Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

„Élt és éljen tovább a szent Pannóniáért”

Egykori lakóházán, a Csaba utca 8. szám alatt avatták fel tisztelői dr. Mészáros István Mindszenty József életműdíjas neveléstörténész emléktábláját. A Magyar Tudományos Akadémia doktora, Mindszenty József bíboros életművének első magyarországi kutatója tiszteletére rendezett ünnepségen Kovács Gergely, a Magyarországi Mindszenty Alapítvány képviselője és Mindszenty József bíboros szentté avatási ügyének felelőse mondott beszédet.

Ha egyetlen szóval kellene illetni Mészáros István életművét, akkor talán mindnyájan a tanítót választanánk – jellemezte a neveléstörténészt, arra utalva, hogy ezt a krisztusi hivatást választotta, művelte és tette sajátosan személyessé, a lélek és a szellem művelésének levegőjét árasztva maga körül. Sokak nevelője, mestere, példaképe, biztatója és inspirálója lett.

Ha felidézzük a hangját, a lényét, olyan egyszerű, emberi és természetes: Pista bácsi „…teljes mélységében ember volt, egy közülünk” – fogalmazott Kovács Gergely, hozzátéve, hogy ezt ugyan Mészáros István mondta Mindszentyről, de rá ugyanúgy illik és igaz. Több közös vonása volt a hitvalló bíborossal.Elt_es_eljen_tovabb_a_szent_Pannoniaert

Élete utolsó éveiben Mészáros István sokat idézte Comeniust, az emberi élet hét korszakát, de elvágyódva sem veszítette el az életszeretetét, a lelki, szellemi és emberi nyitottságát, érdeklődését. „Halála pillanatáig mindig a jót kereste, a jót értékelte, a több jót, a nagyobb jót és a legkisebbet is, ami jó. Ezt tartom az ő legszentebb és legértékesebb örökségének” – summázott az alapítványi képviselő, majd hozzátette, hogy a Bölcsesség könyvével szólva „kedves volt ő Isten előtt, szerette őt az Isten”. Mészáros István korán eljutott a bölcsességhez, és nagy kort ért meg. Az Úr kedvét lelte az ő lelkében. Mindezért érezték úgy, hogy méltó az a mondat, amit az emléktáblájára a Hegyvidéki Önkormányzattal egyetértve választottak, és ami szintén egyszerre vonatkozik rá és a szeretve tisztelt Mindszenty bíborosra: „Vixit et vivat Pannoniae Sacrae”, azaz „Élt és éljen tovább a szent Pannóniáért”.

Az emléktáblát Lambert Zoltán protonotárius kanonok, a Városmajori Jézus Szíve Plébániatemplom emeritus plébánosa és dr. Gidófalvy Dénes, a Hegyvidéki Önkormányzat Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke leplezte le. A Magyarországi Mindszenty Alapítvány nevében Kovács Gergely és Nagy Brigitta koszorúzott, utánuk a család, a lakóközösség, végül pedig a Mika Sándor Egyesület nevében Bojtos Anita is elhelyezte az emlékezet virágait.

A program elején és végén különleges hangfelvételek hangoztak el. Mészáros István hangján szólalt meg két imádság: előbb a „Csendüljön ajkamon a hálazsoltár…” kezdetű, majd pedig Mindszenty bíboros családfelajánló imája.

Innen, a Csaba utcai emléktáblától indult el az a hagyományos, a Városmajorból Máriaremetére tartó Mindszenty Gyalogos Zarándoklat, aminek a megszervezésén a kezdetek óta Lambert atyával együtt dolgozott Mészáros István. Ő írta Mindszenty József életútjáról azt az összegzést, amit a zarándokok kezébe adtak. Az útnak indulás előtt Cserháti Ferenc segédpüspök, a külhoni magyarság főpásztora áldotta meg az emléktáblát.

szd