Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Júniusi pecsenyék

A nyár legelején járunk, élvezzük az egyre melegebb napok hosszabbodását. Itt a könnyű, szabadban faszénen vagy esőben konyhai grillen, roston süthető különféle pecsenyék elkészítésének ideje. Ehhez adunk ötleteket.

Grillezett pisztráng tejfölös bundában
Válasszunk ki 4 konyhakész (belsejétől és pikkelyeitől megtisztított) pisztrángot. Egy pisztráng súlya ne legyen több 30 dekánál. Mossuk meg, szárogassuk le, és tegyük félre, hogy a só átjárja a hal húsát. Ezután 2 kis pohár tejfölt (egyenként 3,5 deci) sózzunk be 1 csapott kiskanál sóval, és fűszerezzük meg 4 gerezd zúzott fokhagymával. A pisztrángokat kívül-belül kenjük meg halanként egy fél pohár sós-fokhagymás tejföllel, és mindegyiknek a hasüregébe dugjunk fél-fél csokor petrezselymet. Az így bepácolt halat fektessük grillrácsra, és állítsuk a kellően izzó faszén fölé. Könnyű a dolgunk, nagyjából tíz perc alatt ropogósra süthetjük, csak félidőben ne felejtsük el megfordítani.
Javasoljuk, hogy úgynevezett platnis krumplit tegyünk mellé az asztalra, ami úgy készül, hogy 1 kiló burgonyát meghámozunk, és felvágjuk kisujjnyinál valamivel vékonyabb karikákra, majd forró platnin (gázra helyezhető lyukacsos fémlap) óvatosan, nehogy megégjenek, megsütjük. Négy nagy fej vöröshagymát megtisztítva a krumplinál is vékonyabb karikákra szelünk, és bő, 7-8 evőkanál olajon megpárolunk. Ezután a burgonyát összekeverjük a hagymával, megsózzuk, és máris tálalhatjuk a pisztrángok mellé.
Ideális hozzá a száraz fehérbor, lehetőleg a mátraaljai választékból, mondjuk egy pohár 2008-as évjáratú gyöngyösi zefír, 8 Celsius-fokra lehűtve.

Juniusi_pecsenyekGrillcsirke-mártogatós
Vásároljunk 2 egész grillezésre való csirkét (kb. egyenként 1-1,2 kilósat), és hosszában, a nyakától a püspökfalatjáig vágjuk félbe azokat. Kevejrünk össze 2 evőkanál olajt 2 kiskanál szárnyas fűszerkeverékkel, 1-1 mokkáskanál sóval és őrölt fekete borssal. Ezzel az ízes olajos páccal alaposan kenjük be a fél csirkéket, és tegyük félre, hogy a jó ízek érvényesüljenek a húsban.
Addig elkészíthetjük a mártogatóst. Aprítsunk fel fél csokor petrezselyemzöldet, adjunk hozzá 4 gerezd zúzott fokhagymát. Keverjük össze 4 deci natúr – készen kapható – paradicsomszósszal, 1-1 evőkanál mézzel, citromlével és 1 evőkanál Piros Arany paprikakrémmel (lehet csípős is). Fűszerezzük 1-1 mokkáskanálnyi csemegepirospaprika-porral, reszelt szerecsendióval és őrölt fekete borssal. A végén kóstoljuk meg, és ha kell, sózzuk kissé.
A fél csirkéket fektessük a jó forró parázsra helyezett grillrácsra, és oldalanként 10-14 percig süssük. Fektessük tányérokra a fűszeres grillcsirkéket, és köréjük tálaljuk a mártogatóst. Friss, puha kenyérrel és száraz, könnyű, 12 fokosra behűtött fehérborral, például egyéves csopaki olaszrizlinggel kínáljuk.

Sült karaj kakukkfüves pácban
Négy jókora, csontos sertésbordát enyhén verjünk ki húsverővel, majd mindkét oldalukat sózzuk, borsozzuk. Tisztítsunk meg 8-10 gerezd fokhagymát, szeleteljük fel vékonyan, és 1 csokor friss, felaprított kakukkfűvel együtt szórjuk a húsra. Öntsünk másfél deci olajt a fokhagymás hússzeletekre, és ebben a pácban egy álló napon át jó néhányszor forgassuk meg a karajokat. Sütéskor az ízes pecsenyének valóinkat fektessük a felforrósított grillsütőlapra, és oldalanként 6-8 percig pirítsuk. Köretként sült zöldségeket: cukkínit, kaliforniai paprikát, fokhagymát tálaljunk. Ezúttal bízzuk a vendégekre, hogy száraz fehér- vagy vörösbort igyanak.Juniusi_pecsenyek_1

JAM