Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Indul a színdömping: saláták, új hajtások, virágok az asztalon!

Régóta úgy érzem, hogy a tavasz legszebb pillanata, amikor megpillantjuk az első ibolyát, hiszen mellette – ellentétben a hóvirággal – hírmondónak sem marad egyetlen hófoltocska sem. Innen már nincs visszaút, rügybe, majd virágba borulnak a fák, és néhány héten belül bódító illatfelhőben sétálhatunk esténként a Hegyvidék kis utcáin. De amilyen hirtelen érkezik, olyan gyorsan el is tűnik ez a kis, élénklila tünemény, úgyhogy meg kell ragadni az alkalmat, ha kezdeni szeretnénk vele valamit! Kandírozva a legszebb tortadísz, szirupként sokféle édesség ízesítésére alkalmas, akárcsak likőrként, amelynek receptjét most ide is lejegyeztük.

Friss saláta rukkolatatárral

Amióta a jégsaláta elárasztotta a honi piacot, igen gyakran használjuk alapsalátaként, és hajlamosak vagyunk elfeledkezni a jó kis fejes salátánkról, főleg akkor, ha ez utóbbi egyszer-kétszer csalódást okozott már kesernyés mellékízével. Jó hírem van annak, aki még nem kóstolta a szívsalátát: ebben ugyanis a fejes minden erénye összpontosul, a jégsaláta friss ropogósságával együtt. Csak ajánlani tudom!

 

Hozzávalók

3 fej szívsaláta

15 dkg bébispenót

15 dkg rukkola

10 dkg feta sajt

6-8 db koktélparadicsom

balzsamecet, só, bors, len- és tökmagolaj

 

Elkészítés

A szívsaláták torzsáját levágjuk, majd felkarikázzuk őket, a spenótleveleket néhány vágással a salátadarabokhoz hasonló méretűre szabdaljuk. A koktélparadicsomokat félbevágjuk, és a zöldekre szórjuk. A rukkolát a feta sajttal robotgépben pépesítjük, majd rámorzsoljuk a salátára, amit alaposan meglocsolunk édes balzsamecettel és az olajokkal. Ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, majd az egészet összeforgatjuk és tálaljuk.Indul_a_szindomping1

 

Mexikói tésztaleves

Kissé csípős, paradicsom alapú leves a Mexikóból származó sopa de fideo, amely magyar testvérét – bármennyire is szeretjük azt – messze maga mögött hagyja szín- és ízgazdagságával.

 

Hozzávalók

75 dkg hámozott paradicsom

1,5 l csirkealaplé

2 ek olaj

½ csomag vermicelli tészta

(a spagettihez hasonló, kör keresztmetszetű, vékony, hosszú tésztafajta)

1 közepes hagyma

2 gerezd fokhagyma

1 közepes jalapeño paprika

1 közepes lime

¼ csokor friss koriander

½ tk kömény

só, frissen őrölt bors

korianderlevelek és avokádó a díszítéshez

 

Elkészítés

Forrósítsuk fel az olajat egy lábosban, és 3 perc alatt pirítsuk rajta aranybarnára a száraz tésztát. Adjuk hozzá a finomra kockázott hagymát, fokhagymát, a köményt, a sót, a borsot, és forgassuk addig, amíg a hagyma üveges lesz. Ekkor adhatjuk hozzá a paradicsomokat, az alaplét és a jalapeñot.

Forraljuk fel az egészet, és 10-15 percig rotyogtassuk, amíg a tészta megpuhul. Húzzuk le a tűzről, adjuk hozzá a finomra metélt koriandert, valamint a lime levéből annyit, amennyit szükségesnek érzünk. Avokádószeletekkel, friss korianderrel, zöld citrommal díszítve tálaljuk!Indul_a_szindomping6

Thai marhacurry

Végre sikerült remek lelőhelyet találnom, ahol bármikor friss korianderlevelekhez juthatok addig is, amíg a balkonládákban kihajt a saját ültetvényem. Ezt kihasználva most egy kis teret engedek azoknak a keleti ételeknek, amelyeket eddig, e rendkívüli illatú fűszernövényt nélkülözve, nem tudtam elkészíteni. Következzen egy egyszerű, ám annál hosszabb főzési időt igénylő főétel! Vadrizst, bulgurt kínálhatunk mellé.

 

Hozzávalók

90 dkg marhalapocka

2 tk friss, reszelt gyömbér

1 tk curry fűszerkeverék

1 csokor friss korianderlevél

3 dl kókusztej

1,5 l víz

olaj

 

Elkészítés

Vágjuk fel a húst fél centiméteres, vékony szeletekre. Sózzuk, borsozzuk, majd öntsünk fél deci olajat a kukta aljára, és tegyük bele a reszelt gyömbért. Ha illatozni kezd, adjuk hozzá a curryt is, és az apróra metélt korianderlevelek felét. Engedjük fel vízzel és 2 deciliter kókusztejjel.
Tegyük a marhahúst a kuktába, zárjuk le, és főzzük 50 percig. Ezután vegyük le a fedőt, és pirítsuk zsírjára a húst, majd lazítsuk fel a maradék kókusztejjel. Tálaláskor hintsük meg a friss, zöld korianderlevelekkel! Indul_a_szindomping2

