Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Mar_lehet_szavazni_a_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjeire

Már lehet szavazni a Kaszás Attila-díj idei jelöltjeire

Pokorni Zoltán polgármester volt az egyik alapítója a Kaszás Attila-díjnak, amelynek idei jelöltjeire november 30-ig szavazhatunk. A versenyben maradó négy színművész: Csankó Zoltán, Fehér László, Fila Balázs és Nagy Cili.

A Kaszás Attila-díjat Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere Szűcs Gáborral, a Mozaik Művészegyesület elnökével közösen alapította, és ebben az évben már tizenhatodik alkalommal adják át. A Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Petőfi Kulturális Ügynökség a Nemzeti Színházban tartott sajtótájékoztatón mutatta be a harmadik, közönségszavazásos fordulóba jutó jelölteket.

Negyvenegy színészt terjesztett fel az elismerésre saját társulata, és mostanra négyen maradtak versenyben. Az idei jelöltek: Csankó Zoltán, a Győri Nemzeti Színház, Fehér László, a Forte Társulat, Fila Balázs, a József Attila Színház, valamint Nagy Cili, a Weöres Sándor Színház színművésze.Mar_lehet_szavazni_a_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjeire3

Mint az többször is elhangzott a sajtótájékoztatón, a győztes kiválasztása teljesen demokratikus úton történik. Az első fordulóban a társulatok terjeszthetnek fel a körükből valakit, a második fordulóban szakmabeliek titkos szavazása által szűkül le a jelöltek névsora, a harmadik, utolsó körben pedig a közönség dönt arról, ki vehesse át a díjat.

Rátóti Zoltán Kossuth-díjas színművész, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója köszöntője elején bevallotta, mindig megremeg a hangja, ha a Kaszás Attila-díjról esik szó. Egy osztályba járt az elhunyttal a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, rengeteg közös emlék köti össze őket. Ahogy fogalmazott, inkább hívná meg egy kávéra egykori barátját, mintsem hogy a nevét viselő díj sajtótájékoztatóján mondjon beszédet…

Kiemelte, ez nem kizárólag szakmai kitüntetés, a mesterségbeli tudás megléte mellett az is elengedhetetlen, hogy a jelöltek közösségteremtő személyiségek legyenek, mint amilyen Kaszás Attila is volt. Rátóti végül megköszönte mindenki munkáját, aki hozzájárul a díj fennmaradásához és ezáltal Kaszás Attila emlékének ápolásához.

Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára egy József Attila-idézettel kezdte beszédét: „Van egy színház, végtelen és mibennünk lakik.” Ez a verssor is rámutat arra – folytatta –, hogy a színház nem egy elvont, elszigetelt világ, egy színész csak a közönséggel szorosan összefonódva képes kiteljesedni. Nem véletlen tehát, hogy a színházbarátok szavazatai is latba esnek a díj odaítélésekor. Hozzátette, hogy ez az elismerés – amely az elmúlt tizenöt évben egyre komolyabb rangot vívott ki magának – nem a díjazott pályafutásának végét jelző gesztus, hanem sokkal inkább megerősítés és bátorítás a jövőre nézve.

Pokorni Zoltán felidézte a díj megalapításának körülményeit: Szűcs Gábor, a Mozaik Művészegyesület elnöke kereste meg őt az ötlettel, amelyből 2008-ban, a magyar kultúra napján lett valóság. Azóta is nagyon büszke a díjra, valamint arra, hogy az nem került a jobb- és a baloldal, a kormány és az ellenzék közötti viták kereszttüzébe – Kaszás Attila közkedveltsége és a halála fölött érzett megrendülés elejét vette ennek.

A polgármester szerint igen gazdag a színházi élet Magyarországon, a határon túli magyar közösségek megmaradása szempontjából pedig különösen fontos a kultúra e szegmense. Végezetül arra biztatta a színházbarátokat, hogy adják le szavazatukat kedvencükre.Mar_lehet_szavazni_a_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjeire2

A jelöltek kisfilmekben mutatkoztak be, egyben elmondták gondolataikat a díj kapcsán. A Kaszás Attila-díj hivatalos honlapján (kaszasattiladij.hu) megtekinthetők a videók.

„Senki sem csillog magától” – Nagy Cili, a szombathelyi Weöres Sándor Színház színművésznője fogalmazott így az őt bemutató filmben, arra utalva, hogy a színház közösségi műfaj, őt magát is elsősorban az együtt játszás öröme élteti. Elárulta, pályája kezdetén annyira szorongott az előadások előtt, hogy remegett keze-lába. Úgy küzdötte le az izgatottságát, hogy tudatosította magában, felkészült a szerepre, ezért nincs veszítenivalója. Arra is rájött az elmúlt tíz év során, hogy a színészetben a játékosság a legfontosabb, még akkor is, ha drámai szerepet kell eljátszani.

Csankó Zoltánt immár harmadízben jelölte a Győri Nemzeti Színház, meg is jegyezte viccesen, hogy ha ezúttal sem kapja meg az elismerést, kénytelen lesz saját magát megjutalmazni egy tiszteletbeli Kaszás Attila-díjjal. Már csak amiatt is örülne a kitüntetésnek, mert jó barátja volt a névadónak. Azt azonban sietve hozzátette, ettől még más is megérdemli – elvégre a Kossuth-díjasok sem ismerik személyesen Kossuth Lajost…

Fehér László 33 évesen, azaz krisztusi korban kaphatja meg a Kaszás Attila-díjat, amennyiben rá érkezik majd a legtöbb szavazat. A Kárpátaljáról származó színművész szerint éppen olyan korban van, hogy vissza tud tekinteni eddigi életművére, levonva abból a szükséges tanulságokat.

Vidnyánszky Attila édesanyjánál kezdte bontogatni színészi szárnyait, tőle tanulta az alapokat. Édesapja színházi világosító volt, fia ezért ügyel arra, hogy minden előadás végén kimutasson a kollégákra, öltöztetőkre, sminkesekre, hangtechnikusokra, jelezve, a taps nekik is szól. A színművész felidézte azt a pillanatot, amikor végleg eldőlt a sorsa: 11-12 éves lehetett, és egy iskolai előadás után, amelyben János vitézt alakította, kipillantott a nézőtérre, és ott szeretett, évekkel korábban elhunyt nagymamáját vélte felfedezni.

Fila Balázs, a József Attila Színház színművésze hálás a sorsnak, hogy mindig tartozott valamilyen társulathoz, és nem szabadúszóként kell boldogulnia. A főiskola elvégzése előtt a kaposvári Csiky Gergely Színház tagja volt, a diploma megszerzése után az Operettszínházban dolgozott, 2008-ban szerződött át a mostani helyére.

Elmondta, ahhoz, hogy a színpadon meg tudjon nyílni, szüksége van arra, hogy szoros viszonyban legyen társaival. Ez a József Attilában adott; a társulat immár hatodik alkalommal jelölte őt a Kaszás Attila-díjra. Fila Balázs egyszerű vidéki családból származik, nagyszülei cselédek voltak, alázatát a hátterének is köszönheti. Szerinte a jelölése annak is betudható, hogy mindig mindenkihez van egy jó szava. A közönség szeretete is megerősíti abban, hogy érdemes szívvel és lélekkel dolgoznia.

A jelöltekre november 30-a éjfélig lehet szavazni a kaszasattiladij.hu oldalon. Az elismerés egymillió-nyolcszázezer forintos pénzjutalommal is jár a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Raiffeisen Bank jóvoltából. A december 5-i díjátadó ünnepség helyszíne a Vígszínház lesz.Mar_lehet_szavazni_a_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjeire

W. Á.