Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Fekete-fehér, igen-nem?

Természetesen a retekről van szó, amelyet nagy becsben tartottak elődeink, mert a nehezen elviselhető téli hónapokban fontos erőforrást jelentett az embereknek. Mára szinte kikopott a konyhánkból, ritkán vesszük-esszük, kevesen szeretik, nem sokat tudunk értékes tulajdonságairól. A retket már 4000 évvel ezelőtt termesztették Egyiptomban, a piramisokat építő rabszolgák mindennapi tápláléka volt, de ősidők óta ismerik Kínában és Indiában is. Európába a közel-keleti népek közvetítésével került. Régi házi gyógyszer, közismert a mondás: a retek reggel méreg, délben étek, este orvosság. Nagyszerű ennivaló is, több formában igyekszik felhívni magára a figyelmet. A szerény fekete retek mellett étvágygerjesztő a karcsú, fehér jégcsapretek, és vonzó a gömbölyded sörretek. Persze a retekkel való barátkozás mellett sort keríthetünk a különleges sütőtökös pecsenyére és a finom mákos süteményre is.

RETEKDICSÉRŐ

* Barátságtalan külleme ellenére a fekete retek ezer bajra gyógyír: értékes olajokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket tartalmaz, csökkenti a koleszterinszintet. Magas A-, B-, C-vitamin-tartalom, valamint kalcium-, vas- és foszforérték jellemzi. Enzimjei és kéntartalmú vegyületei (amik enyhe csípősségének az okozói) elősegítik az emésztést.

* Meghűlés ellen kiváló, gátolja az orr, az orrmelléküregek és a torok nyálkahártyájának gyulladását. Dezinficiáló, azaz fertőtlenítő hatását a kéntartalmú mustárolajoknak köszönheti.

* Fogyni vágyók ideális tápláléka: 100 gramm fekete retek mindössze 63 kJ/15 kcal energiát tartalmaz.

* A hetente két-három alkalommal fogyasztott retek gondoskodik az egészséges bélflóráról.

* A néphit szerint a nyers fekete retek kipréselt leve megszünteti a vese- és epekövességet. 1 kiló fekete retket meg kell hámozni, le kell reszelni, állni hagyni, majd kicsavarni, és az így kapott levét, mézzel összekeverve, étkezés előtt napjában háromszor iszogatni.

* Vitamintartalmát nyersen őrzi meg leginkább. Vékony szeletekre vágva, önmagában vagy óvatosan megsózva fogyasszuk! Ha „sír”, azaz vizesedik, az azt jelenti, hogy a sejtnedvei kiáramlanak, így kevésbé lesz csípős.

* Vékonyra szelve vagy metélve a levesbetétet is helyettesíti.

* Olajban sült és kirántott formában is elkészíthető.

* A fehér színű retek íze kevésbé karcos, de a fenti tulajdonságok mindegyikével rendelkezik. Nyersen a leghatékonyabb, salátákban fő- vagy mellékszereplőként egyaránt jól használható. Olyat vásároljunk, ami kemény, a héja fényes, és nincsenek rajta barna foltok!Fekete-feher_igen-nem1

SÖRRETEKLEVES

A retek nem megszokott alapanyag leveshez, de jól fűszerezve könnyű, zöldséges kanalaznivaló lehet belőle. Kiváltképp akkor, ha már néhány napja áll, és veszíteni kezd a feszességéből. Miután a retek semleges ízű zöldség, ez a leves mindenféle egyéni ízesítést elbír, kísérletező kedvűeknek ajánljuk. Tészta nélkül kifejezetten kalóriaszegény.

