kellemetlenséget okoznak, de tetemes mennyiségű kártevő is áttelelhet, szaporodhat a komposztálóban, aztán a kertben folytathatja a lakmározást a következő évben. Érdemes ezért kiválogatni és eltávolítani a kertből a beteg, fertőzött növényi részeket, nehogy gondos munkával saját kórokozó- és kártevőtenyészetet alakítsunk ki…
Az előadáson ismertetett egyszerű szabályok betartásával értékes tápanyagokban gazdag komposztot készíthetünk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint azoknak a kerületi szomszédainknak az esete, akik az idén azért igényeltek komposztálókeretet, mert az előző már elkorhadt, de megszokták és folytatni szeretnék környezetvédő munkájukat.

B. I.