Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Titokzatos zsákok a fák tövében

Többen is érdeklődtek már a frissen elültetett fák töve körül látható, ismeretlen célú műanyag tartályokkal kapcsolatban. Vannak, akik tudni vélik, hogy a sötétzöld PVC-zsákok a kutyák „öntözési tevékenységétől” óvják a csemeték tövét. Nos, valóban közük van az öntözéshez, ám a kutyákhoz kevésbé.

A rendszerint 75 liter űrtartalmú zsákokat hetente egyszer töltik fel vízzel a FŐKERT szakemberei, ami után ezek lassan, csak mintegy 6-8 óra alatt engedik ki a vízmennyiséget a fa törzse körül. Így az egyre értékesebb víz nem a talaj felületén folyik szét, hanem a növény gyökereihez jut el, és mélységében nedvesíti át a földet.

Ezzel a gyökérzóna alsó rétegeiben segíti a gyökérzet fejlődését, és megelőzi a felszínes öntözések miatt a sekély talajrétegekben történő gyökérnövekedést. A felső zónában növekvő gyökerek ugyanis sokkal jobban ki vannak téve a melegebb és szárazabb időszakok viszontagságainak, mint a mélyebb rétegekben kialakuló hálózat. A természetben a fák ugyanilyen módon jutnak nedvességhez azáltal, hogy a csapadékot a törzs felé vezetik, és a lecsurgó víz onnan jut a talajba.Titokzatos_zsakok_a_fak_toveben

A zsákok további előnye, hogy tartósak, ellenállnak az UV-fénynek, gyorsan telepíthetők és viszonylag olcsók. A FŐKERT a sikeres tesztüzem után kerületünk több zöld területén is ezzel a megoldással váltotta fel a korábban alkalmazott, kevésbé hatékony módszert, az ültetésnél a fa gyökérzónájába vezetett perforált csövet.

Az öntözőzsákok a magánkerteknek is hasznos eszközei lehetnek, kiváltható velük akár a sokkal költségesebb öntözőrendszer telepítése is. Könnyen a fák töve köré lehet rögzíteni, és szükség esetén áthelyezni, így akár egyetlen zsákkal is több növény öntözhető. Nagyobb törzsátmérővel rendelkező (20 centiméter feletti), idősebb fáknál több zsák egyszerű összecipzározásával nagyobb alkalmatosságot is készíthetünk, amelybe értelemszerűen több víz fér.

Ha este töltjük fel a zsákokat, akkor azok reggelre kiürülnek, és sokkal szerényebb párolgási veszteség mellett juttatják a vizet a gyökerekhez, mintha kézzel locsolnánk. Ráadásul – még a minden használat utáni esetleges elpakolással együtt számolva is – sokkal kevesebb időt vesz igénybe a zsák megtöltése, mint a kézből történő locsolás. A zsákok segítségével tápoldatot is könnyen adagolhatunk az öntözővízhez.

A gyakorlatban szerzett tapasztalatok szerint az öntözőzsákkal locsolt fák sokkal több vízhez jutnak, amit jobban is hasznosítanak, így gyorsabban fejlődnek, s jobban ellenállnak a városi környezet és az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásainak. A hobbikertészek pedig, ha már a sajátjaikról gondoskodtak, feltölthetik a közeli közterületen álló fák zsákjait is. A nyári melegben ez a látszólag kis szívesség óriási segítséget jelent a lakókörnyezetünk élhetősége szempontjából kulcsfontosságú növényeknek.

B. I.