Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

„Ha most kitartunk, akkor talán nyugodt nyarunk lesz”

„Egyre rutinosabban tudjuk kezelni a betegeket, a terápiákat illetően is magabiztosabbak vagyunk” – mondta el lapunknak dr. Nyulasi Tibor. A Szent János Kórház Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályának főorvosa a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos tapasztalatai mellett arról is beszélt, milyen új kihívásokkal kell szembenézniük a Kútvölgyi karanténkórházban.

– Magyarországon május 3-ra várják a koronavírus-járvány tetőzését. Ez mit jelent pontosan?

– A döntéshozók a szakemberekkel együtt folyamatosan figyelik az adatokat – én is úgy gondolom, hogy május 3-ra várható a járvány tetőzése. Ez azt jelenti, hogy a fertőzöttek száma eléri a „platót”, tehát a későbbiekben mindennap ugyanannyi vagy kevesebb új beteget regisztrálnak majd. A járvány terjedése lassulhat, az egészségügyi rendszer pedig el tudja látni a betegeket.

– A kétezret is meghaladta az igazoltan új koronavírussal fertőzöttek száma hazánkban. Világviszonylatban mennyire számít súlyosnak az itthoni járványügyi helyzet?

– Egyáltalán nem számít súlyosnak, ugyanakkor fontos megjegyezni azt is, hogy a fertőzöttek száma jóval nagyobb lehet.

– Az eddigi adatok alapján Magyarországon jóval enyhébb a járvány lefolyása, mint Olaszországban, vagy Spanyolországban. Mi lehet ennek az oka?

– Magyarország idejében meghozta az óvintézkedéseket, és a legrosszabb forgatókönyvre is felkészült. Megfelelő kórházi kapacitás áll rendelkezésre arra az esetre, ha mégis berobbanna a járvány, ráadásul a lélegeztetési lehetőség is adott. Ezek fontos tényezők…

– Már hetek óta kezelnek koronavírus-fertőzött betegeket. Milyen tapasztalataik vannak eddig?

– Egyre rutinosabban tudjuk kezelni a betegeket, a terápiákat illetően is magabiztosabbak vagyunk. A Szent János Kórház III. Belgyógyászati–Kardiológiai Osztálya mellett már az Ortopéd–Traumatológiai Osztálya is COVID-osztályként működik, ahol baleseti és hasi sebészeti műtéteket végeztünk olyan betegeken, akik igazoltan koronavírussal fertőzöttek. A harmadik ellátóhelyünk a Kútvölgyi Klinikai Tömb karanténkórháza, amely sajnos megtelt. Rendkívül sok hajléktalan került hozzánk. Lényegesen nehezebb őket kezelni és izolálni, mint egy átlagembert.

– Hogyan oldják meg a szenvedélybetegek ellátását a karanténkórházban?

– Sajnos a hajléktalanok között többen is küzdenek valamilyen függőséggel. A dohányzás megoldása, a pszichiátriai betegek kezelése igen komoly kihívást jelent. Ezért gyakran pszichiátereket osztunk be ügyeletes orvosként. Igyekszünk normális keretek között tartani a karanténkórház működését.

– Van kapacitásuk újabb koronavírus-fertőzött betegek ellátására?

– A COVID-osztályok 65-70%-os telítettséggel működnek. A koronavírusos betegeket változatlanul fogadni tudjuk. Jelenleg száznegyvenhét fertőzöttet kezelünk. A Pesti úti idősotthon negyven lakóját is mi látjuk el, ők most a második tesztjük eredményére várnak. Az intenzív osztályról többhetes kezelés után ismét hazaküldhettünk két gyógyult pácienst.

– Mitől függ a súlyos betegek túlélési esélye?

– A betegség lefolyása általában tíz-tizennégy napig tart. Mi mindent megteszünk, amit csak lehet, és reménykedünk abban, hogy tudunk segíteni, ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy az intenzív osztályon még nem találkoztam ateistával.

– A Szent János Kórház mennyire van most leterhelve?

– Továbbra is azt látjuk, hogy a betegek nagyon fegyelmezettek, halasztható problémával nem keresik fel személyesen a kórházat. A korlátozóintézkedések még biztosan hetekig érvényben maradnak, ezért igyekszünk felkészülni a járvány utáni időszakra, az elmaradt műtétek és vizsgálatok pótlására.

– Még mindig sokan vannak azok, akik valamilyen módon támogatni szeretnék a Szent János Kórház munkáját?

– Folyamatosan kapunk felajánlásokat – rendkívül kitartók a segítőink, akik hol nagyobb, hol kisebb támogatást nyújtanak a kórháznak. Nincs jelentősége a támogatás mértékének – a munkánkat leginkább a társadalmi összefogás segíti. Tartok a május 1-jei hosszú hétvégétől, ezért most egyetlen kérésem van az emberekhez: legyenek türelmesek, ha lehet, maradjanak otthon! Ha most kitartunk, akkor talán nyugodt nyarunk lesz.

BM.