Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Felszabaduló kreativitás a konyhában

A napsütés, az enyhülés, a tavaszi illatáradat mindenkinek derűt visznek a hétköznapjaiba. Ha a maszk egyelőre marad is, már bátrabban megyünk emberek közé, és hosszabban időzünk a friss tavaszi zöldségeket, gyümölcsöket kínáló piaci standok előtt. Élvezzük ki az évszak minden adományát, és ne sajnáljuk az időt az új ízkombinációkkal való kísérletezésre!

Túrófánk

Reggelire, estére, desszertként vagy uzsonnaként is feltálalható ez a könnyű csemege. Táplálóbb és tömörebb a légies, üreges szalagosnál, ráadásul kevésbé hajlamos a „főbenjáró bűnre”: nem szívja meg magát sütés közben olajjal.

 

Hozzávalók:

50 dkg túró

10 dkg porcukor

25 dkg liszt

3 tojás

12 g sütőpor

1 csipet só

 

A túrót áttörjük, majd alaposan elkeverjük a cukorral és a tojással. Hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet és a csipetnyi sót. Ezután annyi olajat hevítünk egy lábosban, amennyi majd pont elfedi a kis golyókat. A masszából vizes kézzel nagyobb dió méretű gömböket formázunk, majd a forró olajban pár perc alatt kisütjük. Fahéjas cukorba is hempergethetjük, de úgy is finomak, ha csak meghintjük őket egy kevés porcukorral. A túrófánk csokoládémártásba vagy lekvárba mártogatva az igazi!Felszabadulo_kreativitas_a_konyhaban3

 

Tavaszi saláta zöld mártással

Soha nagyobb kedve nincs az embernek salátázni, mint ilyenkor, amikor a piacok megtelnek gyönyörű színekkel, ropogós, friss zöldségekkel, illatos fűszernövényekkel. Ezzel az üde zöld mártással nyakon öntve még a gyerekek is vidáman fogyasztják az egészséges finomságokat.

 

Hozzávalók:

1 fej jégsaláta

2 marék madársaláta

6-8 bébirépa

½ kígyóuborka

1 avokádó

1 csokor újhagyma

1 marék pirított fenyőmag

…hozzávalók a zöld mártáshoz:

3 ek olívaolaj

3 ek citromlé

2 ek tejföl

1 tk mustár

1 gerezd fokhagyma (összetörve)

1 ek apróra vágott petrezselyem

1 ek apróra vágott kakukkfű

1 ek apróra vágott metélőhagyma

só, bors

 

A mártás hozzávalóit konyhai robotgépbe tesszük, és addig daráljuk, amíg szép, homogén állagot kapunk. Ízlés szerint sóval, borssal ízesítjük. A jégsalátát kisujjnyi csíkokra vágjuk, a madársalátát hozzátépkedjük, a bébirépát felkarikázzuk, az uborkát hosszában félbevágjuk és felszeleteljük, az újhagymát felkarikázzuk. Az egészet összeforgatjuk az öntet egyik felével, majd rászórjuk a cikkekre vágott avokádót és a forró serpenyőben megpirított fenyőmagot, s meglocsoljuk a mártás másik felével.Felszabadulo_kreativitas_a_konyhaban5

 

Zsenge spenótos zöldborsóleves

Hamarosan újra lesz mit csinálniuk a szorgos unokáknak a nagymama konyhájában! Megroppanthatják a zöld hüvelyeket, és kifejthetik belőlük a friss borsót, hogy aztán csodaszép színben pompázó, üde, tavaszi levest főzhessen belőle a nagyi.

 

Hozzávalók:

60 dkg friss borsó

30 dkg bébispenótlevél

1,5 liter húsleves

1 csokor újhagyma

2 szárzeller

1 dl tejszín

olívaolaj, vaj

só, bors

 

Öblítsük és csepegtessük le a bébispenótleveleket. Egy nagy serpenyőben, kevés olívaolajon és egy evőkanál vajon pirítsuk meg az apróra vágott hagymát és a darabokra vágott zellerszárat. Amikor a hagymák üvegesek, adjuk hozzájuk a borsót, és alaposan keverjük össze. Öntsük fel húslevessel, és közepes lángon 20 percig főzzük. Végül adagoljuk hozzá a bébispenótleveleket, keverjük össze, és főzzük még 5 percig. Ha szeretnénk, tegyünk félre pár kanál főtt borsót a díszítéshez.

Helyezzük a zöldségeket egy mixerbe a húsleves felével, és pürésítsük őket. Sózzuk, borsozzuk, öntsük fel tejszínnel, majd újra keverjük át. Ha a keverék túl sűrű, adjunk hozzá húslevest, addig, amíg a kívánt állagú lesz. Tálaljuk néhány csepp olívaolajjal, néhány szem főtt borsóval, sóval és borssal.Felszabadulo_kreativitas_a_konyhaban1

 

Márványsajtos szűzérme

Pontosan kiszámított fogás, amelynél percre be kell tartani a szabályokat, és ha elkészült, azonnal tálalni, különben kihűl, kiszárad, rágós lesz. Melegíteni bajosan lehet. A sertés „bélszínjét” lehet rozéra sütni, vagy teljesen átsütni, de túlsütni tilos!

