Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ki mint vet, úgy arat – keltsük életre a fűszerkertet!

Lehet, hogy eddig fel sem merült bennünk, de jó, ha tudjuk, hogy amikor a kora tavasszal elvetendő fűszernövények vetőmagjai között válogatunk, érdemes beruháznunk egy csomag rukkolamagra. Ez a rendkívül karakteres, az olajos magvak ízvilágát hordozó fűszernövény, amelyből akár néhány levél elegendő, hogy megbolondítsa a legegyszerűbb salátát is, meglepően jól tűri a szárazságot, és igen makacs, aki egyszer elvetette, többé nemigen szűkölködik benne. A belőle készült kence pedig csak egy a számos felhasználási mód közül, amit kínál számunkra.

Fetasajtos, rukkolás mártogató

3/4 doboz friss rukkola

10 dkg jó minőségű feta sajt

fél pohár görög joghurt

Botmixerrel vagy konyhai robotgéppel készítsünk homogén masszát a rukkolalevelekből és a fetából, aztán lazítsuk tetszésünk szerint a joghurttal, és már kész is a mártogatós! Különösebb fűszerezést nem igényel, hiszen két igen karakteres összetevőjének hála így is markáns ízvilágban lesz részünk. Hosszában felszelt kígyóuborkát, chipset, tortillát mártogathatunk bele. Kitűnő előétel, de vacsorának is megteszi egy szelet frissen pirított, ropogós kenyéren.Ki_mint_vet_ugy_arat1

*

A bárány az egyik legősibb húsvéti jelképünk. Már az Ószövetség történetének is fontos áldozati szereplője, és az Újszövetségben a szimbólum át is lényegül Krisztussá, akit feláldoznak értünk a kereszten. Mai ésszel kissé bizarrnak tűnhet, hogy évről évre mi is az asztalunkra tesszük a bárányhúst, hiszen a vérontás sokszoros áttéttel gazdagított jelképévé vált ez a fogás. A szokás hatalma azonban nagy, ráadásul nem is véletlenül épült be a húsvéti rituáléba. 

Tárkonyos bárányragu leves

50 dkg bárány színhús

2 sárgarépa

1 fehérrépa

fél zeller

1 kis karalábé

1 kis fej hagyma

1 csokor friss tárkonylevél

1 kis pohár tejföl

0,3 dl tej

1 tojás sárgája

2 dkg kukoricakeményítő

citromlé, só, bors

A húst alaposan megtisztítjuk és felkockázzuk, leforrázzuk, majd főzni kezdjük annyi vízben, amennyi jócskán ellepi. Lassú tűzön forraljuk, miközben hozzáadjuk a sót, a borsot és a finomra metélt tárkonyt. Egészben beledobjuk a hagymát is, és addig bugyogtatjuk, amíg a hús félig megpuhul. Ekkor adjuk hozzá az ízlés szerint felkarikázott vagy felkockázott zöldségeket, és mindent puhára főzünk.
Fehér rántást készítünk: a tejet elkeverjük a kukoricakeményítővel (vagy liszttel). Ezt először felengedjük egy kevés forró lével, és a hőkiegyenlítés után belekeverjük a levesbe. Kevés friss citromlével adunk karaktert a levesnek, amelyhez csak tálalás előtt keverjük hozzá a tejföllel elkevert tojássárgáját! Ki_mint_vet_ugy_arat2

*

Lassan éled a fűszerkert, legnagyobb örömünkre már magához tért a tavalyi snidling, és a mentalevelek is egészen emberesre kezdenek nőni. Ideje, hogy elkezdjük belemetélni friss fűszernövényeinket az ételekbe. Ettől nemcsak mámorító ízeket, de bizakodást is nyerhetünk: végre visszafordíthatatlanul itt a tavasz!

Mustáros, mentás bárányborda 

1 kg bárányborda

1 csokor friss mentalevél

3 ek magos mustár

3 ek szójaszósz

3 ek Worcestershire-szósz

1,5 l víz

olaj a sütéshez

A húst lehártyázzuk, sózzuk, borsozzuk, majd forró olajban aranybarna kérget sütünk rá minden oldalról. Sütőzacskóba tesszük, meglocsoljuk a Worcestershire- és a szójaszósszal, bedörzsöljük a magos mustárral és megszórjuk a mentalevelek kétharmadával. Egy liter vizet öntünk alá, jól lezárjuk a zacskót, és a 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk.Ki_mint_vet_ugy_arat3

*

Ha a húsfogások változatosságával nem is vagyunk bajban, a köretlehetőségeket hajlamosak vagyunk meglehetősen szűken értelmezni. Pedig egy kis találékonysággal mennyi mindenből lehet ünnepi köretet varázsolni! Igyekezzünk ezeket az ünnepeket a hétköznapi étkezéseinkbe is belopni, igazán nem kerül se több pénzbe, se több energiába.
Nyugodtan dúsítsuk a krumplipürét friss, pirított zöldségekkel, szórjunk a rizs közé egzotikus gombafajtákat – rá fogunk ébredni, mennyi új szín vár még ránk a konyhában! Következzék az általam igen kedvelt, rendkívül kedvező élettani hatásokkal bíró csicsóka egy változata, mielőtt az utolsó darabok is elfogynak a kertből.

