Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Műfajok és művészetek találkozása a Cziffra György Fesztiválon (2.)

Hazánk egyik legsikeresebb és legkülönlegesebb, immár nemzetközivé nőtt programsorozata a Cziffra György Fesztivál, amely a Hegyvidékről, a MOM Kulturális Központból indult (világ)hódító útjára. A kezdetekről és a közelgő programokról Hambuch Gerdát, a MOMkult ügyvezető igazgatóját kérdeztük. (Beszélgetésünk 1. részét január 16-i lapszámunkban olvashatják.)

  • Izgalmasnak ígérkeznek a képzőművészeti programok. Mit tudhatunk ezekről?
  • Két kiállítás is megvalósul a Cziffra György Fesztivál keretében. Szirmay Zsanett tárlata február 12-től március 13-ig látható majd a Hegyvidék Galériában. A textilművész „Soundweaving” című, interdiszciplináris és interaktív projektje a magyar népi hímzés motívumvilágából merített vizuális elemeket ülteti át egy nagy méretű installációba. A minták, a vizualitásuk mellett, értelmezhető és lejátszható dallamokként is szolgálnak. Az installáció lényege a lyukkártyás, zengőfésűs zenelejátszóra átírt hímzésekből ismert, tradicionális keresztszemes minták hangi leképezése lyukkártyák segítségével, amelyeket maga az alkotó lyukasztott. Ezek a kártyák képezik a dallamok kottáit. A minták alapja különböző Kárpát-medencei térségek – bukovinai székely, kalotaszegi és magyarországi – ingeken és párnákon fellelhető népi hímzéseinek részletei. A hímzések a transzformáció során lézervágott textilekké alakultak, a keresztszemes minták pedig dallammá. A „Soundweaving” minden érzékszervet egyszerre mozgat meg, és interakcióra invitál. A népművészet, a design és a zene határterületeit ötvöző projekt többféle médiumot használ, több síkon kommunikál. Egyként tartozik az analóg és a digitális világhoz, miután a kézzel készült hímzések lézervágott minták formájában értelmeződnek át. Ugyanakkor a vizuális világ auditív módon jelenik meg benne, illetve a zene grafikai karaktere jut szerephez a dallamsorok felépítésénél. A kortárs képzőművészet határterületeit feszegető alkotás egyazon időben jeleníti meg a hagyomány és a technika, valamint a vizualitás és az auditív találkozását. A megnyitó február 12-én 18 órakor lesz, és a kiállításhoz egy tárlatvezetéssel egybekötött workshop is kapcsolódik, amelyet Szirmay Zsanett tart február 28-án 18 órától. A résztvevők önállóan megtervezhetik a hímzésből készült saját kreatív dallamaikat, amiket lehetőség lesz lejátszani egy speciális lejátszóval. A vizuális és zeneművészet iránt érdeklődők mellett a műhelyfoglalkozás – 14 éves kortól – minden korosztály számára ajánlott.Mufajok_es_muveszetek_talalkozasa_a_Cziffra_Gyorgy_Fesztivalon_2.
  • A másik kiállítás a fesztivál névadójához kapcsolódik.
  • A MOMkult Reich Károly Galériájában a Cziffra György Fesztivál által egyéni kiállítás megvalósítására meghirdetett pályázat győztese mutatkozik be. A felhívás a Magyar Képzőművészeti Egyetem festőművész és grafikusművész (képgrafika-specializáció) szakos, 2–4. évfolyamos hallgatói részére szólt, amivel a fesztivál szervezői Cziffra György 1973-ban útjára indított missziója előtt tisztelegnek. A zongoraművész az alapítványán keresztül segítette a tehetséges zenészeket, képzőművészeket. Rendszeresen szervezett kiállításokat a Senlisban található alapítvány központjában, a Saint-Frambourg-kápolnában. A pályázat célja az volt, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítson pályakezdő képzőművészeknek. A győztes Mihályi Bálint, a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakos hallgatója lett, akinek az önálló kiállítása február 11-én 17 órakor nyílik meg.
  • A Cziffra György Fesztivál idei programsorozatában is sok érdekes, várhatóan komoly kulturális élményt adó esemény kapott helyet. Ön melyiket várja leginkább?
  • Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész és a Concerto Budapest előadásában a Rachmaninov-esszencia koncerteket, Keller András vezényletével. De nagyon kíváncsi vagyok a fiatal zongoraművész, Kevin Chen zongoraestjére is a Zeneakadémián.
  • Rendkívül színes a hegyvidéki műsorpaletta is. Bárest felnőtteknek, gyerekeknek szóló koncert, Cziffra György életét feldolgozó új dokumentumfilm is szerepel a programban.
    • A Bárest évek óta visszatérő, nagy népszerűségnek örvendő rendezvény, amellyel az 1920-as, 30-as, 40-es évek lokálhangulatát igyekszünk megidézni. Ilyenkor lokállá alakul át a MOMkult színházterme, és nemcsak hallgatni lehet a kiváló muzsikusokat, de a táncos lábú látogatók a táncparketten is bizonyíthatnak. A felhőtlen szórakozásra Sárközy Lajos és zenekara, valamint a Hot Jazz Band műsora jelent garanciát. Erre a programunkra szoktak leghamarabb elfogyni a jegyek. A Cziffra György Fesztivál idei koncertjei, előadásai és rendezvényei közül több a MOMkultban és a Hegyvidéki Kulturális Szalonban valósul meg, ezek valóban sokszínű kínálatot biztosítanak majd mind kulturális, mind közösségi tekintetben. Érdemes ellátogatni intézményeink honlapjaira, amiken minden hegyvidéki fesztiválprogram megtalálható.

Sz. D.

További részletek a programokról és a jegyvásárlási lehetőségekről: cziffrafesztival.hu