Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_Cziffra_Gyorgy_Fesztival_itt_van_otthon_2

A Cziffra György Fesztivál itt van otthon

Az egyik legrangosabb klasszikus zenei fesztivállá nőtte ki magát Balázs János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész álma, aki példaképének, Cziffra Györgynek szeretett volna méltó emléket állítani. Sikerrel: az 1956-ban Párizsba emigráló zongoraművész neve és munkássága újra a helyére került. A Cziffra György Fesztivál bázisa a kezdetek óta a MOMkult, amely az idén is a legfontosabb helyszíne a rangos eseménynek. Az eddig megtett útról és az idei programkínálatról is kérdeztük Balázs János művészeti vezetőt, míg Hambuch Gerdával, a MOMkult ügyvezető igazgatójával a legfontosabb aktualitások mellett az elmúlt évek emlékezetes pillanatairól is beszélgettünk.

  • Nyolcadik éve szervezik meg a Cziffra György Fesztivált. Normális esetben nem kérdeznénk rá, hogy ennyi idő után mennyire nehéz munka ez, de gondolom, az utóbbi évek történései nem könnyítették meg a szervezést.
  • Valóban, először a világjárvány, aztán a háború nehezítette mindezt, most pedig az energiaárak miatti intézménybezárások – kezdte Balázs János zongoraművész, a fesztivál művészeti vezetője. – Fél évvel ezelőtt tudtuk meg, hogy ez a MOM Kulturális Központot is érinti, viszont mi már két éve szervezzük az idei fesztivált. Gyakorlatilag tehát az egészet újra kellett gondolni és kitalálni, az utolsó pillanatig ezen dolgoztunk. Az idén a Cziffra György Fesztivál nem két hétig tart, hanem három hónapig várja a közönséget. A MOMkult nyitásáig olyan helyszíneket kellett találni, ahol megrendezhetjük azokat az előadásokat, amiket nem lehetett elhalasztani. Tudni kell ugyanis, hogy a klasszikus zenei életben azok a művészek, akiknek nagy az itthoni és a nemzetközi reputációja, két-három évre előre leszerződnek. Amit lehetett, azt viszont arra az időre szerveztük át, amikor a MOMkult már nyitva áll.
  • Tehát hűségesek maradtak a MOM Kulturális Központhoz és a Hegyvidékhez.
  • Meg sem fordult a fejünkben, hogy az esemény bázisa ne itt legyen! Ez egy nagyon mély kötődés a részünkről; soha nem felejtem el az indulást 2016-ban, amikor Hambuch Gerda és a XII. kerület vezetősége rábólintott az ötletemre, hogy indítsunk útjára egy fesztivált Cziffra Györggyel a középpontban. Ma már nagy a hazai és külföldi elismertsége az eseménynek, de bármennyire is növekszünk, a MOM Kulturális Központban mindig ott leszünk. Ez az otthonunk, fel sem merül, hogy ne térjünk haza. Arról nem is beszélve, hogy szerintem a MOMkult az ország egyik legdinamikusabban fejlődő és most már a klasszikus zenei koncertéletben is magasra pozícionált helyszíne. Megpróbáltuk a jót meglátni az idei nehézségekben: a tavaszi fesztivál egy kicsit „belelóg” a nyárba is, sok programunk pedig épp e két évszak hangulatát idézi. Hálás vagyok a művészeknek és az intézményeknek, mert mindenki nagy odaadást tanúsított azért, hogy a tervezett programok az átszervezések ellenére is megvalósuljanak.
  • A Cziffra György Fesztivál már világhírű. Így talán nem is az a kérdés, milyen könnyű nagy neveket idecsábítani, hanem hogy megtiszteltetés-e azoknak, akiket meghívnak? Mekkora a presztízse?
