Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Emlékezés az ’56-os hős testnevelőre

Hegedüs István a Testnevelési Főiskola tanáraként, úszóedzőként dolgozott az 1956-os forradalom és szabadságharc idején. Azért, hogy tanítványait figyelmeztesse a veszélyekre, október 24-én hajnalban Izabella utcai otthonából elindult a margitszigeti uszodába, ám röviddel később egy géppisztolysorozat oltotta ki az életét. Egykori tanítványai és pályatársai a Testnevelési Egyetem parkjában, a róla készült szobor előtt emlékeztek a korábbi öttusázóra, akinek tiszteletére Pokorni Zoltán polgármester közreműködésével egy fát is ültettek.

Húsz évvel ezelőtt avatták fel Hegedüs István szobrát a Testnevelési Egyetem kampuszán, majd onnan került 2015-ben mostani helyére, az egyetem új Olimpiai parkjába. Az alkotást a kezdetek óta minden évben megkoszorúzzák egykori tanítványai és pályatársai, az ünnepségeken pedig a Hegyvidéki Önkormányzat és az öttusaszövetség képviselői is részt vesznek.
Az idei megemlékezésen Pécsi Gábor, a Magyar Öttusa Szövetség korábbi irányítója elmondta, hogy eredetileg Schmitt Pál mondta volna a köszöntőt, ám ő éppen Indiában korteskedik az öttusa olimpián tartása mellett. Méghozzá sikerrel, mert bár nem teljesen az eredeti formájában, de a sportág ott marad az ötkarikás játékok műsorán.
A sportvezető emlékeztetett arra, hogy az 1946-ban kiadott papír 20 forintoson lévő alakot Hegedüs Istvánról, a kedvenc lova után „Fityula” becenévre hallgató sportolóról mintázták, ugyanúgy, mint a Szabadság-szobor fáklyavivő mellékalakját. Ezt követően Papp Sándor 2016-os megemlékezéséből idézett. Kiemelte, hogy Hegedüs rendkívül komolyan vette a tanítást. Nem hagyta, hogy növendékei akár csak egy fél hosszon helytelen technikával ússzanak. Megállította őket, és elmagyarázta, mit kell kijavítani, s hogyan. Az edzés végén pedig egyenként felhívta a figyelmet az esetleges hibákra, továbbá arra, hogy milyen módon lehet ezeken változtatni. Sőt, arra is, hogy az általa javasoltak miért a legjobb mozdulatok. Az ügyetlenkedéseken sohasem gúnyolódott, figyelt a tanítványaira, ahogyan ők is figyeltek rá.Emlekezes_az_56-os_hos_testneveloreKötelességteljesítését személyes biztonsága elé helyezte, amikor 1956. október 24-én elindult az uszodába, hogy figyelmeztesse úszóit a rájuk leselkedő veszélyekre. Izabella utcai otthonából nem ért el a margitszigeti uszodába, mert a Szófia utcában egy – valószínűleg ÁVH-s – géppisztolysorozat végzett vele.
Az ünnepség részeként minden évben díjat kapnak azok a sikeres öttusázók, akik megélték a 90. életévüket. Szondy István, Benedek Gábor és Nyulászi András után az idén Bódi János világbajnoki bronzérmes olimpikon vehette át az elismerést. A megemlékezés végén a résztvevők, Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester közreműködésével, elültették azt a Hegedüs Istvánnak ajánlott fát, amely méltó módon jelképezi a sportoló emberi nagyságát.

-os