Pirított csicsókakockák

60 dkg csicsóka

1,5 l víz

3-4 csillagánizs

vaj a sütéshez

Enyhén sós vízben puhára főzzük a megtisztított csicsókát a csillagánizsokkal együtt. Leszűrjük, felkockázzuk, és tálalás előtt forró vajon minden oldalról megpirítjuk.

*

Amikor valakinek a gyomra érzékennyé válik a zsíros ételekre, netán epebántalmakkal küzd, kétszer is meggondolja, mihez nyúl az asztalnál. Aki járt már hasonló cipőben, de még halogatja a műtéti beavatkozást, tudja, hogy ez az állapot egy idő után hajlamos arra a Julio Cortázar-kisregényre emlékeztetni, amelyben egy ház két lakója, mivel idegen neszt hallanak az egyik szobából, ahelyett, hogy benyitnának és megkeresnék a zaj eredetét, inkább bereteszelik az ajtót. Miután a motoszkálást az épület újabb és újabb szárnyaiban vélik felfedezni, lassanként kizárják magukat az egész házból.
Nem kellemes dolog úgy leülni egy ünnepi asztalhoz, hogy semmilyen finomságot nem merünk a tányérunkra tenni. A halogatóknak itt egy igazán finom keksz, amit – módjával, persze, de – nyugodt lélekkel fogyaszthatnak, hiszen amellett, hogy kímélő csemege, a benne lévő ánizs és menta még gyógyító, nyugtató hatással is lehet a szervezetükre, nem is szólva az olívaolaj jótékony hatásáról!

Epebarát citromos keksz

35 dkg zabliszt

20 dkg nyírfacukor

15 dkg olívaolaj

5 dkg hideg vaj, felkockázva

1 vaníliarúd kikapart magjai

2 citrom reszelt héja

1 egész tojás

2 tojás sárgája

2 dkg pisztácia, durvára vágva

1 kávéskanál citromolaj

ánizs

borsmenta

egy csipet só

Az ánizst és a borsmentaleveleket porrá őrlöm egy mozsárban, majd mindent beleteszek egy tálba, és összegyúrom. A masszából kb. 4 centi átmérőjű hengert formálok, amit belecsavarok egy nagy fóliába, és a mélyhűtőbe teszem, amíg ki nem dermed (kb. egy óra). Ezután vékonyan felszeletelem, a korongokat sütőpapírral bélelt tepsire fektetem, visszaformázom, majd sütipecséttel díszítem.Ki_mint_vet_ugy_arat4

*

A gyümölcskenyér nálunk nem maradhat ki a húsvéti sütemények hosszú sorából. Az alábbi recept azért is nagyszerű, mert tele van reszelt almával, így gond nélkül kitart(ana) az ünnep végéig (ha addig fel nem csipegetnék a mohó gyerekkezek az utolsó morzsáig). Ráadásul kitűnő arra, hogy kitöltse és megőrizze a konyhaszekrényben egyre halmozódó, végtelen számú és formájú szilikonformák alakját, így készíthetünk belőle mozdonyt, mackót és természetesen nyuszit is. 

Almás gyümölcskenyér marcipánnal

3 egész tojás

30 dkg porcukor

45 dkg reszelt alma

45 dkg liszt

1 sütőpor

7 dkg olvasztott vaj

reszelt citromhéj

1 mokkáskanál fahéj vagy porrá őrölt kardamom

10 dkg mazsola, vagy aszalt szilva, vagy füge, vagy datolya

15 dkg durvára vágott dió vagy mogyoró

10 dkg marcipánmassza

jó minőségű csokoládé a bevonáshoz

A tojásfehérje és a betétek kivételével minden összetevőt beleszórok a keverőtálba, és alaposan összedolgozom. Felverem a fehérjét, felkockázom a marcipánt, és a többi belevalóval együtt óvatosan mindent elkeverek a masszában. Körülbelül háromnegyed óráig sütöm, amíg szépen feljön, és megbarnul a teteje.
Mivel a tészta hajlamos kissé megnyílni középen, ha formába öntöttük, még melegen meg kell fordítani, hogy majd rendesen megálljon a talpán. Tetszés szerint díszíthetjük fondant-nal, csokoládéval. Bár a húsvéti nyúlnak nem annyira áll jól a tejcsokoládés bevonat, nálunk mégis ez a legnépszerűbb kombináció. Ki_mint_vet_ugy_arat5

Juhász Zsófia