Hozzávalók (4 személyre):

1 nagy gerezd fokhagyma

2 evőkanál olívaolaj

1 szál sárgarépa

40 dkg sörretek

csipetnyi reszelt szerecsendió

só, őrölt bors

mokkáskanálnyi morzsolt kakukkfű

1 zöldségleveskocka

1 evőkanál liszt

félmaréknyi csigatészta

1 csokor petrezselyem zöldje

A megtisztított fokhagymát egy fazékban az olívaolajon megfuttatjuk. A retket és a sárgarépát meghámozzuk, majd azonos méretű, körömnyi nagyságú kockákra vágjuk. A fokhagymás olajra dobjuk, megsózzuk, aztán csipetnyi őrölt borssal, a szerecsendióval és a kakukkfűvel fűszerezve fedő alatt bő 5 percig pároljuk. A liszttel megszórjuk, összeforgatjuk, majd szűk 1,5 liternyi vízzel felengedjük, a leveskockát beledobjuk, és további 15 percig főzzük. Ekkor a levestésztát is beleszórjuk, de már csak addig hagyjuk a tűzön, amíg a tészta megpuhul. Petrezselyemmel megszórva tálaljuk.Fekete-feher_igen-nem3

GYÖMBÉRES RETEKCARPACCIO

Az így tálalt retket étvágygerjesztő előételként kínáljuk, de nem túl fűszeres sültek kísérője is lehet. Bátran nevezhetjük retekcarpacciónak is (ejtsd: kárpáccsó), az olaszok után, akik eredetileg a hajszálvékonyra szelt nyers marhahúst tálalták így, citromlével, olívaolajjal meglocsolva, szarvasgombával ízesítve, aminek nagy divatja lett a gasztronómiában.

Hozzávalók (4 személyre):

1 nagy jégcsapretek (kb. 60 dkg)

1 kis vöröshagyma

1 cső csípős pirospaprika

2-3 evőkanál szójamártás

csipetnyi reszelt gyömbér

1 biocitrom reszelt héja

2 evőkanál olívaolaj

1 csokor petrezselyem

A retket meghámozzuk, hajszálvékonyan felszeleteljük (legjobb, ha ezt uborkagyaluval tesszük). Enyhén besózzuk, és állni hagyjuk. A sózással óvatosan kell bánni, mert a szójamártás is sós! Közben a hagymát megtisztítjuk, a paprikát fél­behasítjuk, kicsumázzuk, kimagozzuk, majd mindkettőt apró kockákra vágjuk. A szójamártásba keverjük, a gyömbérporral, a citrom lereszelt héjával ízesít­jük, és az olajat is beleöntjük. A retekről a keletkezett levet konyharuhán óvatosan leitatjuk, majd a szeleteket a fűsze­res hagymás-paprikás mártásba forgat­juk. Végül egy tálon szépen körberakjuk, és apróra vágott petrezselyemmel, metélőhagymával vagy kaporral ízesítjük-díszítjük.Fekete-feher_igen-nem5

TÖKMAGOS FEKETERETEK-SALÁTA

Különleges, szokatlan, ám vitaminokban, ízekben gazdag salátánk lesz, ha ezt a receptet elkészítjük. Ha lehet, a kaporról ne mondjunk le, mint ahogyan a tökmagolajról sem, mindkettő nagyon illik hozzá! Utóbbit, ha nincs más választásunk, extra szűz olívaolajjal helyettesíthetjük.

Hozzávalók (4 személyre):

40 dkg fejes káposzta

40 dkg fekete retek

1 karcsú cukkini

5 dkg tökmag

1 dl vörösborecet

1 evőkanál cukor

fél csokor metélőhagyma

1 csokor kapor

1 dl tökmagolaj

A megtisztított, kitorzsázott káposztát fi­nomra gyaluljuk, vagy egészen vékonyan felszeleteljük. 1 kiskanál sóval jól össze­keverjük, és állni hagyjuk. Közben a ret­ket meghámozzuk, durvára reszeljük, és megsózva félretesszük. A cukkinit a retekhez ha­sonlóan lereszeljük. A tök­magot serpenyőben szárazon megpirítjuk, és ha kihűlt, a héját eltávolítjuk. 1,5 óra elteltével a káposztát, a retket kinyomkodjuk, és egy mély tálban a reszelt cukkinival együtt összekeverjük. A borecetet a cukorral fel­forraljuk, és a zöldségekre öntjük. A metélőhagymát és a kaprot felaprítjuk, majd ezeket is a salátába forgatjuk. Legalább 30 percig állni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek. Végül a pirított tökmag­gal megszórva tálaljuk. A tökmagolajat külön kínáljuk hozzá, hogy mindenki íz­lése szerint ízesíthesse a salátáját.Fekete-feher_igen-nem2

