Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ajándék öntözőrendszer a Böszikertben

Egy kertészeti vállalkozó nagylelkűségének köszönhetően automata öntözőrendszer látja el éltető vízzel a kerület első közösségi kertje, a Böszikert virágait és cserjéit. Az esőérzékelő lehetővé teszi, hogy csapadékos napokon ne működjön feleslegesen az öntöző.

Balogh Tibor, az Aqua-Matic Kft. ügyvezetője egy rádióinterjúban hallotta először Rosta Gábort beszélni az általa szervezett közösségi kertekről. Annyira megtetszett neki a koncepció, hogy azonnal betelefonált a műsorba, és felajánlotta a segítségét.
Együttműködésük eredményeként már több automata öntözőrendszert építettek be fővárosi közösségi kertekbe, utoljára éppen a Hegyvidéken. A XII. kerület nem volt ismeretlen az öntözéstechnikai vállalkozó előtt, a cége korábban többször dolgozott itt, így például a Normafa Park, az Apor Vilmos tér, a Szent Család park vagy a Diana park növényeit is az általuk telepített hálózatok látják el nedvességgel.
A Böszikert tervezésekor a víztakarékosság egyike volt a legfontosabb szempontoknak, ezért a bejárás során a szakemberek csepegtetőcső beépítésére tettek javaslatot. A kertben tekergő, kétszáz méteres „csőkígyó” óránként 1,2 köbméter víz kijuttatására alkalmas, de a támfalakat takaró betonkosarakba ültetett növények ennek csak a harmadát igénylik. Mivel a közösségi kertben nincs hálózati feszültség, a napi húsz perc üzemidőt egy kipróbált, elemmel működő vezérlő kapcsolja. A rendszer részét képezi egy esőérzékelő is, hogy a csapadékos napokon ne működjön feleslegesen az öntöző.Ajandek_ontozurendszer_a_Boszikertben1A kertekben és parkokban szokásos, föld alá vezetett öntözőhálózatoknak csak a szórófejei emelkednek ki és végzik a feladatukat. Ilyen esetekben az éjszakai működés az előnyösebb, mert a hűvös, párás kései órákban a legkisebb a párolgási veszteség. A csepegtetőcsövek esetében a gazdaságosság sokkal jobb, mivel a víz – érdemi veszteség nélkül – közvetlenül a növények gyökeréhez jut, ezért a legmelegebb időszakokban is lehet használni ezeket, amikor a növények a leginkább igénylik a nedvesség-utánpótlást.
A kézből történő öntözéskor rengeteg víz kerül burkolt felületekre, ami nem hasznosul közvetlenül, ráadásul valakinek fognia kell a locsolócsövet. Az automata rendszer előnye, hogy a beépítés után, a használat évei alatt, nem igényel emberi munkát, így ha a közösségi kertészek közül éppen senki sem ér rá locsolni, a rendszer akkor is gondoskodik a kerítések mellé ültetett cserjékről és a flórakosarakban fejlődő évelőkről.Ajandek_ontozurendszer_a_Boszikertben2A közösségi kert növényein és kertészein kívül a környéken járók is haszonélvezői lesznek a nagyvonalú adománynak, hiszen az egyre zöldebb környezet és a nyíló virágok mindenki tetszését elnyerik. „Kiemelkedően fontosnak tartjuk a közösségfejlesztést, amihez mi ilyen módon tudunk hozzájárulni” – foglalta össze a Böszikert fejlesztésének motivációját az öntözéstechnikai szakember.

(Barta)