Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Quiche, a franciák pizzája

A quiche (magyarul kiejtve: kiss) olyan klasszikus lepény, aminek a népszerűsége szinte vetekszik a pizzáéval. Lényege: egy omlós tésztaágy gazdag feltéttel megrakva, tejszínes tojással leöntve és összesütve. Közkedveltségéhez hozzájárul, hogy szinte minden maradék alapanyagból gyorsan elkészíthető, ezért takarékosnak is mondható, ráadásul ki-ki a saját szájíze szerint ízesítheti. Előre elkészíthető, melegen és hidegen is fogyasztható, kiválóan melegíthető és könnyen csomagolható.

A quiche ugyan a francia konyha hagyományos étele, de eredete Németországba vezet, ahol a német határ közelében vasserpenyőben készítették. Neve a német kuchen (sütemény) szóból a kiejtése alapján franciásodott el. A második világháború után először Angliában vált népszerűvé, majd az 1950-es években az USA-ban is elterjedt, hogy azután az egész világot meghódítsa.Quiche1

A quiche alaptésztája minden esetben azonos.

Hozzávalók: 20 dkg finomliszt (lehet a fele rétesliszt is), 6 dkg vaj, 2-3 evőkanál hideg víz. A mártáshoz: 2 dl magas zsírtartalmú tejföl, 1 nagy tojás.

A tésztához valókat vízzel jól össze kell gyúrni, ha nem állna össze, egy tojást is beledolgozhatunk, fontos, hogy gyorsan és hideg alapanyagokkal dolgozzunk, mert csak akkor lesz omlós a tészta. Kinyújtva többnyire egy kerek formát szokás kibélelni vele, de akár a tepsiben is kinyújthatjuk. Az elősütéshez fedjük le sütőpapírral, és hogy ne púposodjon fel, valamilyen nehezéket tegyünk rá. (A száraz bab a legmegfelelőbb, amit azután többször is felhasználhatunk.)

A quiche-ben az a nagyszerű, hogy igazából egész évben elkészíthető, az éppen aktuális zöldségekkel – paprika, paradicsom, póréhagyma, cukkini, spenót, gomba –, vagy épp pirított csirkemellel, darált hússal, sonkával, rákkal, ami van. Viszont minden quiche-nél azonos az a tejszínes-tojásos szósz, amit összekeverünk, megsózunk, és a töltelék tetejére öntjük, de akár össze is keverhetjük. A fűszerezésben szabad a gazda! Az alábbiak fogják össze az egészet: őrölt bors, szerecsendió, fehér bors, római kömény, currypor, fokhagyma.Quiche2

 

A klasszikus Quiche Lorraine

Egy adag alaptésztát félig megsütünk, majd a töltelékhez 5 deka füstölt szalonnát kiolvasztunk, és 10 deka vékonyra vágott, főtt, füstölt hússal együtt megpirítunk, végül szűrőlapáttal a tészta tetejére szedjük. A visszamaradt zsírban 1 fej apróra vágott hagymát megfuttatunk, a tetején elosztjuk, és 10 deka szeletelt vagy reszelt sajttal befedjük. A mártáshoz 2 deci tejfölt, 2 tojás sárgáját összekeverünk, és őrölt borssal, sóval, reszelt szerecsendióval ízesítve az egészet nyakon öntjük. Forró sütőben sütjük meg.

 

Pizza quiche

Egy adag alaptésztát kinyújtunk, és 4 szögletes lappá vágunk. A szélüket kissé felhajtjuk, hogy peremük legyen, és sütés közben ne folyjon ki a töltelék. Így tálalni és megfogni is könnyebb lesz. Mindegyiket 1-1 evőkanál pestóval (készen kapható) megkenjük. A tetejükön arányosan elosztjuk a tölteléket, amely 5 deka szalámiféléből (nem téli!), 3 felszeletelt paradicsomból, 20 deka mozarella sajtból és maroknyi fekete olívabogyóból áll. Sóval, őrölt borssal, bazsalikommal ízesítjük. Kb. 15 perc alatt készre sütjük.

Pákozdi Judit