SÜTŐTÖKÖS, ALMÁS SERTÉSJAVA

Februárban, a téli zöldségek, gyümölcsök közül előszeretettel él az ember az almával, a sütőtökkel, ünnepi alkalomkor a nemes húsokkal, például a szűzpecsenyével. A sertésjavaként is tisztelt hús a legnemesebb, legzamatosabb falatok közé tartozik, az alma és a sütőtök harmonikusan simul hozzá.

Hozzávalók (4 személyre):

2 darab, kb. 60 dkg szűzpecsenye

só, őrölt bors

mustár

1 gerezd fokhagyma

3 evőkanál olaj

30 dkg sütőtök

2 alma

A húst lehártyázzuk, besózzuk, a mustárral vékonyan bekenjük. Ezután egy centiméterenként beirdaljuk a hús feléig. A megtisztított, összezúzott fokhagymát 2 evőkanál olajjal elkeverjük, és a húsra kenjük. A meghámozott, magos belsejétől megfosztott tököt fél centi vastag szeletekre vágjuk, az almát megmossuk, elfelezzük, a magházát kimetsszük, a húsát héjastól felszeleteljük. A tököt és az almát felváltva a hús vágataiba illesztjük. Az így megtűzdelt pecsenyét a maradék olajjal kikent tepsibe fektetjük. Előmelegített, 200 °C-os (légkeveréses sütőben 180 °C-os) sütőben kb. 20-25 perc alatt megsütjük. Nem szabad tovább a sütőben maradnia, mert kiszárad! Párolt zöldségekkel körítve, ferde szeletekre vágva tálaljuk.Fekete-feher_igen-nem4

MÁKOS SÁRGARÉPAKENYÉR

Ez a gyümölcskenyérformában sült sütemény könnyen elkészíthető, kiadós és jól eltartható. Kihűlve, fóliába csomagolva hűtőben 2-3 napig, mély­hűtőben akár 3 hónapig is eláll. A mákot is érdemes darálás előtt néhány órára a mélyhűtőbe tenni, így nem csapódik ki belőle az olaj.

Hozzávalók (12 szelethez):

15 dkg margarin

17 dkg porcukor

1 csomag vaníliás cukor

1 bionarancs reszelt héja és a felének a kifacsart leve

4 tojás, só

25 dkg sárgarépa

10 dkg finomliszt

15 dkg darált mandula

10 dkg darált mák

1 csomag sütőpor

…a díszítéshez: mandula

A puha margarint a cukorral, a vaníliás cukorral, a narancshéjjal, a lével és csipetnyi sóval habosra keverjük. A tojá­sok sárgáját egyenként hozzáadjuk, és ad­dig keverjük tovább, amíg egészen vilá­gos masszát kapunk. A megtisztított sárgarépát megreszeljük, beleszórjuk. Ezután a liszt, a darált mandula és a mák kerül bele. Végül a kemény habbá vert tojásfehérjéket is beleforgatjuk, úgy, hogy közben a sütőport apránként adagol­juk hozzá. A gyümölcskenyérformát sütő­papírral kibéleljük, és a tésztával megtölt­jük. A tetejét mandulaszemekkel díszít­jük. Előmelegített sütőbe toljuk, és kö­zepes lánggal (180 °C, légkeveréses sütő­ben 160 °C) kb. 1 órán át sütjük. A formá­ban hagyjuk kihűlni, majd kiborítjuk, csak ezután szeleteljük fel.Fekete-feher_igen-nem6

(pákozdi)