Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ünnepi koncerttel zárul a Cziffra-emlékév

A Cziffra György születésének 100. évfordulója alkalmából megrendezett Cziffra-emlékév keretében egy emberként ünnepelte a szakma a jeles zongoraművészt. A közönségsiker is egyértelműen bebizonyította, hogy a romantikus gondolkodásmód újra hódít a klasszikus zenében. Cziffra György nevével sikerült fókuszba állítani a koncerttermekben az improvizatív stílust és a Liszt Ferenc által képviselt előadói attitűdöt. Balázs János zongoraművész vezetésével a jövőben is folytatódnak a jelentős francia, angol, svájci és olasz együttműködések, így az unikális magyar zenei örökség népszerűsítése további nemzetközi színtereken valósulhat meg.

Kávéházi hangulatban zajlott a Cziffra György-emlékév sajtóreggelije a Hegyvidéki Kulturális Szalon Miliő kávézójában. Hegedűs Anna sajtófőnök Balázs János zongoraművészt, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetőjét kérdezte az elmúlt időszak eseményeiről és az előttünk álló programokról.

Számtalan koncert kapcsolódik az emlékévhez, ezek 17 ország 31 városát érintették; 27 nemzetközi, 41 hazai szervezettel dolgoztak együtt – mondta a Kossuth-díjas zongoraművész. A legnagyobb öröm véleménye szerint az, hogy a Cziffra György születésének 100. évfordulója alkalmából megrendezett emlékév sikereiből fakadóan szintet lépett a 2016-ban induló Cziffra Fesztivál. A jövő évtől nemzetközivé válik, és olyan utakon haladhat tovább, ami a magyar kultúrát, a nagy hírű hazai művészeket szolgálja.Unnepi_koncerttel_zarul_a_Cziffra-emlekev1

A járvány miatt az év elején online térben lehetett kapcsolódni a programokhoz, ezeknek jelentős volt a nézettsége, de azért jó volt májusban visszatérni a személyes, élő koncertezéshez. A hangversenyek mellett zenetörténeti előadások, szakmai konferenciák, képzőművészeti kiállítások, edukációs események színesítették a palettát, továbbá olyan kreatív ötletek is megvalósultak, mint a Szent István Parkban zongorabillentyűket ábrázoló virágkompozíció, vagy a Batthyány téri Cziffra-falfestmény, amikkel nemcsak a klasszikus zene iránt érdeklődők, hanem a széles nagyközönség figyelmét is sikerült ráirányítani az ünnepi eseményekre. „Egy emlékév során nemcsak a koncerteket kell megszervezni – magyarázta Balázs János –, hanem el kell érni azokat is, akik nem feltétlenül ülnek be a Zeneakadémiára.”

Egy komoly nemzetközi elismerés is erre az időszakra tehető: Balázs János ImprovisArt című, a többi között a saját átiratait is tartalmazó lemeze New Yorkban elnyerte a Music International Grand Prix első helyezését, valamint közönségdíját is. A zongoraművész szerint az album győzelme egyben a műfaj, egy új gondolkodás ünneplését is jelzi.Unnepi_koncerttel_zarul_a_Cziffra-emlekev2

A Cziffra-emlékévben ismét fókuszba kerültek a fiatalok. A hazai tehetségek Magyarország mellett Bécstől Prágán át Londonig számot adhattak tudásukról, a nagyvilág ifjabb generációjának legkiválóbb képviselői pedig az itthoni közönségnek mutatkozhattak be. A meghívott vendégek, Kovács Gergely és Szabó Marcell Junior Prima és Cziffra Fesztivál Tehetség díjas zongoraművészek, valamint a Virtuózokból ismert Ungár Cecília, továbbá Kádár Viktória zongorista növendékek főképpen külföldi tapasztalataikról beszéltek a sajtóreggelin.

November 5-e, Cziffra György születésnapja immár hagyományosan az év kiemelt zenei ünnepe. Balázs János ezen a napon 15 éves kora óta koncertekkel emlékezik meg a világhírű zongoraművészről. Vissza nem térő élményként említette Eötvös Péter első zongoraversenye, a Cziffra Psodia tavalyi ősbemutatóját, amit a Müpában, majd Párizsban és Genfben is előadtak.Unnepi_koncerttel_zarul_a_Cziffra-emlekev3

Az idei koncerten, az emlékév zárásaként, izgalmas fúzióját hallhatjuk majd a klasszikus zenének, a dzsessznek, a népzenének, a világzenének és az autentikus cigányzenének. Cziffra György születésének 101. évfordulója alkalmából, A zene szabadsága címmel, különböző zenei műfajokat képviselő négy kiváló Kossuth-díjas művész, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Szakcsi-Lakatos Béla és Balázs János lép fel a Zeneakadémia Nagytermében. A jeles napon az előadók Cziffra Györgyöt és az improvizáció művészetét ünneplik, egymás stílusában, a műfaj sokszínű lehetőségeit előtérbe helyezve teremtenek új zenei világot, ahogy tette ezt egykor Cziffra is kivételes képességével, sokoldalúságával és nyitottságával.

Sz. D.

 

Információ: cziffrafesztival.hu