  • Azt hiszem, önmagában Cziffra György neve már a legelején is húzóerő volt, akkor is nagy neveket sikerült megnyerni, és ez magasra tette a mércét. Immár valóban nem tudunk olyan művészt hívni, aki ne ismerné, vagy ne tudna erről a fesztiválról. Már csak azért sem, mert a világon mi vagyunk az egyetlenek, akik így őrizzük Cziffra György emlékét. Úgyhogy a szervezéssel és a megismertetéssel kapcsolatos nehézségeken túl vagyunk. Nekem mint művészeti vezetőnek most talán az a legfontosabb dolgom, hogy olyan jövőképet tudjak felvázolni, ami Cziffra Györgyöt folyamatosan jelenlévővé teszi a magyar kultúrában. Azt az ideológiát, zeneiséget, azt a zongoraiskolát, amit ő képviselt, tovább akarjuk örökíteni a következő generációkba. A zenészekbe és a hallgatóságba egyaránt. Liszt, Bartók és Kodály mellett Cziffra is legyen a legnagyobbak között! Ő egy magyar hős, ikon, zseni, akit elismernek a világban, és erre büszkék lehetünk.
  • Nyolc év után mennyire nehéz újat adni a közönségnek? Egyáltalán: cél a folyamatos megújulás?
  • Nehéz és könnyű is egyben. Mindig Cziffra György művészetéből és tehetséggondozó modelljéből indulunk ki, azt próbáljuk folytatni, amit ő képviselt. Ilyen szempontból nálunk sohasem változik az ideológia. Ugyanakkor Cziffra György személyisége rendkívül sok lehetőséget ad a megújulásra, mivel a klasszikus zenén túl számos olyan előadást tudunk összeállítani, amiben műfajok és művészetek találkoznak. Könnyűzenei, képzőművészeti, edukációs programokat, amelyek különlegesek, és sokat adnak nemcsak a közönségnek, de az előadóknak is. Az egymás felé való nyitás – főleg a világjárvány óta – fontos érték. Így tud az összes művészeti ág és előadó bekapcsolódni a többiek művészetébe, így tudja a közönség átélni és élvezni azt a diverzitást, amit az ad meg, hogy a művészetek és a műfajok egymásba olvadva nyújtanak valami újat.A_Cziffra_Gyorgy_Fesztival_itt_van_otthon_4
  • Ön nemcsak szervezője, de állandó fellépője is a fesztiválnak. Nyilván minden évben szeretne valami különlegest adni a közönségének. Hogyan állítja össze a műsorát?
  • Rendkívül nehéz. Úgy érzem magam, mint az a szülő, akinek a gyereke elkezd nagykorúvá válni, és akkor érzi magát a legjobban, ha már nincs rá olyan nagy szükség, mert minden megy a maga útján. A programjaimat mindig az érték mentén állítom össze, ott is, ahol fellépek valakivel, és ott is, ahol nem. Ezeknek a kiválasztási szempontoknak össze kell találkozniuk az emberi tartással, az életút becsületével, az etikai és morális iránytűvel. Akik fellépnek, nemcsak kitűnő művészek, hanem kiváló emberek is. Véleményem szerint a kettőnek együtt kell meglennie. De hogy konkrétumot is mondjak: Kovács Katival léptem fel a napokban, ő szimbóluma a magyar könnyűzenének. Kelemen Barnabás hegedűművésszel és Balogh Kálmán cimbalomművésszel Brahms Magyar táncaiból is játszunk majd a Magyar Zene Házában április 26-án. Halász Juditot senkinek sem kell bemutatni, ikonikus szereplője a gyerek-zeneirodalomnak, vele különleges koncertet adunk a kicsiknek. Az ismert dalait egyfajta klasszikus zenei, zongorakísérettel énekli, ami egy kicsit megváltoztatja majd a szerzeményeket. Ez lesz az egyik legfontosabb programunk, mert nagyon odafigyelünk a fiatal generációra! Hosszú évekig tartottam előadásokat kisgyerekeknek, és nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy teljes életet csak művészeti neveléssel lehet élni. Minden szülőnek meg kell adnia a gyerekének azt a lelki táplálékot, amire csak a zene képes. Akkor is, ha nem lesz belőle zenész. Nem is kell, hogy mindenki az legyen, de mindenkinek lelkileg is egészséges emberré kell válnia. Ehhez a zene, a jó zene, az a zene, ami a lelkünkre hat, nélkülözhetetlen.A_Cziffra_Gyorgy_Fesztival_itt_van_otthon_2

 

***

„Nagy öröm számunkra, hogy a Cziffra György Fesztivál egykor a MOM Kulturális Központból indult el” – mondta beszélgetésünkben Hambuch Gerda. A MOMkult ügyvezető igazgatója szerint Balázs János, a fesztivál művészeti vezetője olyan értéket hozott létre, amivel beírta magát a zenetörténelembe.

