Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Áttörés jöhet a cukorbetegség gyógyításában

Budapesten elsőként a Észak-budai Szent János Centrumkórház II. Belgyógyászat-Diabetológiai Osztályán tesztelték azt az újonnan kifejlesztett készítményt, amely lehetőséget adhat az 1-es típusú diabétesz gyógyítására. A nemzetközi kutatás részleteiről, valamint az eddigi eredményekről dr. Kis János Tibort, a II. Belgyógyászat-Diabetológiai Osztály részlegvezető főorvosát, az Inzulinpumpa Centrum vezetőjét kérdeztük. A történelmi pillanatokban azzal a fiatal férfival is sikerült beszélnünk, aki önként vesz rész a nemzetközi programban.

– A KSH adatai szerint Magyarországon több mint 1,1 millió felnőtt és több mint 5 ezer gyermek él cukorbetegséggel. A 2-es típusú diabétesz kialakulásáról viszonylag sokat tudunk, de mi a helyzet az 1-es típussal? – kérdeztük dr. Kis János Tibor főorvost.

– Száz évvel ezelőtt az 1-es típusú, főleg fiatalokat érintő diabéteszt végzetes kórként tartották számon. Az inzulin felfedezése előtt gyerekek milliói haltak meg a betegségben. Már korszerű eszközeink vannak a kezelésére, de a tudomány mai állása szerint az 1-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható. A szövődmények különösen súlyosak lehetnek, sok más mellett vakság, veseelégtelenség is jelentkezhet. Az orvostudomány hosszú évtizedek óta próbál választ találni az 1-es típusú cukorbetegség megelőzésére és gyógyítására, de eddig nem született hatékony módszer. Fontos tudni, hogy ez a fajta diabétesz autoimmun eredetű, ami azt jelenti, hogy a szervezet az inzulintermelő béta-sejtek ellen fordul. Ez egy folyamat. Az 1-es típusú cukorbetegek esetében a saját inzulin termelése folyamatosan csökken, majd végül teljesen megszűnhet, így a kezelés is egyre nehezebbé válik.Attortes_johet_a_cukorbetegseg_gyogyitasaban2

Hol tart ma a tudomány, milyen kezelési módszerekkel lehet kordában tartani a betegséget?

– Az inzulinpumpa jó megoldás, egyre jobb inzulinok és beadási eszközök állnak rendelkezésünkre. Egy mai, modern inzulinpumpa gyakorlatilag olyan okoseszköz, ami a mesterséges intelligencia segítségével öntanuló algoritmust alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy „megtanulja” a beteg reakcióját az inzulinra, helyette számolja ki és adja be a szükséges korrekciós inzulint. De a legmodernebb eszközök sem képesek a beteg helyett figyelni az étkezésre, így az 1-es típusú cukorbetegeknek folyamatosan diétázniuk kell. Okosak a high-tech inzulinpumpák, de sajnos a betegséget nem gyógyítják.Attortes_johet_a_cukorbetegseg_gyogyitasaban1

– Az Észak-budai Szent János Centrumkórház is részt vesz abban a nemzetközi kutatási programban, ami megoldást találhat az 1-es típusú cukorbetegség gyógyítására. Mit gondol, sikerülhet?

– Megvan rá a remény, óriási dolog lenne! Történelmi pillanat vár ránk, hiszen Budapesten elsőként az Észak-budai Szent János Centrumkórházban tesztelhetünk. A készítményt ultrahang segítségével nyirokcsomóba fecskendezzük. A Diamyd elnevezésű szer kutatási programja a harmadik fázisba lépett, azaz már számos biztonsági és hatékonysági próbát kiállt. A gyógyszerjelölt az 1-es típusú cukorbetegség megelőzésében, illetve gyógyításában hozhat áttörést. A készítmény hozzájárulhat az inzulintermelő képesség megőrzéséhez, valamint a hasnyálmirigyben található inzulintermelő sejteket érintő autoimmun támadások lassításához, vagy akár leállításához. A Diamyd lehetőséget adhat arra, hogy az 1-es típusú cukorbetegség ne csak kezelhető, hanem gyógyítható is legyen.

– Van bármilyen mellékhatása a készítménynek?

Az eddigi adatok alapján nincs, teljesen biztonságos az alkalmazása. A beadás helyén, ahogy minden más vakcina esetében, bőrpír jelentkezhet.Attortes_johet_a_cukorbetegseg_gyogyitasaban3

– A kezelést követően mi vár a betegre? Ugyanúgy adagolnia kell magának az inzulint?

– A klinikai vizsgálat során folyamatosan mérjük majd a beteg inzulintermelési képességét. Mivel tesztfázisról van szó, ezért 66 százalék esély van arra, hogy valóban a hatóanyagot fecskendezzük be – a készítmények 33 százaléka ugyanis placebo. Reménykedünk, hogy olyan gyógyszert kap, ami megváltoztathatja a fiatal életét.

