Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Itt a vármegyebérlet!

Május elseje óta megvásárolhatók az új, 30 napos vármegyebérletek, valamint az országbérlet. Ezek használatával sokak számára válhat az eddiginél jóval olcsóbbá a helyközi közlekedés, hiszen az egy vármegyére érvényes bérlet teljes áron 9450 forintba kerül, míg a diákok 90 százalékos kedvezménnyel, mindössze 945 forintért válthatnak bérletet. A havi országbérlet már két vármegyebérlet áráért, 18 900 forintért megvehető, a tanulóknak pedig csak a teljes ár 10 százalékát, összesen 1890 forintot kell fizetniük érte.

Az új bérleteket a MÁV-START, a MÁV-HÉV, a GYSEV, a Volánbusz és néhány más buszos szolgáltató helyközi járatain lehet igénybe venni. Fontos tudni, hogy a vármegyebérlet és az országbérlet nem vehető igénybe helyjegyköteles vonatokon (például az IC-ken), 1. osztályon, továbbá a helyi közösségi közlekedési társaságok járatain.

Így a Pest vármegyei bérlet és az országbérlet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) járatain sem érvényes, ugyanakkor mindkettő felhasználható Budapest közigazgatási határán belül a MÁV-START vonatain, amennyiben azok nem felárasak, valamint a helyközi Volánbusz-járatokon, a fővárosi agglomerációs vonalak – azaz a kék buszok – kivételével. Ez utóbbi, kék buszos elővárosi vonalakon (például a Budakeszire, Budaörsre, Törökbálintra közlekedő járatokon), valamint a HÉV-eken csak az utolsó budapesti megállóhelytől kifelé eső szakaszon vehetők igénybe az új bérletek. A MÁV által üzemeltetett Széchenyi-hegyi Gyermekvasúton is jegyet kell venni.

A Pest vármegyei bérlet kedvezőbb megoldást jelent azoknak az ingázóknak, akik korábban legalább 10 kilométeres távolságra váltottak HÉV-bérletet, és azoknak is, akik környéki 10 kilométeres bérlettel vagy Dél-Buda zónabérlettel utaztak. A vármegyebérletet és az országbérletet legegyszerűbben online, a MÁV-applikációban vásárolhatjuk meg, de a MÁV, a Volánbusz, valamint a BKK pénztárainál és automatáiban is megvehetjük.

 

Újabb hegyvidéki vonalakon vált lehetővé a kerékpárszállítás. Immár a Bosnyák tér és a Thomán István utca között közlekedő 110-es és 112-es buszokra is feltehetjük a biciklinket. Egy járművön egyszerre egy kerékpár szállítható, amelyet biztonságosan rögzíteni kell az erre kijelölt helyen.

A járművezető zsúfoltság esetén megtilthatja a kerékpárszállítást, ebben az esetben meg kell várni a következő autóbuszt. A kerékpárszállításra kijelölt járműveket külön piktogram jelzi.

A bicikliszállítás lehetősége különösen jól jön, ha valaki defektet kap, az elektromos kerékpárjának lemerül az akkumulátora, vagy elkapja őt egy felhőszakadás. Azok számára, akik reggelente, munkába, iskolába menet legurulnak a hegyről, szintén jóval kényelmesebb, ha hazafelé nem kell feltekerniük. A Hegyvidéken jelenleg a 21-es, a 102-es, a 110-es, a 112-es, a 128-as, a 155-ös, a 156-os, a 212-es, a 221-es és a 291-es buszokon, a 17-es, az 56-os, az 59-es és a 61-es villamosokon, valamint a fogaskerekűn lehet kerékpárt szállítani.

A BKK járatain biciklit szállítani egy vonal- vagy gyűjtőjegy érvényesítésével és kerékpárbérlettel lehet, emellett természetesen a bringával közlekedőnek is rendelkeznie kell érvényes jeggyel vagy bérlettel. A kis méretű, legfeljebb 41 centiméter (16 col) külső kerékátmérőjű kerékpár, valamint a roller, továbbá mérethatár nélkül az összecsukott bicikli továbbra is díjtalanul, minden járaton kézipoggyászként szállítható.

sz.