Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Primőrökből egy-két marék is elég

A tavasz csalhatatlan jele, hogy a piacokon megjelennek a haragoszöld, fokhagymaízű medvehagymalevelek csokrai. Ez az első igazi primőr, olyan, ami a természetben, erdők alján terem, a szó szoros értelmében bio. A szezonja rövid, április közepéig tart, most még éppen kihasználhatjuk, éljünk vele! A medvehagymát – felaprítva – le is lehet fagyasztani, krémekhez, tésztákhoz, pogácsák sütéséhez később kitűnően felhasználható. Ilyenkor már nagyon vágyunk a friss zöldekre, például a spenótra és a sóskára is, amelyekből elég egy-egy maroknyit venni (főleg mert még drágák). Nyersen salátákba keverve, vagy csak enyhén megpárolva, húsok mellé tálalva csillapíthatják a friss ízek, színek utáni sóvárgásunkat. A fűszerezésben lehetünk bátrabbak. Kipróbálhatjuk a kevésbé ismert fűszereket, például a kapribogyót. A Földközi-tenger vidékén élő kapricserje bimbója savanyított formában, sós lében, üvegben kapható, és mártások, saláták, öntetek ízesítésére kiváló.

MEDVEHAGYMA PESTO SÁRGARÉPAKRÉM-LEVESHEZ

Az olaszok híres, bazsalikomból készült pestójához (ejtsd: pesztó) hasonlóan akár medvehagymából is keverhetünk villámgyors krémet, pástétomot. Ezzel fenséges eledellé varázsolható a legegyszerűbb főtt tészta, rizs, saláta, natúr hússzelet vagy – mint ez esetben – egy egyszerű zöldségkrémleves is.

 

Hozzávalók a medvehagyma pestóhoz:

4 evőkanál fenyőmag

10 dkg medvehagyma

2 evőkanál reszelt parmezán sajt

só, őrölt bors

4 evőkanál extra szűz olívaolaj

 

A fenyőmagot szárazon kissé megpirítjuk. A medvehagymaleveleket nagyjából összevágjuk, és a fenyőmaggal együtt turmixoljuk, vagy háztartási aprítógépben pépesre keverjük. A parmezán sajtot hozzáadjuk, óvatosan megsózzuk, megborsozzuk, és tovább keverve apránként az olajat is beledolgozzuk. Előre elkészíthető, üvegbe töltve, egy kevés olajjal befedve hűtőben akár egy hétig is eltartható.

A sárgarépakrém-leveshez 60 dkg meghámozott sárgarépát felkarikázunk, majd 1 kiskanál vajon megpároljuk, közben 1 kiskanál cukorral megszórjuk. Szűk 1 liter zöldséglevessel felengedjük, amely biominőségű leveskockából is készülhet, és kb. 20 perc alatt puhára főzzük. Végül simára turmixoljuk, és sóval, borssal – óvatosan, mert a leveskocka is fűszeres! – utánaízesítjük.Primorokbol_egy-ket_marek_is_eleg1

 

MEDVEHAGYMÁS METÉLT

A látvány és az íz kedvéért is kell egy kevés sárgarépa és szárzeller ebbe a metéltbe, noha a medvehagyma adja meg a karakterét. Egyéb zöldfélét is keverhetünk a zöldséges alapba, például egy-egy szál petrezselyemgyökeret, pasztinákot, esetleg zöldborsót. Nemcsak metélttel, hanem másféle formájú tésztával is elkészíthető.

Hozzávalók (4 személyre):

2 szál sárgarépa

2 szál szárzeller

5 dkg vaj

1 evőkanál olívaolaj

só, őrölt bors

1 csokor medvehagyma

25 dkg hosszú metélt

 

A sárgarépát meghámozzuk, a szárzeller hártyáját lehúzzuk, előbbit kis karikákra, utóbbit fél karikákra vágjuk, majd a vaj és az olívaolaj keverékén megpároljuk. Megsózzuk, bátran megborsozzuk. A végén a felaprított medvehagyma felét is belekeverjük, és még egy percig a tűzön hagyjuk, de nem sütjük tovább, hogy a medvehagyma megőrizze szép, üde színét és ízét. A maradékot nyersen szórjuk az étel tetejére. A tésztát lobogva forró, sós vízben kifőzzük, leszűrjük, jól lecsöpögtetjük, de nem öblítjük le, hanem azon forrón a metélőhagymás alapba keverjük.Primorokbol_egy-ket_marek_is_eleg3

 

CSÍPŐS CSIRKE TAVASZI SALÁTAÁGYON

a sült csirkemell hálás kiegészítője lehet a tavaszi salátáknak. Ha jó fűszeresen, például a nálunk is kapható marokkói chilis krémmel, a harissával (ejtsd: harissza) fűszerezzük, izgalmas főételként is tálalhatjuk. A húst legjobb grillserpenyőben sütni.

