Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Az újrahasznosítás művészete

Kavics a kárpitban, Attila fapalotája, Szigonykereszt, Földsebzett ég, Metamorfózis –alkotások, amik civilizációs szemétből születtek. A Galéria 12 Egyesület szemléletformáló kiállítása az újrahasznosítás művészetével hívja fel a figyelmet a pazarló életmód globális veszélyeire.

„Mindig nevetett, szóhoz sem hagyott jutni. Most is így tenne, ebben biztos vagyok, ahogy abban is, hogy fentről figyel minket” – fogalmazott Borza Teréz, a Galéria 12 Egyesület vezetője, aki művésztársaival együtt egyperces csenddel emlékezett a nemrég elhunyt Károlyi András grafikus-festőművészre a Galéria 12 legújabb kiállításának megnyitóján.
„Az élet nem csupa mosoly és vidámság. A Teremtő jóvoltából mindannyiunknak van valamilyen küldetése, nyomot kell hagyni magunk után. Születésünk óta felelősek vagyunk önmagunkért, a környezetünkért és a nemzetünkért” – mondta lapunknak februári, utolsó önálló kiállításán Károlyi András, aki maga is többször szólt világunk törékenységéről.Az_ujrahasznositas_muveszete1„Emberek, népek közötti összecsapások, különböző társadalmak bánásmódja a világgal. Valamiféle önpusztítás ez. A művészet mindig mindenre reagál. A művész áttételesen fejezi ki aggodalmait. Mert a művészet nem propaganda, az nagyon is távol áll tőle” – kezdte köszöntőjét Feledy Balázs a Teremtésvédelem – újrahasznosítással című tárlat kapcsán. A művészeti író emlékeztetett, hogy a pazarlás hatalmas szeméthegyeket termel, ezért az újrahasznosítás nemcsak az iparra, hanem a művészetre is hatással van.Az_ujrahasznositas_muveszete2„Sárban vájkáltam és arannyá tettem azt – Baudelaire szavai különösen igazak erre a kiállításra is. Olykor le kell számolni a hagyományos szemlélettel, anyagokkal, technikákkal, és a műtárgyra vonatkozó fogalmainkat meg kell újítani. Mert ha körbenézünk, láthatjuk, hogyan kap a műtárgy más karaktert és új definíciót. Az újrahasznosítás a művészetben tulajdonképpen újjáteremtést is jelent” – magyarázta.Az_ujrahasznositas_muveszete5A Galéria 12 kávézóban látható válogatáson – ahogy Feledy Balázs kiemelte – a civilizációs szemét és a természeti anyagok újraértelmezésére csodálkozhatunk rá. A bemutatott művek között kulcsokból, csavarokból, csomagolóanyagokból, kopott kárpitból, szigonyból, kerítésdarabból, búzából, gesztenyéből és konzervdobozból is kreatív, gondolatébresztő művek születtek.
„Amikor megtaláltam édesanyám régi zsebkendőit, nem tudtam, mit lehetne kezdeni velük. Aztán egyszer csak eszembe jutott: ezek tulajdonképpen vásznak, amikre akár festhetek is!” – mesélt a Könnyek című munkája történetéről Kádár Katalin.Az_ujrahasznositas_muveszete3„A Hegyvidéki Önkormányzat számára kiemelten fontos a kultúra. Én is mindig nagy örömmel követem a Galéria 12 Egyesület kiállításait – mondta Csepreginé Volosinovszki Mária, a polgármesteri hivatal oktatási és közművelődési irodájának a vezetője. – Ezúttal is különleges alkotásokat láthatunk itt. Büszkék vagyunk arra, hogy ilyen tehetséges művészek élnek kerületünkben. A mostani tárlat igazi ékszerdoboz, hiszen a művek nemcsak elgondolkodtatnak, de szemléletformáló erejük is van.”Az_ujrahasznositas_muveszete4A kiállító művészek: Borza Teréz, Bakos Tamás, Holló Katalin, Tóth József Füles, Németh Andrea, Szamos Iván, Láng-Miticzky Katalin, Miroljuba Gendova, Vida Zsuzsa, Széchy Bea, Hayde Tibor Ervin, Maczkó Erzsébet, Rainer Péter, Kádár Katalin, Makkai Márta, Makkai Kovács Beatrix, Orient Enikő, Véghseő Klára, Angyal Júlia, Harsay Ilona.

B. M.

 A Galéria 12 Egyesület Teremtésvédelem – újrahasznosítással című kiállítását július 30-ig lehet megtekinteni a Galéria 12 Kávézó és Borbárban (Hajnóczy József utca 21.).