Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Tantargyakon_ativelo_Jokai-verseny

Tantárgyakon átívelő Jókai-verseny

A felfedezés élményével gazdagodtak a résztvevők azon a versenyen, amit a Jókai iskola közreműködésével szerveztek a Svábhegyen. A rendhagyó műveltségi vetélkedőn a földrajz, a német és a magyarirodalom-órákon szerzett ismereteiket egyszerre kamatoztathatták a diákok.
A különleges programot a német nyelven földrajzot tanító magyar pedagógusok társasága, a „Geogruppe 2004” szervezte. A jelentkezők, négy fővárosi iskola csapatai német nyelvű prezentációt állítottak össze egy-egy olyan helyszínről, vagy földrajzi jelenségről, ami Jókai Mór valamelyik írásában szerepel. A kispesti Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Szakiskola diákjai a vulkánokról meséltek az Ahol a pénz nem isten című regény alapján, míg a pesterzsébeti Kossuth Lajos Gimnázium tanulói a Margitszigetet mutatták be egy útleírás feldolgozásával.
Svábhegyi témát keresett a hegyvidéki Tamási Áron Általános Iskola és Német Kéttannyelvű Gimnázium, valamint a Jókai Mór Általános és Német Nemzetiségi Iskola csapata, a környék ugyanis – minthogy az író itt alakította ki híres kertjét – Jókai több munkájában is felbukkan. A Tamásiból érkezők a Svábhegyen található kertekről tartottak előadást, míg a jókaisok a Városkutat mutatták be.
A némettanárokból álló zsűritagok a nyelvhelyesség, a választékosság, továbbá a választott téma feldolgozásának mélysége alapján a Tamási diákjait rangsorolták az első helyre. A második, harmadik és negyedik helyen a Ganz, a Kossuth, valamint a Jókai csapata végzett. Jutalom azonban mindenkinek járt, hiszen valamennyien lelkiismeretesen készültek: a szervezők okleveleket és könyveket adtak át a fiataloknak.
„A verseny célja, hogy a diákok komplex módon tudják alkalmazni a tanórákon szerzett ismereteiket, illetve egy-egy téma feldolgozása során a felfedezés élményével gazdagodjanak” – mondta Radnai Katalin, az eseményt szervező „Geogruppe 2004” vezetője. A Kossuth Lajos Gimnázium német–földrajz szakos tanára megjegyezte, hogy a program keretében zajló közös svábhegyi barangolás új élményekkel, új ismeretekkel gazdagította az iskolásokat. A vendég diákokat ugyanis a jókaisok körbevezették patinás iskolájukban, ezt követően pedig a környéket ismerhették meg a versenyzők, jártak a Városkútnál, valamint a Jókai-kertben, illetve az ott található emlékszobában, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum gondozásában az író relikviáit őrzi.

-iz-