– Az energiatakarékosság miatt három hónapra bezártak, április 1-jén azonban ismét megnyitotta kapuit a MOMkult. Milyen volt újra találkozni a közönséggel?

– Már nagyon vártuk, hogy ismét megteljen élettel a MOMkult épülete! Hiányoztak a látogatók, hiszen ők motiválnak minket. A szakmánkban rengeteg a láthatatlan munka; a látványos rész, avagy a megvalósult rendezvény az igazi szüret – főleg akkor, ha telt házas. Az átmeneti bezárás miatt több eseményt is át kellett szervezni, de a pandémia miatt, sajnos, ebben már volt gyakorlatunk. Vannak olyan helyzetek, amikor az észszerűség felülírja az akadályokat.

A_Cziffra_Gyorgy_Fesztival_itt_van_otthon_3
Magyar zongoraművészek Liszt Ferenc összes rapszódiáját előadják

– A Hegyvidék egyik legnépszerűbb kulturális programsorozatát is érintette a bezárás. A Cziffra György Fesztivált februárban szokták megtartani...

– A fesztiválnak mára komoly, megbízható közönsége van, amely hűséges hozzánk, követi a változásokat. A programot átszerveztük, és most, tavasszal pótoljuk. A jegyek szépen fogynak, nincs okunk panaszra.

– A MOMkult a kezdetek óta a Ciffra György Fesztivál bázisa. Minek köszönhető a sikeres együttműködés?

– Számomra a szakmai tevékenységemen belül és személyes vonatkozásban is kiemelkedő helyet foglal el a Cziffra György Fesztivál. Nemcsak munka-, hanem baráti kapcsolatba is kerülhettem a fesztivál megálmodójával és megalapítójával, Balázs János zongoraművésszel. Úgy gondolom, ő olyan értéket hozott létre, amivel beírta magát a zenetörténelembe. Nagy öröm számunkra, hogy a Cziffra György Fesztivál, amely mára kinőtte magát, és nemzetközivé terebélyesedett, egykor a MOM Kulturális Központból indult el. Büszkék vagyunk arra, hogy ebben mi is partnerek lehetünk.A_Cziffra_Gyorgy_Fesztival_itt_van_otthon_5

Hogyan emlékszik vissza a legelső Cziffra György Fesztiválra? Gondolta volna, hogy egy napon a hazai fesztiválok egyik legjelentősebb programsorozataként tartják majd számon?

– Sok elkötelezett ember munkája adódott össze az első fesztivál szervezésekor. Olyan nagy lelkesedés övezte, hogy így, visszagondolva, tulajdonképpen meg sem fordult a fejünkben opcióként más, mint hogy nagyon jól kell sikerülnie. Már akkor is különleges energiák övezték a programot. Mi is számos pozitív visszajelzést kaptunk az elmúlt években, ami inspirálóan hat mind a művészekre, mind a szervezőkre. Egyértelmű elismerés az is, hogy a koncerteket, előadásokat minden helyszínen nagy érdeklődés, telt ház övezi. A siker Balázs János zongoraművész egyedi, kimagasló tehetségének és ezzel párosuló emberi tisztaságának is köszönhető. Az általa létrehozott, sok műfajt felölelő, kiváló művészeket felvonultató programsorozat minden évben képes megújulni.

– Ezek szerint az idén is kihagyhatatlan programokkal készülnek. Milyen különlegességekkel várják a MOMkult közönségét?

Április 14-én a mára már hagyományosnak mondható Bárestet rendezzük meg a Hot Jazz Band, valamint Sárközy Lajos és zenekara közreműködésével. Április 17-én a Liszt-maraton című koncerttel készülünk, melynek során eltérő személyiségű művészek előadásában, egyedi megközelítésében élvezhetjük és fedezhetjük fel újra a rapszódiák kincseit. Végül, de nem utolsósorban, május 21-én a gyerekek nagy kedvence, Halász Judit lép fel Balázs János koncertjén. Örömmel várunk minden kedves látogatót!A_Cziffra_Gyorgy_Fesztival_itt_van_otthon_1

K. A.–B. M.