Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_generaciok_kozotti_kapcsolatot_erositheti_az_ifjusagi_onkormanyzat1

A generációk közötti kapcsolatot erősítheti az ifjúsági önkormányzat

Fonti Krisztina alpolgármester fogadta a Klebelsberg Központhoz tartozó XII. kerületi iskolák diákönkormányzatainak képviselőit a polgármesteri hivatalban. Minden hegyvidéki középiskolában működik diákönkormányzat, ám a tanulóknak nincs kerületi szintű képviselete. Ez most megváltozik, mert a XII. kerületi Családsegítő és Gyermekjóléti Központ részvételével már közel fél éve zajlanak az egyeztetések a Hegyvidéki Ifjúsági Önkormányzat megalapításáról. A kezdeményezést támogatja az önkormányzat, amely egyeztetésre hívta az érintetteket.

A települési diákönkormányzat nem új találmány, huszonöt éves múltra tekint vissza, de a rendszer korántsem egységes. Valójában mindenki a saját rendszerét működteti, a saját szabályai szerint. Schmidt Richárd, a XII. kerületi Családsegítő és Gyermekjóléti Központ telephelyeként üzemelő Ifjúsági Közösségi Tér csoportvezetője úgy gondolta, érdemes lenne a Hegyvidéken is létrehozni ifjúsági önkormányzatot, amely szervezeti hátteret adna a fiatalok kezdeményezéseinek. Minderről azon a találkozón beszélt, amin a hegyvidéki iskolai diákönkormányzatok vezetőit fogadta Fonti Krisztina alpolgármester.
Nátulyné Szabolcsik Eszter, a családsegítő központ vezetőhelyettese az előzményekről szólva elmondta, hogy a tapasztalatok szerint a mai fiatalok érzékenyek a társadalmi problémákra, a hegyvidékiek pedig szeretik a lakhelyüket, és szeretnének is tenni érte. A Klebelsberg Központhoz tartozó kerületi középiskolákat képviselő diákok tehát most közösen találhatják ki a helyi modellt, ami úttörő vállalkozás, mert a fővárosban jelenleg sehol máshol nincs hasonló szervezet. Fonti Krisztina szerint örvendetes, hogy elindult a folyamat, ami szeptemberben új szintre érhet, akkor ugyanis a nem állami fenntartású középiskolákat is bevonják a munkába.A_generaciok_kozotti_kapcsolatot_erositheti_az_ifjusagi_onkormanyzat1A diákok képviselői számos ötlettel álltak elő már az első találkozón. Többen szóba hozták az ösztöndíjak kérdését, amire az alpolgármester azt válaszolta, hogy a Hegyvidéken sikeresen működik a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszer, de ezek szerint ennek ismertsége nem megfelelő. Hozzátette, jelenleg ezt csak az itt lakó diákok vehetik igénybe, ám megvizsgálják a lehetőségét annak, hogy kiterjesszék a programot minden Hegyvidéken tanuló középiskolásra. Többen javasolták a diákok egymás közötti korrepetálásának a megszervezését, valamint a továbbtanulással kapcsolatos információk átadását, különös tekintettel az egyetemek bemutatkozására.
Fonti Krisztina annak a meggyőződésének adott hangot, hogy valamilyen formában az iskolákat kellene bázisnak tekinteni, és így felépíteni a kerületi ifjúsági önkormányzatot. Ennek képviselői pedig akár a „nagy” önkormányzat testületi üléseire is meghívást kaphatnának, előterjesztéseket tehetnének, hozzászólhatnának a diákságot érintő önkormányzati döntésekhez, részt vehetnének ezek előkészítésében. Mint fogalmazott, az ifjúsági önkormányzat valódi érdekképviseleti szervezetként működne.
Hasonlóképpen gondolkodtak a jelen lévő diákok is, akik megemlítették a programok szervezését. Fonti Krisztina erre reagálva elmondta, hogy a Hegyvidéken magas a szépkorúak száma, és igen sok rendezvényt szervez számukra az önkormányzat. Ugyanez a helyzet a felnőttekkel és még inkább a családosokkal, ám való igaz, kevés esemény szólítja meg a fiatalokat. Ezen változtatni kell – de nem úgy, hogy az önkormányzatban ülők kitalálják, mi jó a diákoknak, hiszen a fiatalok teljesen másként látják a világot. Legyen meg a lehetőségük javaslatokat tenni, és akár meg is szervezni a saját programjaikat, amihez az ifjúsági önkormányzat adhatná a hátteret!A_generaciok_kozotti_kapcsolatot_erositheti_az_ifjusagi_onkormanyzat2Egy olasz példára hivatkozva Fonti Krisztina a generációk közötti kapcsolatok erősítéséről is szólt, ami ott úgy működik, hogy a fiatalok elmennek az idősekhez, akik a régi időkről, a településükről, az egykori életről beszélnek nekik. Ezzel kapcsolatban jók az ottani tapasztalatok, népszerű ez a lehetőség. Az alpolgármester szerint ez hozzájárulhatna ahhoz az önkormányzati célkitűzéshez is, hogy a Hegyvidék demenciabarát kerület legyen.
Az iskolák képviselőinek javaslatai között szerepelt egy információs internetes oldal létrehozása, valamint környezetvédelmi akciók és támogatói gyűjtések szervezése. Utóbbival kapcsolatban Fonti Krisztina felhívta a figyelmet, hogy jelenleg is zajlik egy önkormányzati segítő program az Árnyas úti befogadóotthonban átmenetileg elhelyezett gyerekek számára. Arra biztatta a megjelenteket, hogy ha tehetik, csatlakozzanak a kezdeményezéshez. Végezetül az alpolgármester kiemelte: jó látni, hogy a mai fiatalok komolyan veszik a társadalmi felelősségvállalást, szívesen segítenek másoknak, és vannak saját ötleteik, amiket megvalósítanának.

-os