Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Sok parlagfűre számíthatunk az idén

A parlagfűszezon – ebben az esetben a jelentős pollenszórás időszaka – időjárástól függően július közepén-végén kezdődik, és káros egészségügyi hatásaival mintegy két hónapon át borzolja az allergiások kedélyállapotát. A növény irtása minden ingatlantulajdonos jogszabályban rögzített feladata.

A parlagfű virágpora szempontjából most még alaphelyzetben vannak a pollenfigyelő honlapok mutatói, és a Nemzeti Népegészségügyi Központ Parlagfű Pollen Riasztási Rendszere is csak júliusra ígéri az első adatokat. Pedig a növény már itt fejlődik a közvetlen környezetünkben, és még az egyébként szerencsésnek mondható Hegyvidék sem mentes tőle.
Az idei csapadékos, kedvező időjárás hatására – sok más fajhoz hasonlóan – erőteljesen növekednek a tövek, amik hamarosan megkezdik a virágzást és a pollentermelést. Ráadásul a klímaváltozás a parlagfű malmára hajtja a vizet, hiszen a hosszabb vegetációs időszakban korábban indulhat fejlődésnek, hamarabb virágozhat, és arra is marad elég idő, hogy a másodkelés megerősödjék, s tömegesen virágozzon. A több parlagfű és a magasabb pollenkoncentráció már ma is mérhető módon emeli az allergiában szenvedők számát, de a tudósok szerint ez az emelkedés a következő évtizedekben tovább folytatódhat, és a betegek számának megduplázódásával járhat.Sok_parlagfure_szamithatunk_idenEgy másik veszedelmes jelenség is felütötte a fejét: sokan ősi gyógynövényként kezdték alkalmazni a parlagfüvet, miközben az Öreg Kontinensre csak száz éve behurcolt faj kifejezetten mérgező. A levelekből főzött tea, vagy a kereskedelemben is kapható parlagfüves termékek hosszabb távú fogyasztása egyértelmű toxikus hatásokat von maga után, például agy- és vesekárosodást okozva. A szakértők ezért mindenkit óvatosságra intenek az újrafelfedezett és olykor csodaszernek titulált növénnyel kapcsolatban.
Az elmúlt év változása, hogy a jogszabályok korábban csak június 30-át követően írták elő a parlagfű irtásának kötelezettségét, ám ezt a dátumot eltörölték. A jegyző már a teljes vegetációs időszakban ellenőrizheti a növény jelenlétét, és amennyiben az ingatlantulajdonos vonakodik intézkedni, akkor akár közérdekű védekezést is elrendelhet, ami a gyakorlatban kényszerkaszálást jelent.
Mindemellett a parlagfű jelenléte büntetést is maga után vonhat, amelyet a területileg illetékes kormányhivatal szab ki, a fertőzött terület nagyságától függően 15 000 és 5 000 000 forint közötti mértékben. A növényvédelmi bírságot növelhetik a vétkes terhére elvégzett kényszerintézkedés költségei.
A borsos büntetéstől azonban egyetlen kerttulajdonosnak sem kell tartania, ha rendszeresen gondozza növényeit, és azonnal eltávolítja az esetleg felbukkanó parlagfűtöveket. Baj az építkezések miatt megbolygatott telkeken szokott bekövetkezni, ahol a csupasz talajon az egyik először megjelenő növény a parlagfű. Versenytársak híján hetek alatt sűrű állományt képes létrehozni, akár a lakó- és pihenőövezetek kellős közepén is. A mihamarabbi hatékony védekezésben fontos szerepet játszanak a lakossági bejelentések, amiket online is megtehetünk, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elektronikus felületén: pbr.nebih.gov.hu.

B.