Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez
Az_alkohol_es_a_rak

Az alkohol és a rák

A dohányzás, mint közismert, jelentős mértékben növeli a rák kialakulásának kockázatát; kevesen tudják ugyanakkor, hogy a túlzott alkoholfogyasztás is daganatos megbetegedéseket idézhet elő. Az alkohol és a rák kapcsolatáról a János kórházban tartottak előadásokat a témában járatos szakorvosok.

Második alkalommal szervezett tudományos ülést a Magyar Rákellenes Liga Hegyvidéki Alapszervezete a Szent János Kórházban. Tavaly „A rák megelőzhető” címmel tartottak előadásokat neves szakemberek, most pedig egy speciális téma, az alkohol és a rák kapcsolata került a figyelem középpontjába.
Az önkormányzati szerepvállalás jelentőségét emelte ki dr. Pintérné dr. Gönczi Ágnes, a kórház főigazgatója. Mint mondta, olyan népszerűek a kórház és a Hegyvidéki Önkormányzat által közösen rendezett szűrőszombatok, hogy ma már többen jelentkeznek, mint amennyi pácienst meg tudnak vizsgálni, ezért úgy döntöttek, ez év őszétől megismétlik a sorozatot.
Szintén a szűrések fontosságáról beszélt Kovács Lajos hegyvidéki alpolgármester, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a súlyos betegségek így még kezdeti stádiumukban felfedezhetők. A szűrőszombatokon részt vevők 30%-ánál találtak valamilyen problémát, őket további kórházi vizsgálatokra utalták – sokan közülük így lehetőséget kaptak arra, hogy elkerüljék valamilyen komolyabb baj kialakulását.
Bár ma Magyarországon a legtöbben szív- és érrendszeri betegségekben halnak meg – az áprilisi szűrőszombat éppen a kardiológiai és érsebészeti problémákra fókuszált –, a második leggyakoribb halálok a rák, ami sajnos sok középkorú embert is érint. Közismert a dohányzás okozta magas rákkockázat, kevesen tudják viszont, hogy a daganatok kialakulásáért az alkohol is felelős.
Évente minden magyar 11,5 liter 100%-osnak megfelelő alkoholt fogyaszt (ez körülbelül 25 liter vodkával egyenlő), ami sok, különösen úgy, ha figyelembe vesszük, hogy ez egy átlagszám, tehát egyesek „mások helyett” ennek többszörösét isszák meg – sorolta a lesújtó adatokat dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. A túlzott alkoholfogyasztás a kutatások szerint jelentős szerepet játszik a szájüregi, nyaki, gége-, garat-, nyelőcső- és májrák kialakulásában – évente 2800-an betegednek meg és körülbelül ezren halnak meg e ráktípusokban.
„A nőknek a férfiaknál is jobban kellene kerülniük az italozást, mert az ő szervezetük érzékenyebb és lassabban bontja le az alkoholt” – emelte ki dr. Demeter Jolán főorvos. A Magyar Rákellenes Liga Hegyvidéki Alapszervezetének vezetője, aki a tudományos ülést szervezte, megemlítette, hogy a nők krízishelyzetekben könnyebben fordulnak az alkoholhoz, ami viszonylag hamar akut tüneteket válthat ki náluk. Azoknál az asszonyoknál, akik nagy mennyiségű alkoholt isznak, akár 40%-kal is megnövekedhet a rákkockázat.
Egy másik riasztó adat: Európában nálunk fordul elő a legnagyobb arányban szájüregi és garati rák. Dr. Hirschberg Andor, a Szent János Kórház fül–orr–gége és szájsebészeti osztályának főorvosa előadásában azt hangsúlyozta ,hogy a legfőbb okok közé a dohányzás és az alkoholfogyasztás tartozik.
„Sajnos a májrákos betegek legtöbbször már előrehaladott állapotban jelennek meg a kórházban, így elég rossz a túlélési esélyük” – ismertette a szomorú tényt dr. Székely György. Az I. belgyógyászati és gasztroenterológiai osztály főorvosa nyomatékosította: korai diagnózis esetén sokkal jobbak a májtumorosok kilátásai. Megelőzésként a bélflóra egyensúlyának megőrzését, a jótékony baktériumflóra erősítését, az esetleges vitamin- és ásványianyag-hiány pótlását javasolta.
Az alkoholizmus népbetegség, ma körülbelül hatszázezer–egymillió ember küzd ezzel Magyarországon. Frankó András, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által működtetett Szenvedélybetegek Fogadójának vezetője szerint ahogy minden, úgy a szenvedélybetegség is a családban kezdődik. Az igazi baj az, hogy az alkoholra a legtöbben problémamegoldó eszközként tekintenek, holott valójában csak súlyosbítja a helyzetet.

z.

Mindegy, mit iszunk

Az alkohol egészségkárosító – így a rákos megbetegedések előfordulásának gyakoriságára kifejtett – hatása is lényegében független attól, hogy azt milyen formában (bor, sör, pálinka, whisky stb.) fogyasztják. A szeszes italok elsősorban azokra a szövetekre fejtenek ki rákkeltő hatást, amelyekkel a fogyasztás során közvetlen érintkezésbe kerülnek. Ezek szerint elsősorban a szájüreg, garat, felső légutak nyálkahártyáján érvényesül az alkoholhatás. (www.daganatok.hu)