 

Hozzávalók (4 személyre):

4 bőr nélküli csirkemellfilé (kb. 50 dkg)

…a páchoz:

1 evőkanál harissa

3 evőkanál olívaolaj, só

1 evőkanál citromlé

2-3 dkg fenyőmag vagy mandulaforgács

…a salátához:

2 közepes paradicsom

fél kiskanál harissa

1 evőkanál citromlé

4 evőkanál olívaolaj, só

1 kis fej saláta

fél kígyóuborka

1 csomó piros retek

 

A páchoz a harissát az olívaolajjal, a citromlével és csipetnyi sóval összekeverjük, és a csirkemelleket ezzel körös-körül bekenjük. Állni hagyjuk, amíg a salátaöntetet elkészítjük. Ehhez a paradicsomokat apró kockákra vágjuk, majd fél kiskanálnyi harissa, citromlé, olaj és csipetnyi só keverékébe forgatjuk. Ezután a sütéshez egy serpenyőt felforrósítunk, és a bepácolt csirkemelleket oldalanként 6-8 percig sütjük benne. Ha meggyőződtünk arról, hogy a hús átsült, egy alufólialapra átszedjük, becsomagoljuk, hogy tálalásig melegen maradjon. A fenyőmagot vagy a mandulát szárazon megpirítjuk, félretesszük.

A megmosott salátát leveleire tépkedjük, és a tálalásra szánt tálat kibéleljük vele. Az uborkát és a retket megmossuk, felkarikázzuk, és a salátára szórjuk. Ezután a csirkemelleket ujjnyi csíkokra vágjuk, egy mély tálban a salátaöntet felével jól összekeverjük, majd a tálra, a saláta tetejére halmozzuk. A pirított magokkal megszórjuk, és a megmaradt salátalével meglocsoljuk. Azonnal tálaljuk, hogy a hús ne hűljön ki teljesen, és a saláta ne essen össze a dresszingtől.Primorokbol_egy-ket_marek_is_eleg2

 

HÚSGOMBÓCOK KAPRIMÁRTÁSBAN

Az apró, zöld kapribogyók kissé sósak, savanyúak, önmagukban nem nagyon élvezhetők. Izgalmas ízekkel gazdagíthatják viszont a salátákat, a mártásos fogásokat, és látványnak is szépek.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 zsemle vagy 2 szelet kenyér (ha lehet, teljes kiőrlésű)

2 dl tej

1 vöröshagyma

só, 2 evőkanál olaj

30 dkg darált sertés- és marhahús, vegyesen

2 tojás

1 csokor petrezselyem

frissen őrölt bors

2 kiskanál mustár

5 dl húsleves (bioleveskockából is készülhet)

1 púpozott evőkanál sima liszt

2-3 evőkanál tejföl

csipetnyi cukor

6 dkg kapribogyó

 

A zsemlét tejbe áztatjuk. A vöröshagymát meghámozzuk, megreszeljük, vagy apróra vágjuk, megsózzuk, és az olajon megfuttatjuk. Ezután a darált húst, majd a kifacsart zsemlét, a tojások sárgáját és az apróra vágott petrezselymet hozzáadjuk. (Egy keveset félreteszünk belőle a díszítéshez.) Megborsozzuk, és a mustárral jól összedolgozzuk. Ha kell, utánasózzuk.

Vizes kézzel 20 kis gombócot formálunk belőle. Egy lábosba rakjuk, annyi húslevessel engedjük fel, amennyi bőven ellepi, és lassan forralva megfőzzük. Ezután a gombócokat kiszedjük, és a főzőlevet a liszttel elkevert tejföllel besűrítjük. Cukorral ízesítjük, és a kapribogyót belekeverjük. Megkóstoljuk, és csak akkor sózzuk meg, ha szükséges, mert a kapribogyó is sós.

Felforraljuk, majd a húsgombócokat visszatesszük bele. Még 5 percig kis lángon a tűzön tartjuk, végül egy ideig állni hagyjuk, hogy az ízei összeérjenek. A tetejére petrezselymet szórunk.Primorokbol_egy-ket_marek_is_eleg4

(pákozdi)