Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Millió lépés az iskolákért

Rendkívül aktívan töltötték az elmúlt heteket, hónapokat a hegyvidéki diákok, szülők és tanárok. Nagy számban csatlakoztak ugyanis a mindennapos mozgást népszerűsítő, „Millió lépés az iskoládért” címmel március végén induló országos kihíváshoz.

Mindenki nyert, aki részt vett a Magyar Szervátültetettek Szövetsége által meghirdetett akcióban, hiszen lépéseket tett az egészsége megőrzéséért. A legaktívabb XII. kerületi iskolai közösségek azonban sporteszközök vásárlására felhasználható pénzjutalmat is kaptak a Hegyvidéki Önkormányzat és az Aktív Magyarország Program támogatásával.

„Nagy értéke a kihívásnak, hogy nemcsak mozgásra sarkall, hanem közösségeket erősít és teremt, ezért is kapcsolódtunk szinte az első pillanatban a kezdeményezéshez” – mondta el a jutalmak átadása alkalmából Fonti Krisztina alpolgármester. A Hegyvidéken tizenhét iskola csatlakozott az akcióhoz, közülük tizenegy teljesítette legalább ötször az Országos Kékkör 2550 kilométeres távját. Így a Németvölgyi, az Arany, a Városmajori Gimnázium, a Zugligeti, a Pannonia Sacra, az ELTE Gyakorló, a Budai Technikum, a Tamási, a Kós, a Gennaro Verolino és a Virányos képviselőinek adhatta át az alpolgármester az önkormányzat által felajánlott 300-300 ezer forintos jutalmat.

Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a Kékkört teljesítő 1189 iskola között százszor egymillió forintot sorsoltak ki országosan. A hegyvidéki intézmények nemcsak kiemelkedően aktívak, hanem szerencsések is voltak, közülük három, az Arany, az ELTE Gyakorló és a Városmajori Gimnázium az egymillió forintos sportszervásárlási támogatást is elnyerte.Millio_lepes_az_iskoladert

„A szabadidősportban a mozgás lehetőségét oly módon igyekszünk biztosítani, hogy az élményt jelentsen” – fogalmazott Révész Máriusz, aki drámai statisztikai adatokkal támasztotta alá, miért kell az eddiginél is nagyobb hangsúlyt helyezni az aktív életmód népszerűsítésére. Az Eurobarométer felmérése szerint a magyarok 59%-a soha nem sportol, míg például Finnországban mindössze 8%, Svédországban 12% ez az arány. Hazánkban a halálesetek közel 10%-a a mozgásszegény életmódra vezethető vissza, azaz naponta átlagosan 37 ember hal meg amiatt, mert nem mozog rendszeresen. Bár a mindennapos testnevelés több mint egy évtizede működik az iskolákban, ezzel együtt nem javul a helyzet, nem tapasztalható pozitív változás a fiatalok életmódjában, évről évre nő az elhízottak aránya.

Az államtitkár bejelentette, hogy a „Millió lépés az iskoládért” program szeptemberben újraindul, 77 napon át versenghetnek az iskolai közösségek az újabb díjakért. „A legnagyobb nyeremény azonban nem az egymillió forint, hanem hogy egyre többen jönnek rá, érdemes mozogni” – tette hozzá.

„A mozgás nemcsak a szervátültetetteknek, hanem mindenkinek jót tesz” – hangsúlyozta Grózli Csaba, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének stratégiai és orvosi igazgatója, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyáron is elindítanak egy kihívást, Napi 60 címmel. A civil szervezet képviselői június utolsó hétvégéjén egy adománygyűjtő út keretében vízre szállnak, hogy álló szörfön, naponta hatvan kilométert haladva, végigevezzék a Duna teljes magyarországi szakaszát. Eközben a „Millió lépés” applikációt használó mintegy 200 ezer embert arra biztatják majd, hogy hat héten át napi hatvan percet mozogjanak.

A Napi 60 kihíváshoz Fonti Krisztina is csatlakozik, aki szintén arra buzdítja a Hegyvidéken élőket, hogy minél többet sportoljanak a nyáron. „Nagyon szeretek gyalogolni, de az úszás is egészen biztosan jelentős részt tesz ki a nyári pihenés időszakából” – válaszolta kérdésünkre az alpolgármester, hogy milyen módon szeretné teljesíteni, amit vállalt.

z.