Habos túrós

Ez a bel-budai süteménycsoda meghódította Amerikát is. Muci néniék a harmadikon laktak a hírneves hitelbanki átjáróházban, a Böszörményi úti laktanyával szemben, ahol a tábornok papa volt a parancsnok. Ez elég ok volt arra, hogy a háború végén ők is, mint sokan mások, csendesen elhagyják az országot. Vitték, ami rajtuk volt, meg a nagyi szakácskönyvét. Gyári munkások lettek Amerikában, de a jó magyar konyhát megtartották.
A hétvégi sütikből Muci néni bevitt a gyárba is, megkínálta a kolléganőit. „Ne kínálgasd, süss, és mi megvesszük, mert mi ilyet nem tudunk!” – mondták a lányok. Így is lett, és most már a harmadik nemzedék süti szakadatlan. Ugyanis a családot a nagymama mindent túlélő süteményeskönyve tartja el a mai napig.

 

Hozzávalók a töltelékhez

50 dkg túró

pici só

2 dl tejföl

2 ek gríz

32 dkg cukor

4 tojás

1 citrom héja

 

Hozzávalók a tésztához

60 dkg liszt

késhegynyi só

 

2 mokkáskanál szódabikarbóna

30 dkg vaj

16 dkg porcukor

4 tojás sárgája

4 ek tejföl

 

Elkészítés

A tészta alapanyagait összegyúrjuk, kisujjnyi vastagságúra nyújtjuk, és beletesszük a kizsírozott tepsibe. A tésztára 4 evőkanál grízt szórunk, és ráöntjük a túrótölteléket. Kb. 30 percig sütjük.
Közben felverjük a 4 tojás fehérjét 30 dkg cukorral, amelyet a már nagyjából felvert fehérjébe teszünk kanalanként. Végül a tojáshabot rákenjük a sütőből kivett túró tetejére, és addig sütjük óvatosan, amíg egy kicsit megpirul. Fontos, hogy a habos süteményt mindig a sütőből kivéve, forrón szeleteljük fel oly módon, hogy a kést újra és újra forró vízbe mártjuk! Így marad szép a teteje. Indul_a_szindomping3

Kandírozott ibolya

Eddig minden évben csak halogattam, aztán persze lecsúsztam róla, úgyhogy most az első ibolyák megjelenésével kaptam magam, és kipróbáltam végre, hogyan kell kandírozással tartósítani a tavaszt. Kérdés persze, mennyire lesz tartós. No, nem attól félek, hogy az évszázados technika ne lenne megbízható, inkább attól, hogy nem sokáig tudom majd rejtegetni a gyerekek elől, akik egy óvatlan pillanatban léleküdítő kacagással elmajszolják az egészet, egy ültő helyükben.
Ne feledjük: az ibolyát mindig teljesen kinyílt állapotában, a hajnali harmat felszáradása után kell leszedni, olyankor éri el az aromája csúcsát! Ha ahelyett, hogy kissé prózai módon befőznénk, inkább szeretteinket, szerelmünket ajándékoznánk meg a sok hajladozással összeszedett kis csokorral, jó, ha tudjuk, hogy a lila ibolya a szerénység, a hála és a hűség jelképe, a fehér szirmok pedig a boldogság, a megújulás virágát díszítik.

 

Hozzávalók

1-2-3 csokor ibolya

1 tojás fehérje

porcukor

 

Elkészítés

A tojás fehérjét villával fellazítjuk, de nem verjük habosra. Egy másik tálba porcukrot szitálunk. Az ibolyákat – ha szükséges – megmossuk, leszárítjuk, majd a száruknál fogva egyenként megmártjuk a tojás fehérjében. Használhatunk finom ecsetet is a bevonásukhoz, az a fontos, hogy gyorsan, könnyed mozdulatokkal dolgozzunk, hogy a szirmok ne gyűrődjenek, ne tapadjanak össze.
Az ily módon megnedvesített virágokat azonnal a finomra szitált porcukorba mártjuk, majd tiszta, száraz felületen – például zsírpapíron – hagyjuk teljesen megdermedni. S hogy a száradás tökéletes legyen, néhány óra múlva meg is forgathatjuk. Ha megszáradtak, egyenként, óvatosan levágjuk róluk a szárakat, és felhasználásig fémdobozba helyezzük őket. Indul_a_szindomping4

 

Ibolyalikőr

A kandírozott ibolya csak egy az idén kipróbált finomságok közül. Nem álltam meg itt a legfrissebb tavaszi illat konzerválásában, elkészítettem az első házi ibolyalikőrömet is. Mondanom sem kell, a színe, az íze is mámorító, és a segítségével ezentúl bátran belekomponálhatom ezt az édes kis illatos virágot különleges bonbonjaimba és süteményeimbe az év többi szakában is.

 

Hozzávalók

5-6 csokor ibolya

7 dl vodka

20 dkg kandiscukor

 

Elkészítés

A frissen leszedett ibolyákat megtisztítjuk a száraktól, és a fejüket egy nagyobb befőttesüvegbe dobáljuk. Kandiscukrot szórunk rájuk, és az egészet felöntjük vodkával. Legalább négy héten át mindennap felrázzuk, míg a cukor teljesen felolvad. Ha elkészült, leszűrjük, és jól lezárt, csinos üvegben eltároljuk.Indul_a_szindomping5

(Kövesdy–Sashegyi)