Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ünnepeljük a karácsonyt környezettudatosan!

Az egyre borúsabb jövőképek árnyékában örömteli módon szaporodnak a fenntarthatóbb, zöldebb, jobb megoldást kínáló lehetőségek. Az egészségtelen és szennyező gyorséttermi kínálat helyett rendelkezésre áll a slow food, a környezetterhelő nyaralás „zöld” változata a slow tourism, és van a fogyasztás fokozása helyett lassulásra, feltöltődésre hívó karácsonyi mozgalom is. Jó volna – mondhatnánk –, de ott a család, és különben is, egy évben csak egyszer van karácsony, legalább akkor lehessen jólesően lazítani… Lehet! Ehhez adunk néhány ötletet.

Fenyő

Nincs karácsony fenyő nélkül, de nem mindegy, hogy milyen fát díszítünk fel. A legrosszabb megoldás a műfenyő, amelynek a használata mellett sok érvet szoktak felhozni, de azt ritkán teszik hozzá, hogy ezek csak akkor érvényesek, ha már legalább 25-30 éve használjuk ugyanazt a darabot. Nemcsak „zöldebb”, jobb is az ültetvényeken nevelt, hazai, vágott fenyő.
Ha pedig csak hangulati elemet tervezünk, arra a fenyőág a legalkalmasabb, amelynek a levágása nem okozza a növény pusztulását. A földlabdás fenyő akkor lehet jó választás, ha nagy a kertünk, és egyébként is tűlevelű örökzöldet szerettünk volna ültetni. Ilyenkor a néhány hetes szobai karrier mellett gondoljunk azokra az évtizedekre is, amikor a fánk majd a kertben dacol a változó klimatikus viszonyokkal!

Díszek

Bár a magazinok minden évben meghirdetik az ünnep aktuális divatárnyalatait, vélhetőleg nem leszünk vigasztalhatatlanul boldogtalanok, ha nem veszünk mindig új dekorációt a fára, házra és magunkra. A természetes anyagokból, saját kezűleg gyártott díszekre évtizedek után is jó ránézni, nem emelik, hanem megteremtik az ünnep egyedi hangulatát. Az otthon készített mézeskalács és szaloncukor további előnyöket is rejt: nem kell tárolni a következő évig, hiszen az ünnepek végére szépen elfogy.

Fények

A Hegyvidéken is látni filmbe illően fényárban úszó házakat, amelyek kertjében éjjel is olvasni lehetne a fényfüzérek tobzódó csillogásában. Még ha nem is a legváratlanabb színekben, rafináltan villódzva éktelenkedik a „hangulatvilágítás”, akkor is lehet felesleges.
Egyetlen pislákoló LED-lámpácska keveset fogyaszt ugyan, de a kerületben egyszerre égő sok millió fényforrás energiaigénye már nem jelentéktelen – még akkor sem, ha ki tudjuk egyenlíteni a villanyszámlát. Válasszunk inkább kevesebb és energiatakarékosabb füzért a szobába és kültérre is, a késő éjjeli és a nappali órákra pedig kapcsoljuk ki ezeket! A sötét és hideg téli nyugalmi időszakban a természet is pihen, ne kényszerítsünk tapintatlanul színes trópusi fényárt a „hálószobájába”.

Sütés-főzés

A hulladék mennyiségének csökkentése a vásárlásnál kezdődik – azaz még előtte. Vigyünk magunkkal textilzsákot, hogy ne legyünk kénytelenek drága és környezetszennyező szatyrot venni a boltban. Válasszunk olyan termékeket, amik kevésbé vannak műanyagba csomagolva.
Részesítsük előnyben a hazai alapanyagokat, a repülővel fél világon át szállított egzotikus különlegességekkel szemben. Az itthoni gyakran ízletesebb, élelmiszerbiztonság szempontjából szigorúan ellenőrzött, és a karbonlábnyoma is töredéke a távoli tájakról származó finomságokénak.
Tervezzük meg a menüt, nemcsak az ízeket, hanem a mennyiségeket is figyelembe véve. A feleslegesen elfogyasztott étkek mellett a végül kidobott maradék is ok nélkül terheli a környezetet és a lelkiismeretünket. Unnepeljuk_a_karacsonyt_kornyezettudatosan1

Díszcsomagolás

A reklámokban elvész a karácsonyfa az ízlésesen csomagolt ajándékok piramisa mögött. De vajon tényleg be kell csomagolni mindent?
Van, ahol a csomagolás nem szokás, és van, ahol nagyobb a jelentősége az adjusztálásnak, mint magának az ajándéknak. Ha nem szeretnénk megtölteni a szelektív kukát egyszer használt és másodpercek alatt letépett, összegyűrt díszcsomagoló-papírokkal, akkor választhatunk papírzsákot, amelyet többször is fel lehet használni.
„Legzöldebb” megoldásként akár készíthetünk hosszú élettartamú, karácsonyi mintás anyagból varrt textilzsákokat, amelyekbe minden évben elrejthetjük az aktuális meglepetéseket. Az egyszeri időbefektetés hatására nemcsak most lesz környezettudatos az ünnep, hanem a következő években is.

Ajándék

A le nem gyártott ajándéknak van a legkisebb ökológiai lábnyoma, ezért fontoljuk meg, hogy mennyi az elég. Sok családban és közösségben névhúzással előzik meg az ajándékdömpinget és a felesleges tárgyak kukában landolását. Így mindenki csak egy családtagra, barátra koncentrál.
Közhelyes, de a legszemélyesebbek a saját kezűleg készített ajándékok, és a legnagyobb örömet az együtt töltött idő okozza. Szerencsére a természet szempontjából is mindkettő gyengéden kímélő. Szintén „zöldek” a tárgyak helyett adott élmények, közös programok, amikkel minden generáció meglephető. Már nálunk is terjed az ajándék helyett adott jótékonykodás szép szokása is.
A karácsony családi ünnep, ami alkalmat teremt a játékra, a beszélgetésre, a ráérős közös étkezésekre, a baráti találkozásokra, a kiadós kirándulásokra is. Ne engedjük, hogy a vásárlásról, a hasztalan fényűzésről szóljon, és hogy januárban a felszedett kilók mellett a felesleges környezetterhelés miatt is bánkódni kelljen!Unnepeljuk_a_karacsonyt_kornyezettudatosan2

(Barta)