Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Az erdőről – kicsit másképp

Az erdőkről, a fák klímavédelemben betöltött szerepéről és tágabb értelemben az erdők gyógyítóerejéről tartott sajátos hangvételű ismeretterjesztő előadást Szabó Miklós erdész a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, a Szalonegyetem keretében. Azzal a paradoxonnal nyitott, hogy az erdő olyan, mint a teremtés: alapvetően felfoghatatlan. Ráadásul szinte lehetetlen róla egy épület zárt terében beszélni, mert minden, ami szavakkal elmondható, csak gyenge megközelítése annak a komplex csodának, amit bárki megérezhet az erdőt járva.
Ma már bizonyított és közismert tény, hogy a hűvös, párás mikroklíma hatására a fák között az ember megnyugszik, csökken a vérnyomása, a pulzusszáma. Aki azt állítja, hogy rá nem hat az erdő, az átver minket – állapította meg a szakember, aki tudja, miről beszél, hiszen rendszeresen vezet csoportokat – főleg gyerekeket – erdei élménytúrákra.
Egy közepes méretű fa napi négyszáz liter vizet képes elpárologtatni, ami olyan mértékben hűti a környezetét, mintha tíz háztartási légkondicionáló járna folyamatosan. Mindezt áram nélkül, a növekedése folytán egyre gyarapodó mértékben.Az_erdorol_-_kicsit_maskeppAz előadás érdekes kitekintést is adott az „erdő” szavunk eredetével kapcsolatban. A legősibb nyelvek között számon tartott anyanyelvünk ugyanis több szójátékot is kínál. Ha az erdő szóba még egy „e” betűt illesztünk, akkor egy másik értelmes szót kapunk: az eredőt. És valóban, az erdőből rengeteg minden ered, például a legtisztább, legegészségesebb vizű forrásaink. Szintén onnan érkezik az életünkhöz elengedhetetlen oxigén és a gyógynövények, vad gyümölcsök sokasága.
Néha elfelejtjük, hogy az erdő alatti talaj is érték, nemcsak a szén- és vízmegkötő képessége, hanem megújuló termőképessége miatt is. Ha az erdő szavunkból elveszünk egy „d” betűt, akkor megkapjuk az „erőt” – márpedig az erdőből ered a természet életereje.
A Normafa 300 éves famatuzsálemei között Szabó Miklós szervezte meg az első Dalos Találkozót az idén májusban. A szép tavaszi napon 650 hegyvidéki gyerek énekelt az erdőnek, hangjával gyógyította a természetet. Az egyre népszerűbb kezdeményezéshez az anyaországiak mellett erdélyi és felvidéki települések is csatlakoztak, így a Kárpát-medencében összesen majd’ harmincezren fakadtak dalra a természetben azzal a céllal, hogy kifejezzék szeretetüket, tiszteletüket. A figyelemfelkeltő és érzékenyítő akció szervezője jövőre (május 12-én) ismét mindenkit szeretettel vár az Anna-réten.
Az előadó néhány nappal később erdei sétát is tartott az érdeklődőknek. Az erdőről a teremben töredékesen megfogalmazott ismeretek így a természetben tudtak szavak nélkül kiteljesedni.

(B.)

Készült a KEHOP 1-2.1-18-2019-00242 „Helyi klímastratégia elkészítése, valamint klímatudatosságot erősítő szemléletformálás a Hegyvidéken” című program keretében.