Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Folytatódik a kerületi faültetés

A tavaly tavaszi, nagyobb léptékű fásítás után ősszel is több hegyvidéki főútvonalon ültetett fákat a FŐKERT. A kerületzöldítés az idén is folytatódik.

Közel 300 ezer tő lágyszárú növényt, továbbá közel 13 ezer cserjét és örökzöldet, valamint több mint 16 ezer fát és facsemetét ültettek el tavaly a FŐKERT munkatársai. Fasorok újultak meg, új rovarhotelek, madárodúk kerültek ki a zöld területekre – olvasható a szervezet kommunikációs anyagában. Természetesen az egész városra vonatkozó terveket nincs lehetőségünk ismertetni, csak a kerületünket érintő fejlesztésekről szólunk dióhéjban.
A leglátványosabb változás talán a tavaly ősszel a Böszörményi útra elültetett 30 ezüsthárs. A „Sissi” fajtanévre hallgató csemeték jellemzője a gyors növekedés és a környezeti tényezőkkel szembeni ellenállás. Ezek teszik kitűnő sorfává, amely fiatalon szabályos kúp alakú koronát nevel, és idősebb korában sem nő meg 8-10 méternél magasabbra.
Nyár elején nyíló virágai a méhek kedvelt célpontjai, de nemcsak a rovarok, hanem mi is messziről megérezzük a virágzó fasorok illatát. A virágokat azonban itt nem javasolt gyűjteni, mert a közlekedés miatt porral és káros anyagokkal erősen szennyezettek lehetnek, alkalmatlanok az emberi fogyasztásra. Gyógyteának inkább zöld területen lévő fákról szedjünk alapanyagot.
A Diós árokban földbe került 58 fiatal bugás csörgőfa, ezek majd kerek koronát nevelnek. A távol-keleti származású növény bugákban nyíló, sárga virágtömege impozáns látványt nyújt nyáron. Ősszel díszei a jellegzetes felfújt toktermések, amelyek fekete magokat rejtenek. Szárazságtűrésével és melegigényével a klímaváltozás egyik nyertese lehet településeinken, olyannyira, hogy a hozzáértők szerint a ma még kertészetekben nevelt faj gyomosítva akár elterjedhet erdeinkben is.Folytatodik_a_keruleti_faultetesTavasszal a legnagyobb munka a Fodor utcában várható, ahol tavaly még lakossági fórum is volt a sok kivágásra ítélt közterületi fa miatt. Most 58 japánakácot, más néven pagodafát ültet a FŐKERT a megüresedett fahelyekre. A gyors növekedésű, távol-keleti faj nem közvetlen rokona a „mi” akácunknak, de nyár végén hasonló fürtökbe rendeződő, fehéres virágokat hoz. Éretten is zöld, húsos hüvelytermései még tél végén is hullnak a fákról, sokszor nagy tömegben látni a járdákon. Magja mérgező, bár nyálkás, gusztustalan termései egyáltalán nem csábítanak megkóstolásra.
Oszlopos korai juharok díszíthetik a Németvölgyi utat. A 44 fa várhatóan jól érzi majd magát a kerület meszes talajában. Az „Olmsted” fajta jellegzetessége az oszlopos korona, amely a teljes magasság (10-12 méter) felét kitevő szélességű. Nem kedveli, de jól tolerálja a városi, szennyezett levegőt és a házak közötti részleges árnyékot. Ősszel a levelek élénksárgára színeződnek, mielőtt lehullanának. A beszerzési nehézségek miatt csak az idén kerülnek ültetőgödörbe a Virányos út korai juharjai és a Kútvölgyi út „Szeleste” fajtájú 13 hársfája.
Kisebb mennyiségben, elszórtan még 18 fa vár beültetésre a XII. kerületben. Ezek közül talán kiemelést érdemel a magányos nyírfa, amely felcseperedve az Apor Vilmos tér látványossága lehet. A fehér törzsű, jellegzetes koronaformát nevelő faj jó kontrasztot adhat a már most is méretes, kékes lombú cédrusok társaságában.
Örömteli, hogy nyárig 138 fát ültetnek el a FŐKERT kertészei, de a csemeték életben maradása, fejlődése nagyban függ tőlünk, a környéken lakóktól is. Különösen a meleg nyári hónapokban sokat segíthetünk a fáknak, ha öntözzük őket. Ha a „hivatalos” öntözőjáratok által kijuttatott vízmennyiségen kívül néhány naponta egy-egy vödör vizet öntünk a törzsekhez, az nagyban hozzájárul az új helyükön kezdetben még be sem gyökeresedő növények biztos és egészséges túléléséhez.

B.