Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Koros fák érkeztek a Gesztenyés kertbe

Összesen tíz idősebb fát ültettek el a FŐKERT munkatársai a főváros különböző pontjain, ezekből három a Hegyvidékre került. A példányok érkezése növénytani értelemben gazdagítja a kerületet – ráadásul a különleges géppel történő beültetés látványa több éppen arra járó kisgyereknek jelentett váratlan élményt.

Már legalább huszonöt éve növekedtek azok a fák a FŐKERT Keresztúri úti telepén, amelyeket a napokban ültettek át a budapesti kertészeti cég munkatársai a Hegyvidékre is. Természetes, hogy az ilyen korú növények sokkal nagyobbak, mint a faiskolából néhány évnyi nevelés után kikerülő társaik.
Hatalmas lombtömegük, vastag törzsük és kiterjedt gyökérzetük miatt az áthelyezésük speciális eljárást igényel. Egy különleges, óriási, íves lapátfejekkel rendelkező gép ássa ki, majd a méteres átmérőjű földlabdával együtt platóra is emeli őket. A szállítmány a lapátok által körülvett földlabdával teszi meg az utat, majd a gép a már gondosan előkészített ültetőgödörbe emeli. Csak ezután engednek a páncéllemezek, és huppan a hatalmas földlabda a végleges helyére.Koros_fak_erkeztek_a_Gesztenyes_kertbe1A sikeres átültetés kulcsa a gyorsaság. Alig néhány órával a kiemelés után a még lomb nélküli, nyugalmi időszakát töltő fa már az új helyén várhatja a kikeletet. Emellett fontos az is, hogy a gyökérzet a legkevesebb sérülést szenvedje el a művelet során. A mi szempontunkból a leginkább szembetűnő különbség, hogy nem kell kivárni a növekedés évtizedeit, hanem azonnal hűsölhetünk a termetes fa terebélyes koronája alatt.
A Gesztenyés kertbe március végén egy törökmogyoró (Coryllus ssp.), egy gömbszivarfa (Catapa bignonioides) és egy lepényfa (Gleditsia triacanthos) került. A törökmogyorókat a Jókai Klub mellett több védett példány is képviseli a XII. kerületben, így remélhető, hogy a parkban is jól érzi majd magát.Koros_fak_erkeztek_a_Gesztenyes_kertbe2A hosszú, vékony terméseket nevelő szivarfa ellenálló növény, nem tartozik a nagy fák közé, viszont hatalmas leveleket nevel. Észak-Amerikában őshonos, a világ településeit érintő karrierjét a városi körülményekkel szembeni toleranciájának köszönheti. Néhány hét múlva fehér virágait is megcsodálhatják a Gesztenyés kertben sétálók a fasizmus áldozatainak emlékműve előtt.
A lepényfa szintén az Újvilágból származik, Krisztusfának is szokták nevezni óriási, barátságtalan tövisei miatt. A pillangós virágú növény laza koronája ősszel sárgára színeződik, majd lehull. Ekkor válnak láthatóvá az akár félméteres, sötétbarna hüvelytermések, amik a lapos, barna magokat rejtik. Régen sört főztek belőlük, ám ma már senki sem gyűjti ezeket, így sok kicsírázik.

B.