– Mennyi ideig tart a klinikai vizsgálat? Hányszor kell beadni a Diamydot?

Háromszor kell beadnunk, havi rendszerességgel, ezt követően minimum egy éven keresztül folyamatosan figyeljük a beteget érintő változásokat.

– Ha a vizsgálatok sikerrel zárulnak, és bebizonyosodik, hogy a szer valóban hatékony, akkor mennyi időt kell várni arra, hogy a készítmény minden beteg számára elérhetővé váljon?

– Az eddigi klinikai eredmények reménykeltők. Valószínűleg még éveket kell várni arra, hogy a készítmény a gyógyszertárakban is kapható legyen, ugyanakkor fontos mérföldkőhöz érkeztünk. Ha átütő eredmények születnek, akkor az engedélyeztetési folyamat felgyorsulhat. Bizakodunk, hiszen ez a betegség most még életre szóló odafigyelést igényel.

„Ez nem csak rólam szól!”

Mint kiderült, a készítményt jelenleg azokon a 18 és 29 év közötti fiatalokon tesztelik, akiknél az elmúlt fél évben diagnosztizálták az 1-es típusú cukorbetegséget. A nemzetközi kutatás – akárcsak minden gyógyszerjelölt esetében – szigorú protokoll szerint zajlik. A kísérletben részt vevő férfi kilétét nem fedhetjük fel, de a történelmi pillanatokban sikerült vele is beszélnünk.Attortes_johet_a_cukorbetegseg_gyogyitasaban4

Korán kezdődött a napja. Nemrég végzett a készítmény beadását megelőző vizsgálatokkal. Hogy van most?

– Már vártam ezt a pillanatot, teljesen jól vagyok!

– Hogyan derült ki, hogy cukorbeteg?

– Pont úgy, ahogyan azt a nagykönyvben is írják. Először a látásom romlott, persze nem drasztikusan. Órám volt az egyetemen, a tábláról akartam leírni az infókat, de már nem láttam olyan élesen, mint korábban. Pontosan tudtam, hogy ez a cukorbetegség jele.

Ennyire biztos volt benne?

– Persze, mivel a családunkban ennek már történelme van. Édesanyám ágáról többen is cukrosok, nem döbbentünk meg, amikor rólam is kiderült, hogy az vagyok.

– Az egyetemi élet része a szórakozás is...

– Odafigyeléssel minden megoldható. A hajnalig tartó buli után olykor például egy gyros is beleférhet, de csak akkor, ha a cukrom megengedi.Attortes_johet_a_cukorbetegseg_gyogyitasaban5

– Fontos nap a mai, egy olyan szert adnak be önnek, ami talán meggyógyíthatja. Ha minden jól megy, akkor a buli utáni gyrosozás miatt sem kell aggódni… Miért jelentkezett a programra?

– Mert biztonságosnak gondolom. Már több mint 1600 emberen tesztelték a szert, nem volt kérdés számomra, hogy jelentkezem. Ez teljesen új fejlesztés, nem csak magam miatt örülnék, ha bebizonyosodna, hogy a készítmény segít a cukorbetegeken. Ez nem csupán rólam szól. Többen kérdezték egyébként, hogy nem félek-e. Őszintén? Az egyetemi vizsgáktól sokkal jobban rettegek. Villamosmérnöknek tanulok, ami nem könnyű...

– Látom, hogy nem fél, ezért sem kérdeztem, ellenben 33 százalék esély van arra, hogy placebót kap…

– Gondoltam rá, ez valamennyire csökkenti a lelkesedésemet, de alapvetően én inkább azt várom, hogy bevezessék a terméket. Lehet, hogy furcsán hangzik, de nem a saját életem megváltoztatása a legfontosabb, sokkal inkább az, hogy a gyógymód mindenki számára elérhetővé váljon. Örülök, hogy ebben nekem is részem lehet. Sajnos vannak olyanok, akiknek nehezen megy az odafigyelés – nekik mindenképpen komoly segítséget jelent majd a készítmény. Szóval nagy változások jöhetnek, még akkor is, ha valaki most placebót kap. Örülök annak, hogy az orvosokkal és a nővérekkel együtt részesei lehetünk egy olyan folyamatnak, ami milliók életét változtathatja meg. Ez fantasztikus érzés! Ja, és van 66 százalék esélyem! – zárta gondolatait az egyetemista, akinek a terveknek megfelelően június 2-án Arapovicsné dr. Kiss Krisztina, a II. Belgyógyászat-Diabetológiai Osztály részlegvezető főorvosa elsőként adta be a készítményt.Attortes_johet_a_cukorbetegseg_gyogyitasaban6

Boussebaa Mimi