Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

„A betegség csak egy aktuális állapot”

A laborérték csak egy szám, de semmiképpen sem maga az ember – vallja Dr. Varga Tímea, belgyógyász-endokrinológus. A Virányos út 23/D szám alatt található V23 Magánklinika orvosigazgatójával az intézmény komplex egészségügyi megoldásairól, hormonális zavarokról, termékenységi problémákról, önbizalomról és sikertörténetekről beszélgettünk, de azt is megtudtuk, hogy miért van mindig egy doboz papírzsebkendő az asztalán.

Odakint szaladgáló mókusok, csiripelő madarak, dús lombkoronájú fák. Idebent tágas terek, modern enteriőr, látványos belsőépítészeti megoldások és nemzetközi szinten is egyedülálló vagy hiánypótló egészségügyi támogatás. „Örülök, hogy személyesen is megismerhetem!” – lépett oda hozzám a V23 Magánklinika várótermében Dr. Varga Tímea, aki a szívélyes üdvözlést követően a rendelőjébe kísért. „Itt dolgozom” – mutatta büszkén az intézmény orvosigazgatója.

– Ha megenged egy megjegyzést, a környezet lebilincselő, de nem ez az egyetlen, ami szembetűnő. Ön a második orvos, akivel az elmúlt öt percben találkoztam, és...

– ...nincs rajtunk köpeny. Persze, a beavatkozásoknál mi is viseljük, hiszen a biztonság az első. Erre sokan rácsodálkoznak. A modern, nyugatias felfogást valljuk az elsőszámú filozófiánknak.A_betegseg_csak_egy_aktualis_allapot1

– Sokat hallani a „betegbarát” kifejezésről mostanában...

Beteg? Nekünk nincsenek betegeink! Páciensekkel dolgozunk. Nem akarjuk, hogy a V23-ban bárki is betegnek érezze magát – a betegség csupán egy aktuális állapot. A laborérték csak egy szám, de semmiképpen sem maga az ember. Mindig arra törekszünk, hogy a pácienseink a lehető legkevesebb stresszel, szorongások nélkül, a lehető legtöbb hozzáadott értékkel távozzanak tőlünk.

– A weboldalukon, a www.v23.hu olvastam, hogy több kiemelt vizsgálati területük is van: az érsebészet, a plasztikai sebészet, a labordiagnosztika, bőrgyógyászat és az orvosesztétika mellett az endokrinológiával, nőgyógyászattal és várandósgondozással is foglalkoznak. A hormonális zavarok, főleg a pajzsmirigyet érintő problémák ma már szinte népbetegségnek számítanak – hogyan tudnak segíteni a pácienseknek?

Az endokrinológián belül három fő területre fókuszálunk: a pajzsmirigy, a túlsúly, tehát az obezitológia és a nőgyógyászati endokrinológia. Cukorbetegközpontként is működünk, így sok más mellett a szintén sokakat érintő inzulinrezisztenciában, diabéteszben, valamint a PCOS-ben is kiemelt szaktudással rendelkezünk. A hazai magánklinikák között egyedül mi rendelkezünk olyan géppel, amely lehetővé teszi a pajzsmirigygöbök lézeres, azaz műtét nélküli kezelését, amely körülbelül harminc percet vesz igénybe. Ez egy jelentős innováció. Rendszerben gondolkodunk, hiszen minden mindennel összefügg.

– Mi történik akkor, ha valaki például a pajzsmirigy problémájával nem fordul időben orvoshoz vagy nem kap megfelelő kezelést? Egyáltalán milyen tünetek utalhatnak arra, hogy gond van?

– A panaszok jelentős részében a pajzsmirigy jellemzően alul- vagy túlműködik. Ez többnyire egy autoimmun folyamat, amelynek a lehetősége a születésünk pillanatában is velünk lehet már – a kérdés csak az, hogy mikor kezd el látható tüneteket produkálni. A pajzsmirigy-túlműködést viszonylag könnyű felismerni: egyebek mellett a magas pulzus, a rohamos fogyás is erre utalhat. Alulműködés esetében pont az ellenkezőjét tapasztalhatjuk: fáradékonyságot, hízást, hajhullást, alacsony pulzust. Nem szabad félvállról venni, mert számtalan problémát, például termékenységi zavarokat is okozhat. Megijedni sem kell tőle, hiszen ma már nagyon jó módszerek vannak a kezelésére. A korai diagnózis és a helyes kezelésiterv a legfontosabb. A_betegseg_csak_egy_aktualis_allapot2

– Amikor beléptünk ide, feltűnt, hogy az asztalán egy doboz papírzsebkendő is van. Miért?

– Sokszor szükség van rá. Az endokrinológia nehéz terület. Rengetegen vannak, akik babát szeretnének, de nem járnak sikerrel, túlsúllyal küzdenek, pedig odafigyelnek az étkezésre. Van olyan páciensem, aki jelentős súlyfelesleggel jött hozzánk, miután a hormonális problémáját sikeresen kezeltük, rúdtáncos sportoló lett. Babák születtek és születnek. Gyermekáldás után az anyukák ismét nőknek érezhetik magukat az esztétikai kezeléseknek köszönhetően. Az örömkönnyekért, az elégedett mosolyokért dolgozunk. Ilyen a mi hivatásunk – olykor köpenyben, a műtőben, hol pedig a saját egyéniségünkhöz passzoló öltözékben dolgozunk pácienseink jóllétéért.

(x)