 

Hozzávalók:

2 szűzérme

1 biocitrom reszelt héja

3-4 ek olívaolaj

8 dkg reszelt márványsajt

3 gerezd fokhagyma

½ csokor petrezselyem

só, bors

 

A petrezselymet finomra metéljük, a citrom héját lereszeljük, egy tűzálló tepsi alján elkeverjük az olívaolajjal, az összetört fokhagymával, a lereszelt márványsajttal és a sóval, borssal. Ebbe belehengergetjük az előzőleg lehártyázott szűzérméket, majd alufóliával lefedve hidegre tesszük egy-másfél órára. A sütőt előmelegítjük 220 fokra. Ezután egy serpenyőben kevés olajat hevítünk, és a húsoknak minden oldalára kérget pirítunk. Visszatesszük őket a tepsibe, és tizenöt perc alatt készre sütjük. Azon melegében felszeleteljük és tálaljuk.Felszabadulo_kreativitas_a_konyhaban4

 

Pisztáciatorta

Ez a torta nem fekszi meg a gyomrot, jóllehet, nem spóroljuk ki belőle az alapanyagokat. A piskótára kerülő vastag pisztáciakrém és a fehér csokoládés mascarponeréteg épp jó arányban hoz változatosságot a textúrákban. Viszont jót tesz neki, ha állhat legalább egy éjszakát a hűtőben, így megfelelőképpen tömörödnek az összetevők.

 

Hozzávalók a piskótához:

6 db tojás

3 ek víz

180 g kristálycukor (a hosszú keverési idő miatt úgyis feloldódik!)

1 csipet só

120 g finomliszt

80 g étkezési keményítő (ha nincs, helyettesíthető liszttel)

2 kávéskanál sütőpor

…a pisztáciakrémhez:

3 db tojás

150 g cukor (szintén kristálycukor!)

1 csipet só

150 g vaj (szobahőmérsékletű legyen!)

200 g sótlan pisztácia

…a fehér csokis, mascarponés krémhez:

500 g mascarpone

100 g fehér csokoládé

2 ek porcukor (ízlés szerint)

2 csomag vaníliás cukor

500 ml habtejszín

2 csomag zselatinfix

 

Először elkészítjük a piskótát. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. Egy 26 cm átmérőjű, kapcsos tortaformát kibélelünk sütőpapírral. Ha az oldalára nem jut papír, ne vajazzuk és lisztezzük ki azt, mert a kész piskóta oldala ettől „szalonnás” lesz.

Kimérjük a hozzávalókat. A lisztet, az étkezési keményítőt és a sütőport egy tálba tesszük, és összevegyítjük. Az egész tojásokat a vízzel és a teljes mennyiségű cukorral meg egy csipet sóval, magas fokozaton, robotgéppel elkezdjük felverni. A kristálycukornak teljesen fel kell olvadnia, az egész keverék kivilágosodik, megemelkedik, keveréskor fodrozódik. Akkor jó, amikor keményre felvert tojásfehérje állagához hasonlít, és ha kiveszünk belőle egy kicsit, nem csöpög, csúcsosan megáll a kanálon.

A lisztes keveréket két részletben a habra szitáljuk, és óvatos, gyors mozdulatokkal beleforgatjuk egy kanállal/spatulával, amíg homogén massza keletkezik. A tésztát a tortaformába öntjük, és elegyengetjük a tetejét. Mivel sülés közben hajlamos középen felpúposodni, érdemes a közepétől a széle felé egyengetni, hogy a szélén egy leheletnyit magasabb legyen.

Az előmelegített sütőbe tesszük, és a sütés első 20-25 percében nem nyitogatjuk a sütő ajtaját. Általában az illata jelzi, amikor kezd jó lenni. Tűpróbával ellenőrizzük, megsült-e a piskótánk. Ha semmi nem ragadt a tűre, elzárjuk a sütőt, és résnyire nyitott ajtó mellett benn hagyjuk a piskótát 5 percre. Ezután kivesszük, és még 10 percig hagyjuk a formában hűlni.

Ha oldalt nincs sütőpapírral kibélelve a formánk, akkor egy vékony kés segítségével szorosan a forma oldalánál körbevágjuk a piskótát, ezután vesszük le róla a gyűrűt, különben kiszedéskor megrepedezik. Végül a tortaforma alja után a sütőpapírt is óvatosan levesszük róla. Hagyjuk teljesen kihűlni, mielőtt tovább dolgozunk vele.

