Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A nyár elmúlt, a fertőzésveszély nem!

A koronavírus-járvány munkahelyeket érintő negatív hatásai miatt sokak számára nem volt felhőtlen az idei nyár, de azért aki csak tehette, igyekezett kihasználni az évszak örömeit. Lassan azonban vége a szép napoknak: azok, akik eddig a szabadságukat töltötték, nagy számban térnek vissza munkahelyeikre, szeptember 1-jén pedig – ami sokáig evidenciának tűnt, ám most mégis örömteli hír szinte mindenkinek – az iskolákban is a megszokott módon kezdődhet meg a tanév.

Az élet újraindulása fokozott elővigyázatosságot igényel: mivel az elmúlt napokban, hetekben több környező országban is rekordokat döntött az újonnan azonosított fertőzöttek száma, nálunk is jóval nagyobb lett a járvány kiújulásának kockázata. Most tehát különösen fontos, hogy a fertőzés megelőzése érdekében betartsuk az érvényben lévő alapvető egészségügyi előírásokat.

Továbbra is kötelező maszk vagy a szájat és az orrot eltakaró sál, kendő viselése az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön. A Budapesti Közlekedési Központ néhány napja arról adott hírt, hogy az ellenőrök nemcsak a jegyeket és bérleteket, hanem a maszkok használatát is ellenőrzik, és akár le is szállíthatják a járművekről azokat, akik felszólításra sem takarják el az arcukat.A_nyar_elmult_a_fertozesveszely_nem1

Az üzletek, vendéglátóhelyek, szálláshelyek, mozik, színházak, uszodák, fürdők korlátozás nélkül nyitva lehetnek, ugyanakkor ötszáznál több résztvevővel továbbra sem lehet megtartani a zenés, táncos rendezvényeket. A vendéglátóhelyek benti részeiben, ahol a vendégek is tartózkodnak, maszkot kell hordaniuk a dolgozóknak.

A kórházakban – kivéve a koronavírus-fertőzéssel érintett osztályokat – jelenleg nincs érvényben látogatási tilalom. A Szent János Kórházban arra hívják fel az érintettek figyelmét, hogy szabályaik szerint a betegeket csak egészségesen, délután 14 és 18 óra között lehet látogatni, a fekvőbetegosztályokon pedig kötelező maszkot viselni. Egy embernél egyidejűleg legfeljebb két látogató lehet, és számukra azt javasolják, hogy – amennyiben a beteg állapota lehetővé teszi – az intézmény kertjében találkozzanak.

Pillanatnyilag a szociális intézmények látogatására vonatkozóan sincs érvényben általános korlátozás. Az elmúlt napokban ugyanakkor a fővárosban működő több idősotthon is látogatási tilalmat rendelt el.A_nyar_elmult_a_fertozesveszely_nem3

Utazási korlátozások

Külföldi út esetén érdemes a konzuliszolgalat.kormany.hu honlapon tájékozódni a célországban aktuális járványügyi helyzetről és utazási korlátozásokról. Ugyanott arról is találhatók információk, számíthatunk-e beutazási korlátozásokra az érintett országokból hazatérve.

Az országos tisztifőorvos meghatározta és hetente felülvizsgálja a zöld, sárga és piros besorolású (alacsonyan, kevésbé súlyosan és súlyosan fertőzött) országokat. A sárgával és pirossal jelölt államokból való beutazás esetén a határon belépők (közúton és repülőtéren is) szúrópróbaszerű egészségügyi szűrésen esnek át. A testhőmérséklet-mérés mellett kérdőívet kell kitölteni, valamint hatósági házi karantén elrendelésére kerül sor a korábban megszokott módon.

A hatósági házi karanténra kijelölt ember köteles 14 napig az otthonában maradni, és tünetek esetén a háziorvosát értesíteni. Amennyiben valaki mentesülni szeretne a hatósági házi karantén alól, PCR-tesztet végeztethet el. Sárga jelölésű ország esetén egy, piros jelölésű ország esetén két negatív PCR-teszttel oldható fel a karantén. (PCR-laborok a XII. kerületben is működnek, ezek címei, telefonszámai, továbbá a nyitvatartásuk megtalálható a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján, a https://www.nnk.gov.hu címen.)

Jó, ha tudjuk, hogy nem jár táppénz a sárga vagy piros besorolású országokból hazatérők hatósági házi karanténja idejére. Abban az esetben viszont, ha valaki a saját költségére PCR-tesztet végeztet el, és ez alapján kiderül, hogy valóban koronavírus-fertőzött, már keresőképtelennek minősül, és kaphat táppénzt.

Orbán Viktor miniszterelnök augusztus 21-én a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról beszélt, hogy a magyar állapotokhoz képest a legtöbb helyen romlik a koronavírus-helyzet, ezért szeptember 1-jétől szigorítások várhatók az egyes országok fertőzés szerinti osztályozásában. Arra kért mindenkit, hogy „déli irányba” szeptembertől már ne szervezzen magának nyaralásokat. (A szigorítások részleteit lapzártánkat követően jelenti be a kormány – a szerk.)

A koronavírus tünetei

Továbbra is fontos, hogy figyeljünk egymásra, a maszkviselés és a kézfertőtlenítés szabályaira, ha pedig valaki a koronavírus-fertőzés tüneteit észleli magán, azonnal hívja a háziorvosát. A vírus tünetei közül a legismertebbek a láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Egyes betegeknél izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, légszomj jelentkezhet. Emellett az új koronavírus-fertőzésre utalhat az íz- és a szaglásérzékelés zavara vagy elvesztése, ami sokszor az egyetlen tünet.

Aki a felsorolt tüneteket észleli magán, maradjon otthon, kerülje a közösségeket, és telefonon – ne személyesen! – keresse a háziorvosát. Amennyiben a háziorvos telefonos kikérdezése alapján felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja, de a tünetek alapján nincs szükség kórházi kezelésre, a beteg otthoni karanténba kerül. Ha viszont a tünetek súlyosak (például nehézlégzés, tüdőgyulladás tapasztalható), a háziorvos intézkedik a kórházi elhelyezésről.

z.

 

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban a koronavirus.gov.hu oldalon olvashatók aktuális hivatalos információk.