A krémhez a pisztáciát megtisztítjuk a héjától. Lemérjük a tisztítás után; 25 dkg pisztáciából pucolva 20 dkg lesz. A vízgőzhöz egy lábosba jó ujjnyi vizet töltünk, és felforraljuk. A tojásokat és a cukrot felverjük, s amint besűrűsödött, egy hőálló edényben a vízgőz fölé tesszük. Ott folyamatosan keverjük, amíg elkezd besűrűsödni, és fényesebbé, pudingszerűbbé válik. Ekkor levesszük a gőzről, belekeverjük a szobahőmérsékletű vajat. Fontos, hogy szobahőmérsékletű legyen, különben a krém összeugrik a hidegtől! Ezután belekeverjük a darált pisztáciát. Ha kihűlt, felhasználásig a hűtőbe tesszük.

A fehér csokis, mascarponés krémet kétféleképpen is el lehet készíteni. Egyik sem bonyolult, a fehér csokis ganache-os verziót azonban még előző este el kell kezdeni. Ha erre nincs idő, akkor válasszuk a másik módszert! Ízre nem sok, inkább talán textúrában lesz némi különbség.

A fehér csokis ganache-hoz tehát előző este egy lábosba öntjük a habtejszínt, és lassú tűzön forrásig melegítjük, de nem forraljuk fel. A fehér csokoládét apró darabokra vágjuk, vagy lereszeljük. A tejszínben teljesen felolvasztjuk, teszünk bele egy kis csipet sót, majd a tűzről levéve botmixerrel teljesen eloszlatjuk benne. Ha kihűlt, hűtőbe helyezzük egy éjszakára, és csak akkor vesszük elő, amikor összeállítjuk a tortát.

A fehér csokis tejszínt másnap habverővel, magas fokozaton kemény habbá verjük. A mascarponét ízesítjük a vaníliás cukorral és a cukorral, és 1 tasak zselatinfixszel kikeverjük. A krém két részét összedolgozzuk, hogy egynemű legyen, ezután már felhasználható a tortába.

A másik változathoz (én ezt ajánlom!) vízgőz felett megolvasztjuk a kis darabokra tördelt fehér csokit. Aztán a vízgőzről levesszük, és félretesszük. A mascarponét egy tasak zselatinfixszel, a cukorral és a vaníliás cukorral kikeverjük magas fokozaton, robotgéppel. Ebbe csurgatjuk a csokoládét, és folyamatosan belekeverjük. A hűtőhideg habtejszínt elkezdjük felverni, majd hozzászórjuk a maradék tasak zselatinfixet. Kemény habbá verjük, először a felével fellazítjuk a mascarponés krémet, és a maradékot óvatosan belekeverjük, míg teljesen egynemű lesz. Ezután kezdhetünk vele dolgozni. Semmiképpen ne tegyük hűtőbe, mert akkor elkezd megkötni, és nem lesz szépen formázható!

A piskótát kétfelé vágjuk. Az alsó lapra vastagon rákenjük a pisztáciakrémet. Ha szeretnénk, egy részét félretehetjük, hogy a tetejét is azzal kenjük meg. A fehér csokis, mascarponés krém harmadát rásimítjuk a pisztáciakrémre. (Aki akar, erre halmozhat epret is, apróra vágva.) A második harmaddal beborítjuk, és rátesszük a piskóta tetejét. A maradék krémmel bevonjuk a torta oldalát és a tetejét (vagy a tetején eloszlatjuk az erre a célra meghagyott pisztáciakrémet).

A maradék krémet habzsákba töltjük, és a torta tetején a szélét körben kidíszítjük. Megvárjuk, amíg megszilárdul, és elveszti a csillogását, akkor betehetjük a hűtőbe. Ha marad aprított pisztácia, azzal megszórjuk a torta tetejét. A tortát a hűtőbe tesszük, és pihenni hagyjuk 3-6 órát.Felszabadulo_kreativitas_a_konyhaban2

 

Kenyérhéj

Elsőre úgy néz ki, mintha kenyérhéjak, kürtőskalácsdarabok lennének ezek az aprósütemények, valójában azonban sem a tészta, sem az ízesítés nem hasonlít az említettekhez. A sós, sajttal beszórt finomság általában egy perc alatt fogy el a tálból…

 

Hozzávalók:

35 dkg liszt

40 dkg reszelt sajt (ebből 30 dkg kerüljön a tésztába)

5 dkg vaj vagy margarin

½ csomag sütőpor

1 kk só

fél pohár tejföl

1 tojás sárgája

pirospaprika

 

Mindent összedolgozunk, a tésztát jól kinyújtjuk, paprikás tejföllel bekenjük, sajttal megszórjuk. Derelyevágóval másfél centi széles, 15 cm hosszú csíkokra vágjuk fel, majd a csíkokat egy őzgerincsütő külső felületére fektetjük rá, egymás mellé sorakoztatva. 180 fokra előmelegített sütőben sütjük. Figyelni kell, mert gyorsan sül! Akkor vesszük ki, amikor szép fényes, érett barna színű héjat kapott.Felszabadulo_kreativitas_a_konyhaban6

Sashegyi Zsófia